שתף קטע נבחר

ההייפ של סקייפ: האם הרכישה של eBay מוצדקת?

בעקבות הודעת eBay על כוונתה לרכוש את Skype ב-4 מיליארד דולר, המשקיעים מבוהלים, המומחים חלוקים בדעתם והמשתמשים מתנגדים. האם מדובר בבועה שעוד תתנפץ?

ענקית הסחר המקוון eBay הודיעה היום (ב') כי בכוונתה לרכוש את Skype, יצרנית תוכנת הטלפוניה האינטרנטית הפופולרית בסכום כולל של 4.1 מיליארד דולר.

 

מדובר בעסקה הגדולה ביותר עד כה של אתר הסחר המקוון, המציע לגולשים מכל העולם לרכוש מוצרים ושירותים זה מזה. הרכישה הקודמת של eBay, ב-2002, היתה חברת Paypal, המפעילה

מנגנון מאובטח להעברת תשלומים ברשת, עבורה שילמה 1.5 מיליארד דולרים.

 

eBay מאטה, Skype מזנקת

 

eBay, שהפכה לזירת המסחר המקוון הגדולה בעולם, צלחה את התנפצות בועת הדוט קום, רשמה גידול נאה בשנים האחרונות, אולם השנה, לראשונה, החלה להאט והציגה תוצאות מאכזבות בהקשר של עסקי הליבה שלה: סחר מקוון בין גולשים בארה"ב, שהובילו לירידה בערך מניותיה בינואר.

 

Skype, לעומתה, אינה נהנית כמעט מהכנסות אולם נהנית מצמיחה בינלאומית מרשימה. החברה, שפיתחה תוכנה המאפשרת לגולשים לבצע שיחות קוליות בחינם בין מחשבים או בתשלום נמוך בין מחשב לטלפון קווי, נהנית מבסיס משתמשים של כ-54 מיליון מנויי חינם ושני מיליון מנויים בתשלום (ב-SkypeOut ו-SkypeIn, שעלותן 10 יורו לכ-10 שעות שיחה ו-30 יורו לשנה, בהתאמה).

 

על פי הערכות, קצב הגידול הנוכחי של החברה, הפועלת מזה כשנתיים מלוקסמבורג, מצביע על כך שמספר זה עשוי להכפיל עצמו בתוך כשנה.

 

המומחים מפקפקים

 

ייתכן כי הרכישה האחרונה עוד תתגלה כעסקה גאונית, אך בשלב זה,  אנליסטים, מומחים ומשקיעים מפקפקים ביתרונותיה. "איני רואה טעם בכך ש-eBay תקנה את Skype. צעד כזה מהווה איתות מצד eBay על כך שתחום ההתמחות העיקרי שלה מצוי במגמת היחלשות", אמר מרטין פיקונן, אנליסט בחברת Hoefer & Arnett לאתר TimesOnline.

 

אנטוני טונו, אנליסט בגולדמן זקס, מציין כי שותפות עסקית עשויה הייתה להשתלם יותר ל-eBay מאשר רכישה. "אנחנו מתאמצים לגלות מה התועלת שתצמח לחברה מהצעת השירות הזה ללקוחותיה, כך שתאפשר לה להחזיר השקעה של מיליארדים", הוא אמר.

 

ככל הנראה, גם המשקיעים חושבים מחשבות דומות, ורבים מכרו את המניות שלהם לקראת ההכרזה על הרכישה, וחוללו צניחה של המניה בסוף השבוע בשיעור של כ-4%. אחרי הכל, אפילו בעולם האינטרנט, שבו חברות נוהגות לסחור בכפולות של הרווחים וההכנסות שלהן, עדיין מדובר בסכום גבוה למדי.

 

"הרבה הייפ"

 

"יש הרבה הייפ והיסטריה סביב Skype, אבל זו אינה חברה שמייצרת רווחים גדולים. אופתע מאוד אם ירכשו אותם תמורת מיליארדי דולרים", אמר מייקל פקסטון, אנליסט בכיר בחברת In-Stat לאתר MercuryNews.com.

 

שוק הטלפוניה באינטרנט הפך לתעשיה תחרותית במיוחד: בשבועיים האחרונים הודיעו גם גוגל וגם יאהו!, שמציעות תוכנות מסרים מידיים בהן משולבות יכולות ביצוע שיחה קולית בין PC ל-PC, כי בכוונתן להרחיב את היצע שירותי ה-VoIP שלהן, וכמותן גם מיקרוסופט ו-AOL, שמציעות תוכנות ותכונות דומות - הגבירו את מחויבותן לשיפור בתחום. מיקרוסופט ויאהו! אף רכשו בחודשים האחרונים מתחרות של Skype, על מנת לשפר את עסקי ה-VoIP שלהן.

 

המרוויחה הגדולה - סקייפ

 

מכיוון שכך, יש הטוענים כי מי שתרוויח מהעיסקה תהיה דווקא Skype ולא eBay. סקוט קסלר, אנליסט בחברת דירוג האשראי Standard & Poor's, סבור שמדובר בטעות. "לדעתנו, Skype לא תתגלה כהשקעה אסטרטגית עבור eBay. עסקאות דומות בתחום זה היו בהיקפים קטנים בהרבה. אנחנו סבורים כי לעסקה השלכות שליליות עבור eBay", אמר לאתר physorg.com.

 

מומחים אחרים סבורים כי מדובר בהשקעה בעלת פוטנציאל צמיחה, גם לשווקים נוספים. "עבור ebay, מדובר בהתרחקות מעסקי המכירות הפומביות, שעשוי לרמז על שינוי אסטרטגי והשתלבות אפשרית שלה בתעשייתה הטלקום שרושמת צמיחה", אמר אנליסט התקשורת העצמאי, ג'ף קגן, לאתר Forbes.

 

"אם ebay תקנה את Skype והשירות הזה יסייע לה למשוך אנשים לאתר שלה - מדובר בצעד הגיוני", אמר ל-MercuryNews אנדי אברמסון, שמפעיל בלוג העוסק ב-VoIP. וסבור גם הוא כי ישנם יתרונות הגלומים במתן אפשרות שיחה מיידית בין מוכרים וקונים ב-ebay.

 

"אנחנו מאמינים שתקשורת מהירה יותר עשויה לשפר את הקשר בין המוכרים לקונים ולהגדיל את ההצלחה במכירות", כתבו אנשי בנק ההשקעות הניו יורקי J.P Morgan בהמלצה ללקוחותיו.

 

הנפקה עתידית

 

אז האם מדובר בבועה חדשה, בשיקול מוטעה של ebay, שיתברר בעתיד כהשקעה בלתי משתלמת? או בצעד הראשון שעושה ebay בדרכה לכיבוש שוק התקשורת?

 

חשוב לציין שלמרות שעל פניו, Skype אינה נראית כמו השקעה חכמה - אחרי הכל מדובר בחברה קטנה, המונה צוות של כ-200 איש ורושמת מכירות שנתיות משוערות של 20-30 מיליון דולר בלבד - אך בכל זאת מדובר בחברה שמאז 2003, כשהושקה הגירסה הראשונה של התוכנה שלה, שזמינה למגוון מערכות הפעלה והתקנים, לרבות מחשבי כף יד, PC, מקינטוש ועוד, הורדה על ידי יותר מ-160 מיליון גולשים, והצליחה להוכיח שכל אחד יכול למכור שירותי טלפוניה, לא רק תאגידי הטלקום הגדולים.

 

מאחר ומדובר באמצעי שמצד הגולש אינו מחייב תשלום חודשי קבוע, חומרה ייעודית ומצד החברה, אינו מחייב אחזקת שרתים גדולים ויקרים - מכיוון שהתוכנה, כמו תוכנות שיתוף קבצים, פועלת על בסיס של קישור ישיר בין משתמשים - הוצאות התפעול שלה נמוכות במיוחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ebay. סיכויים לכאן ולכאן
צילום: איי פי
Skype. דווקא תרוויח
מומלצים