שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: השופטת כהן לא ערה לפגמיה

השופטת שהורשעה בזיוף פרוטוקלים עתרה בדרישה למנוע את כינוס הוועדה למינוי שופטים בה תידון בקשת השרה לבני להדיחה מכהונה. המדינה השיבה לעתירה: לבני הגישה את הבקשה כי כהן לא נוהגת כשופטת, אינה מסוגלת להתמודד עם משגים, ומגוללת אחריות

"השופטת הילה כהן לא מתמודדת עם משגים ומגוללת אחריות על אחרים". מילים קשות אלה על שופטת בישראל מופיעות בתשובה שהגישה הערב (ד')  המדינה לבג"ץ בנוגע לעתירתה של השופטת. כהן עתרה לבג"ץ בדרישה למנוע את כינוס הוועדה למינוי שופטים ביום ראשון הקרוב, שבמרכזה אמורה לעמוד בקשתה של שרת המשפטים, ציפי לבני, להדיח את כהן מכהונתה כשופטת.

 

כהן הורשעה בידי בית הדין המשמעתי לשופטים לאחר שחיברה פרוטוקולים מזויפים של דיונים שמעולם לא נערכו ואולם שופטי הרוב – מישאל חשין ואליעזר ריבלין – הסתפקו בנזיפה בכהן ובהעברתה לבית משפט אחר להמשך כהונתה – בית משפט בצפון הארץ.

 

כהן טענה בעתירתה כי לאחר שכבר נדון עניינה בפני בית הדין המשמעתי, אין לשרת המשפטים סמכות ורשות לבקש מהוועדה את הדחתה.

 

בתשובת המדינה היום נטען כי לבני הגישה את הבקשה לוועדה מאחר ש"הממצאים באשר להתנהגותה של העותרת הילה כהן מצביעים על כך שהיא אינה נוהגת, מקצועית ואישית, כפי שיש לצפות משופטת, היא אינה ערה לחובותיה כשופטת, היא נוטה לגולל אחריות למעשיה על אחרים, היא אינה מסוגלת להתמודד עם משגים, ואינה ערה אל נכון לפגמים שנפלו במעשיה ולליקויים שנמצאו בעבודתה".

 

בתשובה מודגש כי לבני הגישה את בקשתה לאחר שקיבלה חוות דעת מנציבות תלונות הציבור על שופטים לפיה לוועדה לבחירת שופטים יש סמכות לדון בהצעה להעברת כהן מכהונה וכי העלאת הצעה זו בפני הוועדה היא עניינית ואין בה כל פגם.

 

עוד נטען בתשובה כי כהן מקדימה את המאוחר, כיוון שהוועדה עדיין לא התכנסה ועדיין לא קיבלה כל החלטה. ולפיכך יש לאפשר לוועדה לדון בנושא, לקבל החלטה ואם ההחלטה לא תהיה מקובלת על כהן היא תוכל לפנות לבג"ץ.

 

עמדת לבני, המוצגת בתשובה, גורסת כי יש לה סמכות להגיש בקשה לדיון בעניינה של כהן לוועדה, חרף העובדה שבית הדין המשמעתי כבר דן בנושא. "הרכב בית הדין המשמעתי והרכב הוועדה לבחירת שופטים הוא שונה באופיו וסוג השיקולים שהם שוקלים הוא שונה", נכתב בתשובה, בה נטען כי בית הדין המשמעתי כפוף לסדרי דין ומבוסס על שופטים השוקלים שיקולים משפטיים טהורים, לעומת הוועדה למינוי שופטים השוקלת שיקולים שאינם בהכרח שיקולים 'משפטיים צרים'".

 

"עמדת שרת המשפטים היא כי העותרת אינה מתאימה לכהן כשופטת, לא רק בשל האירועים שהיוו בסיס לדין המשמעתי, אלא גם בשל חומר נוסף המצביע על אי התאמתה של העותרת לכהן כשופטת, ובשל מסקנות הנוגעות להתאמתה לתפקיד גם מהחומר שהיה בפני בית הדין", נכתב בתשובה.

 

בתשובה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון הצהירה המדינה כי כהן לא תשב בתיקים כל עוד לא התכנסה הוועדה למינוי שופטים ודנה בעניינה. כהן עצמה ביקשה בעתירתה מבג"ץ להוציא צו ביניים שיקפיא את כינוס הוועדה למינוי שופטים עד להכרעה בעתירתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. "לא מתמודדת עם משגים"
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. "יש לה סמכות"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים