שתף קטע נבחר

לונדון: "יש גבול" הגישה תלונה נגד חלוץ ויעלון

בשבוע שעבר נמלט האלוף (במיל') דורון אלמוג ממעצר ברגע האחרון, בעקבות תלונה שהוגשה נגדו בלונדון. פעילי תנועת "יש גבול": הגשנו תלונה בבריטניה נגד הרמטכ"ל והרמטכ"ל לשעבר בגין מעורבותם בהתנקשות בשחאדה. ובינתיים: עורך הדין שהוציא את צו המעצר לאלמוג בגין "פעילות נגד העם הפלסטיני" תובע לחקור את אנשי שגרירות ישראל בלונדון בחשד שסייעו לאלמוג להימלט ממעצר. השרה לבני: לא מתכוונת לעבור על הפרשה לסדר היום

אחרי צו המעצר נגד האלוף במיל' אלמוג, האם גם הרמטכ"ל חלוץ והרמטכ"ל לשעבר יעלון לא יוכלו לבקר בלונדון? מתנועת "יש גבול" נמסר הבוקר (יום ג') ל-ynet כי אנשיה הגישו את התלונה לבית משפט בבריטניה בגין מעורבותם בהתנקשות בסלאח שחאדה ב-2002.

 

ישי מנוחין, דובר התנועה, אמר כי "אנחנו העברנו לעורכי דין באנגליה את הטיפול בסיפור של ההוצאה להורג של סלאח שחאדה ב-2002 על ידי השלכת פצצה של טון בלב שכונת מגורים בעזה, לאחר שהתייאשנו מבית המשפט העליון".

 

לדבריו, "אם אדם מוטרד מאי צדק, התחנה הבאה היא בית משפט בחוץ לארץ. לפני שנה התחלנו להתעניין בבתי משפט של מדינות אחרות, ואחת האפשרויות היתה אנגליה. מצאנו באנגליה משרד עורכי דין שעמד בקשרי עבודה עם המרכז הפלסטיני לזכויות אדם. הם התחילו לטפל גם בסיפור של שחאדה ומסרנו להם את כל ההתכתבויות שלנו עם הפרקליט, היועץ המשפטי והעתירה לבית המשפט העליון.

 

"ברגע שבשבוע שעבר בג"ץ שוב הקפיא את הטיפול בסיפור, התחלנו את ההתהליכים. ולפני שבוע כשהחליטו להקפיא שוב את הנושא הבנו שצריך לעבור סופית לחו"ל. מה שאותנו עניין, הוא הנושא של דן חלוץ ומשה יעלון, בטענה שהם שקיבלו את ההחלטה לחסל את שחאדה בלי לתת דין וחשבון על חפים מפשע. אנו מקווים שכמו שהשופט החליט להוציא צו מעצר נגד דורון אלמוג, כך יוחלט גם להוציא צו מעצר נגד חלוץ ויעלון".

  

"לחקור את שגרירות ישראל בלונדון"

 

בתוך כך פרסם הבוקר ה"גרדיאן" הבריטי כי דניאל מחובר, עורך הדין שהוציא את צו המעצר נגד האלוף (במיל') דורון אלמוג דורש לפתוח בחקירה פלילית נגד שגריר ישראל בלונדון, צבי חפץ ואת אנשי צוות השגרירות, בחשד שסייעו לאלמוג להתחמק ממעצר.

 

אלמוג הגיע שלשום לנמל התעופה הית'רו לביקור פרטי בלונדון, אך החליט לשוב על עקבותיו לאחר שנתבשר, בעודו במטוס בבריטניה, כי הוגשה נגדו תביעה משפטית על-ידי ארגון מוסלמי, בגין "פעילותו הצבאית נגד העם הפלסטיני" והוא מבוקש בבריטניה בגין פשעי מלחמה.

 

הנספח הצבאי בשגרירות ישראל דיווח לו שבית משפט בריטי הוציא צו למעצרו והוא חזר מייד לישראל מבלי שניתנה לרשויות בריטניה האפשרות לעצור אותו.

 

כאמור, היום פורסם כי עורך הדין המייצג את הקורבנות הפלסטינים התובעים את אלמוג, דניאל מחובר, דרש שהחקירה הבריטית תתמקד בשאלה מי הדליף לשגרירות ישראל את המידע, ואיך הצליח הדיפלומט הישראלי לעבור את שלבי הבידוק הביטחוני השונים ולהגיע למטוס אל-על שבו היה אלמוג ולעדכן אותו בדבר החקירה.

 

גורמים במשרד החוץ אמרו, כי לשגריר היה מידע מוצק על כוונה לעצור את אלמוג, עקב תביעה משפטית שהוגשה נגדו באחרונה על פשעי מלחמה שביצע לכאורה בשעה שכיהן כאלוף פיקוד דרום.

  

גם ארגון זכויות האדם "אמנסטי" ביקר את התנהלותה של המשטרה הבריטית על שלא עצרה את אלמוג. "היה ניתן לעצור אותו; לפי חוקי בריטניה אין שום סיבה שלא לעצור אותו ברגע שהוא נמצא על אדמת בריטניה", נאמר בהודעה שהוציא היום הארגון.

 

לבני: לא מתכוונת לעבור על כך לסדר היום

 

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה אמש בכינוס המרכז הבינתחומי בהרצליה: "אזרח ישראלי לא יכל לדרוך על אדמת בריטניה בגלל היותו חייל לשעבר, זה לא מקובל עלי כשרת משפטים ואינני מתכוונת לעבור על כך לסדר היום, בכוונתי לפעול מול האירופים כדי לפתור את הסוגיה". 

 

השרה לבני תכנס בימים הקרובים את אנשי משרדה, ואת בכירי המחלקה הבינלאומית במשרד המשפטים על מנת לבחון את סוגיית דורון אלמוג וגם כדי לדון בדרכי הפעולה שימנעו את הישנות המקרה.

 

סגן שר הביטחון, ח"כ זאב בוים, הגיב אף הוא למקרה: "נראה שאצל הבריטים התבלבלו היוצרות. דווקא לאחר ההתקפות הקשות בלונדון ניתן היה לצפות שיבחינו בין טרוריסט לקורבן".

 

בוים שוחח עם היועצת המשפטית של משרד הביטחון וביקש כי תבחן את איום המעצר נגד קציני צה"ל וכן "דרכים לשים גבול למעלליה של תנועת יש גבול', כדבריו. "מדינת ישראל צריכה להגן על החיילים המצויים בקו הראשון שלה, ואסור שאלו ישלמו מחיר על הגנתם על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה", הוסיף.


פורסם לראשונה 13/09/2005 07:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל פישר
האלוף (במיל') אלמוג. לונדון לא מחכה לו
צילום: אייל פישר
צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל. לא יוכל לבקר ב"ביג-בן"?
צילום: דובר צה"ל
חפץ. בדרך לחקירה?
צילום: סבסטיאן שיינר
ליבני. לא אעבור בשתיקה
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים