שתף קטע נבחר

א.ל.י.ס והפדרציה: "נוזיל מחירים אם תפחת הפיראטיות"

בעקבות סגירת שני אתרי השיתוף המובילים Lionetwork ו-Lala, על פי צו מניעה זמני שהוצא נגדם, התארחו ב-ynet איציק כהן, מנכ"ל א.ל.י.ס ומוטי אמיתי מהפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות. הם ביקשו להסביר מדוע המהלך טוב לכולם והתייחסו להמשך המאבק

איציק כהן, מנכ"ל א.ל.י.ס ומוטי אמיתי, האחראי על האכיפה בפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות, התארחו היום (ב') בפורום של ynet וענו לשאלות הגולשים. הם הסבירו מדוע סגירת שני אתרי השיתוף המובילים Lionetwork ו-Lala,  טובה לכולם ודיברו ועל הצפוי בהמשך המלחמה בפיראטיות ברשת. הנה שאלות ותשובות נבחרות מהאירוח. לכל השאלות והתשובות לחצו כאן.

 

מדוע לא יורדו מחירי הדיסקים לאלתר לרמות של 10-20 שח לדיסק? (עמית)

 

"אנו רואים את הפעילות האחרונה כנגד האתרים המפירים ופעילות עתידית כנגד אתרים

ומשתמשים מפירים כפעילויות למען ולטובת צרכני וחובבי המוזיקה והסרטים.

 

לידיעתך, אם תפחת ואף תופסק פעילות הפיראטית הן במכירות הפיזיות של התקליטורים והן בהורדות הבלתי חוקיות באינטרנט, מחירי התקליטים המקוריים יוזלו משמעותית".

 

"מכיוון שראיתי שעו"ד פרזנטי נוטל חלק פעיל בשיחה, יש לי שאלה סמי-משפטית (כמדומני). הבה נאמר שהקמתי אתר חינמי כלשהו (בסגנון גאוסיטיז ודומיו) ובו שמתי קישור לליונטוורק (בזמן שליונטוורק עוד עבד), האם אני גם מפר זכויות יוצרים בכך שאני מפנה אנשים באופן עקיף לקבצים בלתי-חוקיים? (lomsha)

 

"תשובה סמי משפטית: מדובר בשאלה מאוד תיאורטית, כל מקרה של קישור צריך להבחן לגופו, על מנת לענות על השאלה האם באמת מדובר בעידוד להפרה ושימוש בקבצים מפירים או לא".

 

"לאון" ו-להלה: תשתמשו בשרתי איטרנט מחו"ל. מי שיפסיד בענק זה בזק הכבלים וחברות אינטרנט. (מאור)

 

"אין חסינות לשרתי אינטרנט בחו"ל. לתשומת לבך, הפדרצה וא.ל.י.ס הנן סניף ישראלי לאיגודים בינ"ל אשר פועלים בעולם כמותנו".

 

ליונטוורק פירסמו קישורים למוזיקה באישור יוצריהם. מדוע כל האתר נסגר? (dude1)

 

"מדובר באתר ש 95% מהחומר המצוי עליו ללא אישור בעלי זכויות היוצרים".

 

מדוע סדרות אינן חוקיות להורדה? האם אין זה כמו שחבר הקליט ואני משאיל ממנו? (dude1)

 

"שוב, מדובר ברכוש של חברות הפקה כלשהן וכל עוד הן לא נתנו את הסכמתן להפצה באמצעות האתר הרלוונטי, המדובר בהפרה".

 

מדוע אינכם מציעים אופציה להורדה בתשלום מאתר ישראלי רציני (ולא כמו האתרים שקיימים כיום שמציעים מבחר מצומצם מאוד), אלא מתמקדים רק באכיפה? (dude1)

 

"בימים אלו חברות התקליטים והסרטים בארץ ובעולם בוחנות את האופציה למכירת קבצים חוקיים באינטרנט, עם זאת, אין הדבר הגיוני שכל עוד לא קיימת אופציה חוקית, ימשיכו להפר את החוק בצורה כה גסה".

