שתף קטע נבחר

שבוע למרכז הליכוד: קרב על כל קול

"אני לא מודאג", הצהיר שרון לפני צאתו מניו-יורק. אך בסביבתו מוטרדים מסחף שנוצר לכיוונו של נתניהו, לאור הדיווחים על כך שגמר אומר לנטוש את הליכוד. את עיקר זמנו בשבוע שנותר מתכוון רה"מ להקדיש לקרב על לבותיהם של חברי המרכז. סקר "ידיעות אחרונות": יתרון קל של 2% לתומכים בהקדמת הפריימריז בקרב אותם חברים

כ-11 שעות טיסה מפרידות בין פסגת מנהיגי העולם לבין הביצה הפוליטית המבעבעת, אותה נטש ראש הממשלה בשבוע שעבר, כשהוא מותיר את הבמה לבנימין נתניהו ולעוזי לנדאו. הבוקר (יום ב'), לאחר שבוע בו קצר הצלחות מדיניות וקטף את פירות ההתנתקות, המריא אריאל שרון בחזרה ארצה, הישר לתוך הקרב על לבותיהם של חברי המרכז.

 

על פי הסקרים האחרונים, הקרב הזה לא הולך להיות פשוט. סקר "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף", שנערך אתמול בקרב חברי מרכז הליכוד ומתפרסם הבוקר, מעניק יתרון של שני אחוזים בלבד (במסגרת טעות הדגימה) למצדדים בהקדמת הפריימריז, כפי שמבקשים נתניהו ולנדאו - 47% מעוניינים בהקדמה לעומת 45% שמתנגדים למהלך. במירוץ משולש, אותו סקר מקנה לשרון 39% תמיכה, לנתניהו 28% וללנדאו 16%, ואילו במירוץ "ראש בראש", במקרה שלנדאו פורש מן המירוץ - 43% תומכים בשרון לעומת 40% שמעדיפים את נתניהו.   

 

רגע לפני ההמראה מנמל התעופה על-שם קנדי, אמר שרון לכתבים, בהתייחסו לדיווחים על פיהם הוא קרוב להחלטה על פרישה מן הליכוד: "אתם קודם מדווחים ורק אחר-כך שואלים". כשנשאל לעתידו הפוליטי, השיב בהומור האופייני לו במצבים אלה: "אני לא מוטרד, למה אתם מוטרדים?".   

 

בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה הכחישו בתוקף דיווחים על פיהם גמר אומר לעזוב את התנועה אותה ייסד. "מי שדיבר, דיבר בשם עצמו מבלי לדעת את הפרטים ומבלי להבין את התהליכים כנראה", אמרו המקורבים. "החלטה כזו לא התקבלה וראש הממשלה הולך לנצח ב-26 בספטמבר במרכז הליכוד, להישאר בתנועה ולהוביל אותה". עוד נמסר כי עם חזרתו לארץ, יכנס שרון שלושה כנסים בהשתתפות 500 חברי מרכז, וישקיע את כל זמנו כדי לנצח בבחירות הפנימיות ולהישאר בתפקידו עד מועד הבחירות, לקראת סוף השנה הבאה.

 


שרון ושלום עם מזכ"ל האו"ם (צילום: לע"מ) 

 

בימים הראשונים לאחר שובו מארצות-הברית, יעסוק שרון בעיקר בנושאים הפוליטיים, ויתכונן לישיבת המרכז. המטרה המרכזית היא לבלום את הסחף שנוצר לכיוון נתניהו עקב שהייתו בניו-יורק. שרון לא יכול היה בימים האחרונים לעסוק בנושאים פוליטיים, ואילו נתניהו, לנדאו ואחרים בליכוד יצאו למתקפה חריפה נגדו.

 

בסביבתו של שרון, כאמור, מותחים ביקורת על אותם מקורבים שצוטטו בתקשורת הישראלית, לפיהם שרון החליט לעזוב את הליכוד, ומייחסים להם מניעים אישיים וגרימת נזק: "הסיכויים של ראש הממשלה לנצח במרכז גדולים, ומי שחשב שהדלפה כזו מועילה או מפעילה לחץ על השטח ותגרום לאנשים לבוא להצביע בעד הקדמת הפריימריז - טועה. הדיבורים האלו על עזיבת הליכוד יצרו סחף בשטח ונתנו רוח גבית לנתניהו. את זה צריך לעצור עכשיו ומהר".

 

בתוך כך, בסביבתו של שר החוץ סילבן שלום אמרו כי גם הוא יעשה מאמצים ויפעל כדי למנוע את פילוג הליכוד, וכדי לסייע לשרון לנצח במרכז. גורמים בסביבת שלום אמרו ל-ynet כי המטרה המרכזית כעת היא להביא לדחיית ההצעה להקדמת הפריימריז, ולהשארתו של שרון בראש הליכוד ובראשות הממשלה.

 

אבל למרות שהייתו של שרון בחו"ל וריחוקו מן הקלחת הפוליטית, יועציו הקרובים ואנשיו בתוך הליכוד המשיכו לפעול באינטנסיביות על מנת להבטיח ניצחון במרכז. ההערכות הן עדיין כי אם אחוזי ההצבעה יהיו גבוהים מספיק, ראש הממשלה יביא לדחיית הקדמת הפריימריז.

 

בפגישה עם ראשי הארגונים היהודיים, אמר אתמול שרון: "אני חושש שלא יהיה לי זמן להתפנות לבעיות החשובות האמיתיות. אני אצטרך לעסוק בכמה בעיות פנימיות. אני מקווה שתראו אותי כאן עוד פעם".

 

ראש הממשלה ענה לשאלות מהקהל ואמר בין היתר: "איחדתי מפלגות והקמתי את הליכוד. אז זה היה נראה אחרת לגמרי. היום ישנם גורמים קיצוניים שמנסים להדיח אותי מטעמים אישיים ופוליטיים. הלחץ שמופעל כרגע ממקורות זרים על הליכוד, מבחוץ, בסופו של דבר מסתיים ביוזמות כמו לוותר על שנה של שלטון. אני חושב שכרגע זו תהיה טעות להפקיר את המדינה בידי אותם הגורמים, ואני גם לא בטוח שהם מסוגלים לנהל את המדינה בתקופה כה לא פשוטה".

 


פורסם לראשונה 19/09/2005 00:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מדווחים לפני ששואלים: שרון
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: חגי אהרון
רוח גבית: נתניהו
צילום: חגי אהרון
מומלצים