שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בוש בניו אורלינס: "זה לא הזמן למשחקי האשמות"

בסיור שערך בעיר ניו אורלינס ההרוסה והמוצפת השיב בוש בכעס כשנשאל האם התאכזב מתפקוד אנשי הממשל אחרי אסון "קתרינה". אלא שכמה שעות מאוחר יותר הודיע מייקל בראון כי הוא עוזב את תפקידו כראש סוכנות ניהול מצבי החירום, שהואשמה במחדל הסיוע לקורבנות הסופה. בוש גם שב ודחה את ההאשמות לפיהן העיכוב בהגשת הסיוע לנפגעים נבע מגזענות: "הסופה לא עשתה אפליות, וכך גם מאמצי השיקום"

נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש שב והדף היום (יום ב'), והפעם בקוצר רוח מופגן, האשמות לפיהן זרועות הממשל כשלו והתעכבו בהגשת הסיוע לתושבי האזור שנפגע מהוריקן "קתרינה". 

 

במהלך סיור בניו אורלינס השיב בוש בעצבנות לעיתונאי ששאל אותו האם הוא התאכזב מהתפקוד של אנשיו בשטח. "תראה, יהיה מספיק זמן לשחק במשחק ההאשמות. זה מה שאתה מנסה לעשות. אתה מנסה להגיד שמישהו אשם. ואני רוצה לדעת בדיוק מה עבד ואיך הוא עבד...". 

 

ועם זאת, כנראה שישנם אשמים. כמה שעות אחרי הסיור הודיע מייקל בראון כי הוא מתפטר מתפקידו כראש FEMA, הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום. במקומו מונה לתפקיד דייויד פוליסון, בעל 30 שנות ותק בתחום החילוץ ומצעי החירום.

 

"אני חושב שזה ישרת את האינטרס הטוב ביותר של FEMA והאינטרס הטוב ביותר של הנשיא כדי שהתקשורת תתמקד בפעולות המצויינות שנעשות בשטח במקום בי", אמר בראון עם מסירת הודעת ההתפטרות, והדגיש שההחלטה התקבלה על ידו באופן עצמאי.

 

ההתפטרות לא הייתה מפתיעה. בראון ספג ביקורת חריפה בעקבות העיכוב בהזרמת הסיוע לקורבנות "קתרינה", ובסוף השבוע, לפני שלושה ימים בלבד, החליט השר האמריקני לביטחון פנים להעביר אותו מניהול ישיר של פעולות הסיוע לנפגעי האסון ולהפקיד את המשימה בידיו של איש משמר החופים, האדמירל תד אלן.

 

  • הוריקן "קתרינה" - סיקור מיוחד ב-ynet

 

בסיור בניו אורלינס היה בוש לא פחות נחרץ כשהשיב על שאלה אחרת. הוא דחה האשמות לפיהן זרועות הממשל הפגינו יחס גזעני באופן הטיפול והסיוע לתושבי ניו אורלינס, ושלוּ היו התושבים לבנים ולא שחורים ועניים, היה הסיוע מהיר ויעיל יותר. "הסופה לא עשתה אפליות וכך גם מאמצי השיקום", אמר בוש, "מאמצי החילוץ היו מקיפים וגם השיקום יהיה מקיף".

 

בתוך כך נמשכות פעולות השיקום בעיר. עוד משאבות החלו לשאוב מים מהאזורים המוצפים וצוותים נוספים המשיכו בריסוס למניעת מחלות. כמו כן הוחלט לאפשר לבעלי עסקים קטנים באזורים שם מפלס המים ירד, לבקר בחנויותיהם כדי לאמוד את הנזק ולהתחיל בהליכי הגשת התביעות. המטרה היא לאפשר להם להתחיל לקבל את ההלוואות לצורך השיקום הארוך.

 

45 גופות נמצאו בבית חולים

 

ועם זאת, התשתית בעיר הרוסה לגמרי. אזורים שלמים, בעיקר במזרח העיר, עדיין מוצפים בלפחות שני מטר של מים עכורים ומזוהמים. הצוותים המשיכו בפינוי הגופות המוטלות ברחובות ולכודות בתוך בתים או מתחת להריסות. איש צוות הפועל בעיר סיפר שהבחין בכלבים מורעבים שמשוטטים בעיר ובמקרים אחדים אפילו אוכלים גופות.

 

בבית החולים "ממוריאל" שננטש בשבוע שעבר לאחר שהוצף במים מצאו הצוותים 45 גופות. לפי שעה עומד מניין ההרוגים באסון על 424 אולם מעריכים שהמספר האמיתי יהיה גבוה הרבה יותר. עם זאת, גורמים רשמיים אמרו כי הם משוכנעים שההערכות הקודרות לגבי 10,000 הרוגים לא יתממשו והמספר יהיה נמוך יותר. גם מספר המפונים שעדיין מרוכזים במקלטים ירד מ-280 אלף ל-140 אלף בקירוב. "זהו סימן מעודד. זה אומר שאנשים מוצאים לעצמם דירות משלהם", אמר דובר המשרד לביטחון פנים.

 

בה בעת נמשך המאמץ לשכנע את התושבים שעדיין מתבצרים בבתיהם להתפנות, גם אם טרם נעשה שימוש בכוח כדי לפנותם. שתי ספינות נוסעים גדולות עגנו לחופי ניו אורלינס כדי לספק מקומות לינה עבור כ-5,000 אנשי החילוץ וההצלה הפועלים בעיר.

 


בוש מוריד את הראש בניו אורלינס (צילום: איי.פי)

 

זהו ביקורו השלישי של בוש באזור שנפגע מהסופה אך הראשון שהוא עורך במוקד האסון, העיר ניו אורלינס, שספגה את עיקר הנזק לאחר שהסוללות שהגנו עליה מפני הצפות קרסו, והמים הציפו אותה כמעט במלואה.

 

בוש סייר בעיר יחד עם ראש העירייה הבוטח ריי נגין, מושלת לואיזיאנה קתלין בלנקו - שניים שביקרו בימים הראשונים אחרי האסון את תפקוד הממשל הפדרלי - ועם האדמירל תד אלן, שהחליף בשטח את ראש סוכנות הסיוע למצבי חירום. במהלך הסיור נאלץ בוש לא פעם להתכופף כדי להימנע מפגישה בלתי נעימה עם כבלי חשמל נמוכים ורופפים שהותירה אחריה "קתרינה". בהמשך הסיור טס בוש במסוק מעל האזורים המוצפים ואז ביקר גם בעיר גלפפורט במיסיסיפי.

  

בוש יבלה באזור יומיים ויבקר גם את החיילים, הכבאים והשוטרים שהשתתפו במאמצי החילוץ. הביקור הוא חלק ממאמץ של הממשל להבליט את מעורבותו של הנשיא בטיפול באסון, על רקע סקרים שהראו צניחה דרמטית בפופולריות שלו, על רקע ההאשמות הקשורות באיטיות הסיוע לתושבים.  


פורסם לראשונה 12/09/2005 21:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש עם כבאים שהוזעקו מניו יורק לניו אורלינס
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
התפטר. בראון
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
אזורים שלמים עדיין מוצפים
צילום: רויטרס
מומלצים