 

אני מבין את הענין לגבי מוסיקה וסרטים, אבל מה קורה עם תוכניות המשודרות בטלויזיה? האם באמת אסור להקליט ולשתף? אני גר בלונדון ואין ברשותי ערוצים ישראליים, איך אוכל לצפות בתוכניות

מפתח ישראליות? (שגיב)

 

"בדיוק לצרכים האלה הוקם הערוץ הישראלי בכבלים, המופץ באירופה ובארה"ב ואין שום צורך להפיץ שלא כדין עותקים של סדרות וסרטים ישראלים".

 

שלום, האם אתם מתכוונים לתבוע לקוחות פרטיים שרק מורידים מוסיקה? (שגיב)

 

"מהבחינה המשפטית, גם "המשתמש הביתי" הינו מפר זכויות יוצרים בעצם הפצת והעתקת הקבצים המפירים".

 

ליונטוורק לא היה "אתר הורדות בלתי חוקיות", מבחינתי זה היה אתר מדהים עם קהילת פורומים ענקית בכל נושא אפשרי, שהביאה סיקורים לסרטים ומשחקים חדשים, אתם יודעים כמה סרטים ראיתי בקולנוע רק משום ששמעתי עליהם באתר? וכמה זמרים מדהימים גיליתי שבחיים לא שמעתי עליהם? ליונטוורק היה האתר הטוב במדינה, איזה סיבה יש לכם לסגור אותו? (Niranbd)

 

עו"ד ערן פרזנטי: "מי שמעוניין לקבל חשיפה והכרה תרבותית, אמנותית ראוי שיעשה זאת באתרים שמכבדים את החוק ואת היוצרים ולא שיעשה שימוש באתרים שנגישים לקהל של אוהדי הפרת זכויות יוצרים".

 

בעלי ספריות ה-DVD מודים לכם. תודה רבה לכם על פועלכם. תמשיכו במאבק ותודה רבה על מתנת החג הנהדרת שקיבלנו מכם!

 

"בהחלט מגיע לכם גם הגנה, מאחר ואתם מצויים מבחינה משפטית בנחיתות, מאחר ואינכם בעלי זכויות וקשה לכם לפעול נגד האתרים המפירים, אשר שוכחים שחוץ מחברות התקליטים והסרטים, ישנה תעשייה שלמה ותמימה של בעלי ספריות וידאו ו DVD, משפחותיהן ועובדיהן שנפגעים בצורה בוטה בכיסם ובהכנסותיהן, וזכותן להתפרנס. שיתוף הקבצים גורם לנזק כלכלי משמעותי לכל התעשייה הקשורה להפקת והפצת סרטי קולנוע ומוזיקה".

   

"למה ללכת ראש בראש עם הגולשים ובעלי האתרים? למה לא להבין שזהו, נגמר העידן של ללכת לקולנוע וגם השכרת וידאו/DVD הפכה יקרה (כן, 20 שקל לסרט זה יקר). במקום לחשוב טיפה קדימה, ולמשל, לפתוח אתר שיספק, בתשלום חודשי או תשלום פר מדיה, לכל גולש סרטים ותכנים כמו תוכניות ושירים. האמנים ירוויחו פי 10 ממה שהם 'מרוויחים' היום". (PresentTheSimple)

 

"אנו נמצאים בעידן בו האופציות לקנייה/השכרה/צפייה במוזיקה/סרטים הינה רחבה מאוד וכוללת בין היתר תקליטורים, DVD, בתי קולנוע, ספריות וידאו. בפני כל אחד שמורה האלטרנטיבה אליה הוא רוצה לפנות בהתאם לכיסו ואהבתו. בעתיד הקרוב, אנו מאמינים שתנתן אופציה לרכישה של מוזיקה / סרטים באופן חוקי באינטרנט".

