שתף קטע נבחר

בית הכנסת בשא-נור נקבר באדמה

מבנה בית הכנסת אינו ניתן להעברה ממקומו ובמערכת הביטחון התלבטו כיצד להתמודד עם ההוראה שלא להרוס אותו. הפתרון: למלא את חלל בית הכנסת בעפר וכן לכסות את הגג, ובכך ליצור תל שבתוכו נמצא בית הכנסת

קוברים את בית הכנסת: מערכת הביטחון החלה היום (ב') בקבורתו של בית הכנסת בהתנחלות המפונה שא-נור. זאת לאחר שהתברר כי לא ניתן להרוס את המבנה ולאחר שנפסלו מספר פתרונות אחרים, שהתגלו כבלתי ישימים.

 

לאחר ההתנתקות החלו אנשי משרד הביטחון להרוס את כלל המבנים בצפון השומרון, אולם בתי הכנסת נותרו עומדים על תילם, יחד עם המצודה הבריטית בשא-נור.

 

בצבא המתינו להחלטת הדרג המדיני בשאלת הריסת בתי הכנסת ולאחר שזו התקבלה, עמדו בצה"ל ובמערכת הביטחון למול דילמה. בעוד שאת בית הכנסת בגנים ניתן לפרק ולהעביר למקום אחר, לא ניתן לבצע פעולה דומה בבית הכנסת בשא-נור. חלק בתי הכנסת ברצועה, כזכור, נשרפו על ידי פלסטינים.

 

במערכת הביטחון חיפשו "פתרון יצירתי". מבדיקת בית הכנסת בשא-נור הסתבר כי מדובר במבנה העשוי מבטון יצוק וגג העשוי מפלדה כבדה ולא ניתן לפרקו או להעבירו. בעקבות כך הוחלט למלא את חלל בית הכנסת בעפר ועל הגג לשים כמות עפר גדולה וכך למעשה ליצור תל שבתוכו נמצא בית הכנסת. הפעילות החלה היום ואמורה להסתיים לכל המאוחר מחר בבוקר.

 

במערכת הביטחון הסבירו כי לא מדובר בפתרון שלא יאפשר באופן מוחלט הגעה לבית הכנסת, אולם בצורה זו בית הכנסת יהיה מוגן ולא ייראו בו המראות הקשים שנראו בגוש קטיף, כאשר נכנסו פלסטינים ושרפו את המקום.

 

לגבי בית הכנסת בגנים, הסבירו גורמים במערכת הביטחון כי תחילה סברו שהוא עשוי מבנה בטון קופסתי וניתן יהיה להעביר את כולו לשטח ישראל, אולם מבדיקת המבנה הסתבר כי מדובר במבנה העשוי מאלמנטים נפרדים. מערכת הביטחון ניסתה לאתר את הקבלן שבנה את המבנה, אולם לבסוף משלא נמצא הוקמה קבוצת דיון של אנשי מקצוע שהחליטה לחזק את האלמנטים הקיימים, לפרק את המבנה ל-6 יחידות ולהוציא יחידות אלה מגנים לשטח ישראל. עבודה זו הסתיימה הערב.

 

אגף הבינוי במערכת הביטחון אמור לסיים בימים הקרובים את כל משימותיו הקשורות להתנתקות לאחר שיעביר פריטים שנותרו מהריסות הבתים בחומש מאזור ריחן למשטח ההטמנה סמוך לרמת צבי. תחילה הושמו השרידים של הבתים הפרטיים בריחן, אולם עד מהרה הסתבר כי פלסטינים שהגיעו לאזור החלו לנבור בערימות הזבל ולבזוז שרידים שנותרו בתוך ההריסות. לפיכך הוחלט להעבירן לאזור רמת צבי עד להטמנתן באדמה באזור. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
שלט היישוב המפונה. קוברים את בית הכנסת
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אפרת וייס
פינוי המצודה בשא-נור
צילום: אפרת וייס
מומלצים