שתף קטע נבחר

בכיר ב"מורדים": "עם ביבי אי אפשר לנצח"

שרון ניצח, והסכינים נשלפות: בכיר בקבוצת ה"מורדים" אומר ל-ynet: "רמת העוינות אל נתניהו בלתי ניתנת להבנה, חייבים לבחור מנהיג ראוי שיוכל להוביל נגד שרון". במחנה המנצחים קורא השר סילבן שלום להתמקד באיחוד השורות בליכוד לקראת ההצבעה על התקציב. וגם: כל המשוכות שניצבות כעת בפני שרון

יום לאחר ההפסד של נתניהו מוציאים וכבר שולפים חלק מתומכיו את הסכינים. חבר כנסת בכיר בקבוצת "המורדים" אומר הבוקר (יום ג') ל-ynet: "עם ביבי אי אפשר לנצח. רמת העוינות אליו במרכז פשוט לא ניתנת להבנה. החברים חייבים להתעשת ולבחור במנהיג ראוי שיכול להוביל נגד שרון. אם זה ישאר ביבי, שרון ישלוט לנצח בליכוד".

 

לדבריו, "להגיע להפרש של 100 עם נתניהו בראש זה הישג. האידיאולוגים במרכז מאוכזבים ממנו על ההתנהלות שלו בנושא המדיני ובעיירות הפיתוח לא סובלים אותו על הגזירות הכלכליות שהנהיג כשר אוצר". זו התחושה ששוררת היום גם בקרב חבריו לקבוצת ה"מורדים". 

  

הקרב בליכוד אמש. צילום: רויטרס

 

יותר משנה לפני מועד הבחירות לכנסת טוענים "המורדים" כי על ראש הממשלה לקרב כעת את מתנגדיו. לדבריהם, תוכניות מדיניות מרחיקות לכת לא צפויית בטווח הזמן הזה לכן על שרון להזמין את ח"כ עוזי לנדאו חזרה לממשלה. "אין לו ברירה אלא לקרב אותנו גם בגלל המאבק הבא בפריימריז, גם בגלל שאין לו עילה יותר לפרוש מהליכוד ובעיקר משום שעליו לייצב את הקואליציה לקראת חזרת הכנסת מהפגרה".

 

בקבוצת "המורדים" יש מי שהולך צעד קדימה ומציע לשרון להזמין את לנדאו לממשלה לתיק הפנוי כשר המסחר והתעשייה ובכך לבודד את נתניהו ולנטרל את התנגדותם של חלק גדול מ"המורדים" לקראת ההצבעות על התקציב בכנסת. "בכל הקשור לביבי מדובר בעניין אישי. עם לנדאו העניין אידיאולוגי, לא ברור כלל שעוזי יסכים אבל זה יצטייר כאקט מנהיגותי ומאחד", מציע חבר הכנסת.

 

וח"כ נתניהו עצמו אמר הבוקר ל"קול ישראל" כי "מה שהיה אתמול זו דווקא תוצאה מאד מאד מרשימה". לדבריו, "היו אמנם אנשים שהסכימו עם דרכו של שרון, אבל יש גם אחרים שנכנעו ללחצים, לפיתויים, לג'ובים או לדברים אחרים. ויש גם אחרים שתמכו בדרך שלנו. אבל אמרו - 'אנחנו חוששים מאובדן השלטון ברגע זה". עוד ביקש להבהיר כי הוא מציע "לכל המספידים לבטל את דרכו של הליכוד או אותי".

 

שלום: להתאחד לקראת התקציב

 

ולעומת המפסידים, שר החוץ, סילבן שלום, נמנה על שרי הליכוד שנשארו נאמנים לראש הממשלה, אריאל שרון שניצח אמש. כעת, פחות מיממה לאחר מכן, קורא שלום לאיחוד שורות בתנועה המפולגת.

 

בשיחה שערך הבוקר (יום ג') עם ynet אמר השר שלום כי "עכשיו צריך לחפש את הדרך לאחד את השורות. אין מנצחים ואין מפסידים. צריך לפעול יחד, על-מנת להביא להמשך קיום הממשלה עד נובמבר 2006".

 

שלום התייחס לדיווחים על האפשרות לפיה שרון יעזוב את הליכוד לקראת הבחירות ויקים תנועה חדשה, ואמר: "אני מקווה מאוד שזה לא יקרה. לי, בכל אופן, ראש הממשלה אמר שהוא מתמודד בליכוד ונשאר בליכוד. אני נשאר בליכוד בכל מצב".