 

1. למה נראה לכם שאחכה שנתיים כדי לראות עונה חדשה בטלוויזיה של כל סדרה...מדוע לשלם 35 שקל כדי לראות סרט בקולנוע? 2. מאוד קשה לי להוציא 80 שקל על דיסק אני סטודנטית שלא ממש מרוויחה הרבה אז למה לא אהנה ממוזיקה. 3. עניין נוסף. בדרכי לאוניברסיטה אני עוברת בתחנה המרכזית בתל אביב ושום דבר ב'נוף' שם אינו משתנה. אותם בסטות למכירת דיסקים ודיוידי מזוייפים אבל אחרנו אתם רודפים. הם עושים מזה כסף וטונה של כסף ואתם רודפים אחרי אנישם המורידים לשימושם הפרטי" (Elektra)

 

"מגישתך ניתן להבין שאת מצדדת בלקיחת החוק לידיים ומה שאת לא יכולה להשיג בדרך מקובלת וחוקית, את חושבת שמגיע לך ולשכמותך, להפר את הזכויות ולגזול את פרנסתם של עובדי תעשיות שלמות, על מנת לספק את מאווייך הרגעיים.

 

לידיעתך, עלות של דיסק מוזיקה ו/או סרט אינו מסתכם בייצורו בלבד, שכן מאחוריו אלפי דולרים, אם לא מאות אלפי דולרים של עלויות הפקה, הפצה וייצור. בתעשיית המוזיקה והסרטים מועסקים אלפי עובדים ומשפחותיהם, אשר מקום עבודתם תלוי בהצלחת היצירה. אותה יצירה שאת מאמינה שיש להפיצה ללא תמורה, תוך גזילת פרנסתם.

 

בנושא הדוכנים והחנויות בהן את נתקלת, לידיעתך, נעשות פעולות אכיפה עניפות יומיומיות, על ידי הגופים כגון: א.ל.י.ס והפדרציה, בשיתוף משטרת ישראל ופרקליטות המדינה. אף אנשים עומדים על כך לדין ונענשים בעונשים כבדים, הכוללים עונשי מאסר בפועל".

 

איציק כהן היקר. רציתי לדעת כיצד אתם רואים את התקדמות תעשיית המוזיקה והסרטים בארץ בעוד כמה שנים מעכשיו. האם יש לכם אסטרטגיה חדשה, בהתחשב בצמיחת השוק הממוחשב? (מיקי)

 

"הייתי רוצה לראות את התעשיה פורחת, חוקית, שניתן להעביר אותה בצורה הפשוטה ביותר במחירים הסבירים, כפי שהם היום, כולל דרך האינטרנט".

 

האם אני האזרח הסופי צריך לדאוג? איך אני יודע עם סרט או שיר שהורדתי נתון לאישור זכויות יוצרים (אבי)

 

"לכל סרט או תקליט יש יוצר. מכאן באופן אוטומטי כל יוצר כזה, הוא בעל זכות היוצרים באותו סרט/תקליט ונדרשת הסכמה מפורשת בכתב מבעל זכות היוצרים, כדי להעתיק אותה/להורידה/להעלותה לרשת.

 

לכן, קרוב לודאי שכל סרט או שיר שתוריד מהרשת בעזרת תוכנת שיתוף קבצים, לא ניתנה הסכמת בעל הזכויות להפצת בדרך זו ומדובר בהפרת זכויות יוצרים".

 

האם אתם לא חושבים שבהתנהגות הפדרציות יש רק משום דירבון הגולשים לחפש דרכים אחרות להוריד קבצים? הרי אם היו אתרים בינ"ל שמציעים את הסחורה, בתשלום, כמו שירים בתשלום סביר, אפשרות לראות סדרות טלוויזיה במחיר סביר, וגם סרטים (אם כי אין כמו חווית הצפיה במסך גדול), רוב התמריץ היה יורד מזמן. (יורם)

 

"ברור לך שכדי לקבץ את מאות אלפי בעלי הזכויות ולהגיע עמם להסדרים שיאפשרו הפעלת אתרים המאפשרים הורדת שירים או סרטים בתשלום, מדובר שמהלך ארוך ומסורבל שמן הסתם יום אחד יתבצע. עם זאת, אין לראות בשיהוי כלגיטימציה לסחר בקבצים מפירים.

 

לתשומת לבך, הנוכחים בפורום זה, אינם הפורום המתאים לשאלות מסחריות, שכן תחום עיסוקנו הינו אכיפה של בעלי הזכויות המאוגדים בחברותינו".


פורסם לראשונה 19/09/2005 10:04

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים