שתף קטע נבחר

מחקר: גלולות אסטרוגן לגיל המעבר אינן יעילות

מחקר חדש שכלל כ-10,000 נשים מצא כי לתחליפי ההורמונים כמעט ואין השפעה על בריאות האישה, מצבה הנפשי ותפקודה היומיומי. דיווחים קודמים כבר קשרו את נטילת הגלולות לסיכון מוגבר לשבץ מוחי, התקפי-לב וסרטן

לגלולות אסטרוגן המיועדות לגיל המעבר כמעט ואין השפעה על איכות חיי האישה: כך עולה ממחקר רחב היקף חדש עליו דיווח כתב העת הרפואי Archives of Internal Medicine

 בגליונו החדש. המחקר מטיל צל נוסף על הגלולות לגיל המעבר הטומנות בחובן גם סכנות לסרטן וקרישיות יתר בדם.

 

על פי סקרים עולה כי כ-15 אחוז מהנשים בישראל נוטלות הורמונים לגיל המעבר. הגלולות המקובלות משלבות את ההורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון ואמורות להקל על תסמיני גיל המעבר עם הפסקת הווסת. בין היתר משפרת הגלולה לכאורה תסמינים של גלי חום, יובש בנרתיק ומצבי רוח. 

 

מחקרים קודמים מצאו כי הסיכון ללקות בהתקף לב בקרב נשים הנוטלות את הגלולות גבוה ב-70 אחוז ומעלה מאלה שלא נטלו את הגלולות. מחקרים אחרים קשרו בין השימוש בגלולות גיל המעבר לבין סיכון מוגבר ללקות גם בסרטן שד, דמנציה ושבץ מוחי.

 

במחקר החדש השתתפו 10,739 נשים שגילן הממוצע 63 אשר נטלו גלולות לגיל המעבר המכילות את ההורמון הנשי אסטרוגן. כל הנשים עברו כריתת רחם. הן חולקו לשתי קבוצות: בקבוצה אחת קיבלו נשים את הגלולה המכילה אסטרוגן, ובקבוצה השניה קיבלו הנשים גלולות דמה (פלצבו) שאינן מכילות כל חומר פעיל.

 

הנשים נשאלו באשר להרגשתן הכללית, איכות חייהן ומצבן הגופני והנפשי לפני שהחלו ליטול את התרופות, ושנה אחרי תחילת נטילת הגלולות. החוקרים מצאו כי כמעט ולא היו הבדלים באיכות החיים הכוללת של הנשים בשתי הקבוצות. החוקרים לא מצאו כל יתרון בהיבט זה, אצל נשים שנטלו את הגלולות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
גלולות. הנשים לא הרגישו בהבדל
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים