שתף קטע נבחר

הפצצות בעזה, 207 עצורים בגדה

צה"ל תקף הלילה שורת יעדים ברצועה והציב קני תותחים מולה. ברחבי יהודה ושומרון בוצע גל המעצרים הגדול ביותר זה חודשים, שכלל גם את בכירי הדרג המדיני של חמאס. דובר התנועה: "הם מבקשים לפגוע בנו בבחירות". ראש אגף מבצעים: "אבו-מאזן חייב להפשיל שרוולים; נמצה את התקיפות בלי למהר לרוץ פנימה, אבל אנחנו בונים יכולת גם לכניסה רגלית"

מלחמה כוללת בארגוני הטרור ברצועה ובגדה: בעוד ההפצצות האוויריות נמשכות בעזה, ומכוונות נגד יעדים של כלל הארגונים בה, פתח הלילה (יום א') צה"ל במבצע מעצרים נרחב ביותר ברחבי יהודה ושומרון.

 

דינמיקה של הסלמה:

 

גל המעצרים הלילי, שנמשך גם הבוקר, היה הגדול ביותר זה חודשים, והוא מבשר אולי יותר מכל את קץ הרגיעה גם מבחינתה של ישראל. לא פחות מ-207 מבוקשים ודרושי חקירה נעצרו על-ידי הכוחות, מרביתם אנשי חמאס מחברון, רמאללה ובית לחם. ברשות חלק מהעצורים נמצאו אמצעי לחימה. במספר מקרים אף נפתחה אש לעבר החיילים, מבלי שגרמה לנפגעים. על הגדה כולה הוטל בסוף-השבוע סגר מלא, מחשש שהטרור מעזה יזלוג גם לשם.  

 

עדי ראייה דיווחו על תנועה מאסיבית של טנקים וכלים לתוך הערים, הכפרים ומחנות הפליטים, כשפעם לפעם יורים הכוחות רימוני הלם. מקורות פלסטינים אמרו כי הפעם, לא הבחינו הכוחות בין אנשי דרג צבאי לכאלה המזוהים דווקא כדרג מדיני בחמאס. בכלל זה נעצר מנהיג החמאס בגדה, שייח' חסן יוסף, ששוחרר אך לפני מספר חודשים מן הכלא - לאחר שנעצר ב"חומת מגן". יחד איתו נעצר גם בנו. שכניו ברמאללה דיווחו כי כוחות צה"ל, שפשטו על ביתו, ביצעו את המעצרים תוך שהם מפוצצים את דלתות הבית.

 

בין הדמויות הבולטות שנעצרו: שייח' פתחי אל-קרעאווי, בכיר חמאס באזור טול כרם; ד"ר מחמוד רזאל משכם, שנחשב למספר 2 בדרג המדיני בגדה, ושאר חבריו ל"חמישייה הפותחת" של החמאס המדיני באזור - שייח' אחמד אל-חאג' עלי, תייסיר עמראן, ואיל חשאש וטאייל דיראווי; ארבעה מבכירי התנועה בקלקיליה - איבראהים זיד, נסים שנטי, עומר סווילח ועבדאללה ג'עיידי. הפלסטינים אומרים כי למעשה, הרוב הגדול של חברי ההנהגה המדינית של החמאס בגדה נעצרו הלילה. סאמי אבו זהרי, דובר התנועה, מצא הסבר: "ישראל מבקשת לפגוע בנו בבחירות באמצעות העלמת כל נציגינו בערים הפלסטיניות". הוא הביע תקווה שלצעדיה של ישראל יהיו תוצאות הפוכות.    

 

בינתיים בחזית הדרומית נמשכה המערכה שיצאה אמש לדרך תחת הכותרת "גשם ראשון", בעקבות האור הירוק שנתן לה הקבינט המדיני-ביטחוני. במסגרת ההפצצות הלילה ירו מסוקים לעבר מבנים המשמשים את חמאס, החזית העממית לשחרור פלסטין, גדודי חללי אל-אקצה וכן ועדות ההתנגדות העממית. בין השאר, תקף חיל האוויר מוסד חינוכי של החמאס בשכונת סג'עיה, שהוקם ביוזמת השייח' אחמד יאסין ולטענת ישראל, שימש לכינוסים של פעילי טרור. חלק מהמבנה קרס. הפלסטינים דיווחו כי עשרות תושבים נפגעו בתקיפות, ביניהם תינוק בן 40 יום. במקביל הציב צה"ל קני תותחים מול הרצועה, לקראת אפשרות של הפגזה מן היבשה.  

 

מוכנים גם לכניסה רגלית

 

שבועיים אחרי נעילת השערים בעזה, בישראל לא מתכננים לכבוש אותה מחדש. אך במערכת הביטחון גמרו אומר לקבוע כללי משחק חדשים, ולא לאפשר לארגונים הפלסטיניים לקבוע "מאזן אימה" נוסח זה ששורר בגבול לבנון. ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף ישראל זיו, אמר הלילה ל-ynet: "הפעולה רק תתעצם בימים הקרובים. נרחיב את התקיפות נגד חמאס כדי להביא ללחץ על הציבור הפלסטיני, שיתנתק מהחמאס. נמצה את התקיפות ומנגד, לא נמהר לרוץ פנימה". ועם זאת, הוא הבהיר: "אנו בונים יכולת, ואם נחליט להיכנס רגלית - ניכנס".

 

"אנחנו נמצאים בימים האחרונים במצב הפוך ממה שצריך להיות וממה שמצופה אחרי היציאה מהרצועה, שאפילו לפי הפלסטינים, נוצרה ההזדמנות שלהם לשקם את עצמם וללכת קדימה", אמר האלוף זיו. "בפועל, התרחש אירוע חסר אחריות שבו החמאס הרג 19 מאנשיו, ולא לקח אחריות אלא העדיף לנצל את ההזדמנות ולהפיל את האחריות על ישראל. הוא הבין שישראל תגיב ובכך נגררת המערכת הפלסטינית להרפתקה נוספת של ירי ואש. כל זה משום שלא היה להם אומץ לקחת אחריות". 

 

"זהו מצב בלתי אפשרי מבחינתנו", פסק ראש אגף מבצעים. "לכן קיבלנו החלטה ומדיניות לקיים מאמץ התקפי מתמשך מול החמאס והטרור, בכוונה לפגוע בהם ולעורר את הציבור הפלסטיני להבין שהחמאס גורר אותם מדחי לדחי, וגם כדי להבין שהרשות צריכה לקחת אחריות".

 

"איזו מדינה דמוקרטית יכולה לקבל את העובדה שיורים קסאמים על יישוביה?", תהה האלוף זיו וסיכם: "אנחנו לא צריכים להירתע אלא לרדוף אותם עד למצב שהרשות תצליח להשתלט על החמאס בעזה. החמאס צמח למימדים בלתי נתפסים עד כדי כך שהרשות הפכה להיות מספר 2 בעזה. אנחנו כל הזמן מעבירים מסרים לדרגים הבכירים ברשות. אבו מאזן צריך להתחיל להפשיל שרוולים, לא להיות ברמאללה אלא בעזה - ולהתחיל לעבוד".  

 

בינתיים, לא עושה רושם שאבו-מאזן משנס מתניים נגד הארגונים, והוא מעדיף למקד את פעילותו בניסיון להביא ללחץ בינלאומי על ישראל, כדי למנוע פעולה רחבת היקף. הלילה הוא שוחח עם מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, שתבעה ממנו לעשות הכל כדי להפסיק את ירי הרקטות. ברשות הביעו חשש כי נוכח המאבק הפוליטי במרכז הליכוד, יסלימו שרון ומופז את התקפות צה"ל. גם מצרים מנסה להציל את הרגיעה, שעמלה כה רבות להשיגה. היום צפויה המשלחת הביטחונית המצרית השוהה ברצועה, בראשות סגן מפקד המודיעין המצרי מוסטפא אל-בוחיירי, לקיים סבב פגישות עם הארגונים הפלסטיניים.


פורסם לראשונה 25/09/2005 07:40

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מעצרים בשכם, הבוקר
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
הפצצה לילית בחאן יונס
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
עשרות נפצעו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
עם הקנים לעזה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
שוב נעצר: חסן יוסף
צילום: רויטרס
צילום: דני סלומון
מצב בלתי אפשרי: האלוף זיו
צילום: דני סלומון
מומלצים