שתף קטע נבחר

לנדאו לשרון: אתה לא סופר אותנו

חברי מרכז הליכוד שהתכנסו בתל-אביב יכריעו מחר אם להקדים את הפריימריז, כפי שדורש בנימין נתניהו, או שלא, כפי שדורש שרון. עוזי לנדאו, מיריביו המרים של שרון: "היום אנחנו רואים שעל שדרות יורים ויורים ויורים ואין שום תגובה רצינית. זה ליכוד?". סילבן שלום: "אנחנו מתאבדים שיעים? מוכנים שיוציאו לנו עין אחת ובלבד שנוציא שתי עיניים?"

מרכז הליכוד התכנס הערב (יום א') לאחת ההכרעות הקשות בתולדותיו - האם להקדים את הפריימריז ולהביא בכך לפיצול השורות. אלו מול אלו עלו לנאום תומכי הקדמת הפריימריז והמתנגדים. ראש הממשלה, אריאל שרון, נכנס לאולם בגני התערוכה בתל-אביב לצלילי ג'ינגל הליכוד והתקבל במחיאות כפיים ובקריאות "אריק מלך ישראל". תומכי שרון ספרו את מספר המנדטים בשעה שעוזי לנדאו נאם. ההצבעה המכרעת תתקיים מחר ותוצאותיה יפורסמו ב-22:00.

 

שר החוץ, סילבן שלום, הזהיר שהקדמת הפריימריז, עלולה להביא לעליית השמאל, ממש כמו ב-92': "אנחנו מתאבדים שיעים? מוכנים שיוציאו לנו עין אחת ובלבד שנוציא שתי עיניים? במקום הזה לפני 13 שנה נזרעו הזרעים הראשונים של המדינה הפלסטינית, הזרעים שהביאו לחתימת הסכמי אוסלו. כאן נזרעו הזרעים שהביאו את ערפאת לאזורנו והסיבה היתה אחת בלבד - כי כאן לפני 13 שנה ניהלנו מלחמה עקובה מדם על כבוד, על אגו ועל אינטרסים. מאבקים שלא תרמו שום דבר. מאבקים על שליטה ועל כוח. קיבלנו את יצחק רבין ז"ל, קיבלנו את ערפאת וקיבלנו מחבלים מתאבדים. מה חושבים עלינו? החבר'ה האלה השתגעו".

 

לנדאו אמר: "האם מדיחים אותך? אריק - הצחקתני. את חברי הליכוד שהכריעו את המשאל, אתה הדחת. כבר שנתיים אתה לא רק מתעלם מהליכוד וממוסדותיו, יש זלזול בכולנו. רק בסוף השבוע הזה היינו עדים ל-40 טילי קסאם. לא הבטחת לנו שאם ייפול איזשהו טיל, התגובה תהיה כואבת ועזה תרעד? הנה היום אנחנו רואים שעל שדרות יורים ויורים ויורים ואין שום תגובה רצינית. זה ליכוד?".

 

לנדאו תקף: "הקשבנו לנאומך באו"ם ושמענו שהרוב היה דאגה לפלסטינים. יכולת לשנות את דעתך באופן הפוך לעמדת הליכוד. ביקשת את אמון המתפקדים ולא קיבלת. אתה לא סופר אותנו. אתה תובע לעמוד בראשנו, כאילו שעמדות מרצ הם שלנו?".  

 

בצילום הווידאו: נאומיהם של רוני בר-און ואהוד יתום 

 

השרה ציפי לבני אמרה: "ההצבעה מחר איננה רק על הקדמת הפריימריז אלא גם על הקדמת הבחירות. אני פונה לוותיקי התנועה. גם אתם יודעים שצריך לוותר על חלק מארץ ישראל כדי לקיים כאן מדינה דמוקרטית ויהודית". דבריה התקבלו בבוז ובקריאות "ביבי", "ביבי".

 

מנגד עמדה שרת החינוך, לימור לבנת, שהודיעה כי היא תומכת בהקדמת הפריימריז, ובכך יישרה קו עם בנימין נתניהו ועוזי לנדאו. היא פנתה לשרון: "האם אתה בליכוד או האם אתה בליכוד על תנאי? אם על תאריך פרוצדורלי, אתה לא מוכן לקבל את דעת רוב החברים, מי ערב לכך שתקבל את עמדת החברים בנושאים מהותיים? זהו רגע של אמת בחיי התנועה. הפנית עורף למתיישבים שאותם כינית גיבורים. זה מחייב הסבר. חייבים לבנות ומהר את ירושלים ואת אזור E-1. תאמר 'תתחילו לבנות, תתחילו לבנות'. אסור להיכנס לשום משא ומתן מבלי שנפסיק את הטרור".  

 

השר מאיר שטרית אמר: "עוד לא ראיתי מפלגה שמוכנה לוותר על השלטון בטירוף כזה". שטרית כמעט צעק כדי להתגבר על קריאות הבוז: "הגישה הזו הפילה פעמיים את הליכוד מהשלטון והביאה את השמאל. היזהרו, אתם הולכים לרסק את הליכוד, אולי להרבה שנים. תעשו חראקירי לעצמכם ותחזרו להיות סיעת החירות עם שמונה מנדטים".  


כינוס הליכוד (צילום: ירון ברנר)

  

גם ח"כ רוני בר-און הזהיר שמי שמוביל להקדמת הפריימריז עלול להוביל לעליית השמאל, כפי שהיה בבחירות 92', שבהן ניצח יצחק רבין. "לאן אתם רצים? מה הטירוף הזה? אל תחזירו השמאל לשלטון. אני יודע שחלק גדול מכם מצביע מהבטן, מהרגש. הליכוד לא לומד משגיאות של עצמו ולא משגיאות של אחרים. אנחנו יודעים נתון היסטורי שאין עליו ויכוח. תמיד הימין הוריד את הימין מהשלטון. ב-1992 נסע ראש הממשלה שמיר למדריד וכשחזר, הימין הוריד אותנו מהשלטון. אתם זוכרים את נאום הלוויתנים של חיים רמון, שאתם מתקרבים אל החוף, ומתאבדים? זה בדיוק מה שקורה היום".   

 

ח"כ אהוד יתום, ממתנגדיו הבולטים של שרון, אמר: "אנו חייבים לעשות דבר אחד - להחזיר את הדמוקרטיה למרכז הליכוד. מחר אנחנו צריכים לבוא כולם, להפשיל שרוולים ולומר שדרך הליכוד האידיאולוגית תנצח ולא דרך השמאל. אנחנו לא עומדים בראש מפלגת העבודה וגם לא בראש מרצ". ח"כ איוב שדיבר בלהט התעלף עם רדתו מהדוכן.

 

אולם הדיונים התמלא בעשרות חברי מרכז שמנהלים ביניהם ויכוחים קולניים בעד ונגד ההקדמה של הפריימריז, ויכוחים שהגיעו לעתים להרמת ידיים. אנשי האבטחה צילמו בווידאו את מי שצועק ויוצר עימותים. שעה קלה לפני פתיחת המרכז מאזן הכוחות בסיעת הליכוד נראה פחות או יותר שקול, עם יתרון לנתניהו.

 

תומכי שרון שרו "אריק מלך ישראל" וצעקו לעבר מתנגדיו: "לא ניתן לכם להרוס הליכוד, לא תהיו בכנסת". אנשי לנדאו, מנגד, טענו שרבים מאלו שצעקו בעד שרון כלל אינם חברי מרכז.

 

ראשון הנואמים היה חבר המרכז, אלי שטרית, שפנה לשרון: "אריק, רמסת אצלנו כל חלקה טובה, נהגת בחברי הליכוד בגסות רוח. לא היה לך קורטוב של הבנה מה אתה עושה". ראש עיריית רמת-גן, צבי בר, השיב: "העם רוצה שקט. תנו לו שקט. לא רק יצרים וחשבונות אישיים. מי שהאחריות עליו, יצביע כך שראש הממשלה ימשיך בהנהגתו עד תום".

 

יו"ר צעירי הליכוד, יואל חסון: "מדוע עלינו להקדים את המאוחר? מדוע עלינו לקפוץ לתהום? אני קורא לכולנו לפעול מהראש ולא מהבטן ובאפריל נוכל לבחור את ראש הממשלה שנרצה. עכשיו נבחר בליכוד ונצביע נגד הקדמת הפריימריז".

 

ויכוחים סוערים (צילום: ירון ברנר)

 

מאזן הכוחות - בעד הקדמת הפריימריז: בנימין נתניהו, עוזי לנדאו, איוב קרא, גלעד ארדן, דוד לוי, מיכאל רצון, מיכאל גורלובסקי, נעמי בלומנטל, השר ישראל כץ, יו"ר הקואליציה גדעון סער, השר דני נוה, סגנית השר גילה גמליאל, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, יולי אדלשטיין, יובל שטייניץ, השרה לימור לבנת, יחיאל חזן, אהוד יתום, משה כחלון, חיים כץ ולאה נס.  

 

נגד ההקדמה: רה"מ אריאל שרון, עמרי שרון, השר סילבן שלום, השר שאול מופז, השרה ציפי לבני, סגן השר מגלי והבה, השר צחי הנגבי, רוני בר-און, השר גדעון עזרא, השר אברהם הירשזון, השר מאיר שטרית, סגן השר זאב בוים, סגן השר אלי אפללו, השר אהוד אולמרט, סגן השר יעקב אדרי ומרינה סולודקין. ח"כ דניאל בנלולו עדיין מתנדנד. ענבל גבריאלי וסגנית השר רוחמה אברהם שותקות אך נוטות להתנגד להקדמה.

פורסם לראשונה 25/09/2005 17:08

 

צילום וידאו: ערוץ הכנסת
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
אריאל שרון עם בואו לכינוס
צילום: ערוץ 1
צילום: ירון ברנר
צחי הנגבי ורוני בר-און בהתייעצות אחרונה
צילום: ירון ברנר
צילום: באובאו
הצטרפה לתומכים. לבנת
צילום: באובאו
צילום: רויטרס
אופטימי. נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: טל שחר
בין הנואמים. לנדאו
צילום: טל שחר
מומלצים