 

בהתייחסו ל"מורדים", השרים וחברי הכנסת מהליכוד שהפנו עורף לשרון, אמר שלום: "אני מצפה שכל חברי הכנסת שהתנגדו לממשלה יפעלו כעת יחד איתה. המבחנים הקרובים ידועים  - אישור מינוי שר האוצר והעברת התקציב בכנסת. אנו נכנסים למושב חורף ארוך ולא פשוט, וצריך לעשות הכל כדי לפעול במשותף".

 

נוה: "חייבים לשמר את הדרך הלאומית"

 

ומנגד, שר הבריאות, דני נוה, שנמנה על מתנגדיו של שרון, טען גם הוא כי כעת יש להפנות את תשומת הלב לנעשה בתוך הליכוד. לדבריו, "כבר תקופה ארוכה שיש בתנועה שבר לא פשוט, בעקבות תוכנית הנסיגה מעזה וצפון השומרון. אי-אפשר להתעלם מזה. אני חושב שצריך למצוא מכנה משותף שסביבו ניתן להתרכז. בו-בזמן חשוב שנעשה זאת סביב עקרונות ברורים שהיו לנו. את הדרך הלאומית של הליכוד חייבים לשמר".

 

נוה, שהצטרף לקראת ההצבעה למחנה נתניהו, אמר כי "בחיים הפוליטים לפעמים מצליחים ולפעמים לא. הלכתי לפי האמת שלי, עשיתי את הבחירה אחרי מחשבה ארוכה מה טוב לליכוד ולתנועה שלי ועם זה אני שלם. אמשיך לפעול לחזרה לדרך האידיאולוגית הלאומית של התנועה".

 

נוה התייחס גם הוא לאפשרות שראש הממשלה יקים בכל זאת מפלגה חדשה לקראת הבחירות הארציות ואמר כי "המפתח בהתמודדות היא קבלת הכרעה דמוקרטית. גם אם היא בקולות ספורים - זאת ההכרעה. אני מצפה שבסופו של דבר גם ראש הממשלה יפעל במסגרת הליכוד, ושכולנו נמצא את עצמנו עובדים ביחד במסגרת הליכוד, לפי עקרונות הליכוד". 

 

המשוכות שעומדות בפני שרון

 

ולמרות הניצחון במרכז, עומדים בפני ראש הממשלה מספר מכשולים, בעיקר כתוצאה מהקואליציה הרעועה שהוא עומד בראשה. ראשית, חייב שרון לאשר את מינויו של מקורבו אולמרט כשר אוצר קבוע. אנשי שרון שוקלים להביא זאת להצבעה כבר בפגרה כדי לנצל את הניצחון במרכז.

 

תקציב המדינה יהפוך למבחן הרציני הראשון של שרון. מפלגת העבודה תדרוש ממנו ויתורים רבים בתקציב כי יהיה לחבריה קשה להסביר את הישארותם בממשלה אחרי ההתנתקות. התקציב מגיע סמוך לפרימריז בעבודה וזה יוצר בעיה עבור שרון בשל הקצנת העמדות הצפויה שם.

 

שרון יבקש גם לצרף שרים חדשים לממשלה. אם יבחר שוב לצרף לממשלה רק את מקורביו (בוים ובראון) הוא יתסיס נגדו את האופוזיציה הפנימית שעתה גדלה. כעת כבר לא מדובר רק ב-13 חברי קבוצת המורדים. יש להוסיף להם גם את נתניהו, לבנת, כץ, שטייניץ, סער וגמליאל - יותר מחצי סיעה. אם שרון יתגמל רק את מקורביו תהיה לו בעיה רצינית.

 

רק לדוגמה - פגיעה נקמנית ביו"ר הקואליציה, גדעון סער, יכולה לחזור אליו כבומרנג. סער, למרות שיצא הפעם נגד שרון, הוכיח יכולות פרלמנטריות גבוהות והוא האיש שיכול לייצב לו הן את האופוזיציה מבית והן את הקואליציה.


פורסם לראשונה 27/09/2005 10:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ה"מורדים". "להזמין את לנדאו לממשלה"
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. "עם ביבי אי אפשר לנצח"
צילום: איי אף פי
צילום: דן בלילטי
"לאחד שורות". שלום
צילום: דן בלילטי
צילום: עופר מאיר
"לפעמים מצליחים, לפעמים לא". נווה
צילום: עופר מאיר
צילום: איי פי
מרכז הליכוד
צילום: איי פי
מומלצים