שתף קטע נבחר

ימי סוריאליזם

בעוד העולם מריע לשרון על ניצחונו ואומץ לבו, בשטח כבר מתממשות בזו אחר זו כל התחזיות הקודרות

מראות סוריאליסטיים רדפו זה את זה על מסכי הטלוויזיה בסוף השבוע האחרון. בזמן שאריאל שרון קצר שבחים מפליגים ממנהיגי תבל בכינוס האו"ם בניו-יורק, הלכו ונפרמו במהירות מסחררת כל הנחות היסודות של מדיניותו, שבגינה הרעיף עליו העולם תהילה. פעם אחר פעם במערכות החדשות שודרו דיווחים על נאום ה"ניצחון" - ומיד אחר כך דיווחים מעזה, המראים כיצד תרחישי האימה, מהם הזהירו מתנגדי התכנית ההתנתקות, הולכים ומתממשים מהר מהמצופה.

 

בהתאם לאזהרות - אך מוקדם מהצפוי - נפרץ ציר פילידפי; הציר, שרק לפני חודשים ספורים, נוכחות צה"ל בו הוגדרה "אינטרס ביטחוני חיוני של ישראל" - וזאת בפרסומים הרשמיים של אותה ממשלה שכעת החליטה להפקירו. בהתאם לאזהרות - אך מוקדם מהצפוי - החלו זורמות כמויות נשק עצומות לתוך הרצועה, וכבר בסוף השבוע נמסר, מפי מקורת ביטחוניים, שקיים חשש שהוברח גם נשק "מפר איזון" כגון רקטות נ"מ וטילי קטיושות ארוכי טווח.

 

בהתאם לאזהרות - אך מוקדם מהצפוי - התברר שלא הכוח המצרי ולא כוחותיה של הרשות הפלסטינית יפעלו ביעילות או בנחישות לסגירת הגבול בין הרצועה לבין סיני. אך מסתבר שתרחיש צפוי זה חולל תרחיש נוסף - פחות צפוי אך לא פחות מאיים: נוכח אוזלת ידם של מחליפי צה"ל המצרים והפלסטינים בשמירת גבולה הדרומי של הרצועה, ארגוני טרור יכולים כעת לחדור בנקל לסיני ומשם לישראל דרך הגבול לאורך הנגב - גבול שמשרע על 200 ק"מ ויותר ושאמצעי האבטחה בו דלים, ומיגונו יחייב הוצאות עתק ומשאבים רבים, אותם ההתנתקות אמורה הייתה לחסוך ולאפשר את הפנייתם לתשתיות, חינוך ושלל מטרות. זוכרים?

 

זאת ועוד: "המדיניות האמיצה" של שרון חושפת את ארצו ואת עמו למגוון איומים נוספים. תחת הכותרת "גרוע מרקטות קסאם", תיאר השבוע אחד הפרשנים את הסכנות החמורות לתשתיות חיוניות בתוך הקו הירוק, העלולות להיווצר בעקבות הסתלקות ישראל מהשטח. מסתבר שבנציבות המים מודאגים מאוד מכוונת הפלסטינים להניח צינור ביוב לים בצפון הרצועה, ומתריעים שהדבר יגרום לשיתוק מתקן ההתפלה הגדול באשקלון ולזיהום החופים הסמוכים. את החששות הללו הביעה הנציבות כבר ערב ההתנתקות, אך מרוב אומץ - התעלמה ממנה ממשלת שרון.

 

אומץ דומה השתקף היטב גם בהתעלמות הממשלה מדו"ח קודם של נציבות המים, שנכתב לפני שנה והזהיר מפני ההשלכות הרות האסון הצפויות לאזורים שלמים בתוך הקו הירוק, כתוצאה מנטישת צפון השומרון: פגיעה אנושה במשק המים הישראלי באזור הגלבוע ובית שאן בשל התוכנית הפלסטינית לנצל עד תום את מי אגן ההר, סכנת "מידבור" בעמקים הצפוניים עקב עלייה במליחות וכתוצאה מכך - חיסול החקלאות, התיירות ועוד.

 

כך הולך ומעמיק הסוריאליזם הישראלי. ככל שהמנהיגים נעשים אמיצים יותר, כך יש לאזרחים יותר ממה לפחד. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים