שתף קטע נבחר

"אני מכה על חטא שקראתי לא להתנגד לפינוי"

בראיון לקראת ראש השנה בעלון "מעייני הישועה" מכה הרב על חטא על עדינות המתנחלים בעת הפינוי ומבהיר: "היום לא אגיד ככה". הסיבה לשינוי העמדה: "חשבתי שהמשטרה, הצבא והממשלה יהיו בני אדם ויתחשבו במגורשים". ועוד במסקנות: "לו יכולנו להשתלט...אם היה לנו שכל... אם היו הדתיים מאוחדים, הם היו זוכים ברוב במדינה". והסיום אופטימי: "ברור שנחזור לגוש קטיף, ברור שננצח"

"אני, הייתה לי שגיאה, ואני מכה על חטא על כך שאמרתי לאנשים לא להתנגד לצבא ולא להתנגד למשטרה אלא 'אמרו לך לצאת – תצא'", כך אומר הרב הראשי לשעבר, הרב מרדכי אליהו, מחשובי רבני הציונות הדתית בעלון "מעייני הישועה", המחולק בבתי הכנסת. אליהו מבהיר כי אם תהיה התנתקות נוספת הוא קורא לחיילים ולשוטרים לסרב פקודה ובמקביל, קורא לכל המפלגות הדתיות להתאחד, "כי כך, בחזית דתית, הם היו מצליחים למנוע את הפינוי".

 

בשבת חולק בבתי הכנסת ברחבי הארץ העלון, בו מופיע ראיון חגיגי לכבוד ראש השנה עם הרב מרדכי אליהו. במהלך הראיון נשאל הרב: "בעקבות מה שקרה בגוש קטיף, אנשים רבים ביהודה ושומרון חיים היום בפחד שמא גם בהם יפגע החורבן. הם איבדו את הביטחון שהם יהיו שם לעולם. מה הרב אומר להם?"

 

תשובת הרב אליהו היתה : "אני אגיד לכם. אני, הייתה לי שגיאה, ואני מכה על חטא על כך שאני אמרתי לאנשים לא להתנגד לצבא, ולא להתנגד למשטרה אלא 'אמרו לך לצאת - תצא'. היום לא אגיד ככה, היום אם אומרים לך – 'תצא', אל תצא! תישאר במקום, עד שיסחבו אותך בכוח וירימו אותך – 'על כפיים יישאוך'. אני לא אגיד 'תכה' או 'תילחם נגד זה', אבל 'תתעקש להישאר במקום!'. אני אמרתי בעבר, 'מסכנים החיילים, מסכנים השוטרים, מרחמים עליהם, מסכנים. איך יבואו יריבו עם יהודים?'. היום אסור לרחם, אלא לומר 'לא, אני לא רוצה! לא עוזב את המקום!', עד שיבואו ארבעה, עשרה, עשרים אנשים, ירימו ויוציאו אותך".

 

על השאלה למה הרב שינה את דעתו אחרי ההתנתקות בסוגייה, אמר הרב אליהו: "חשבתי שהמשטרה, הצבא והממשלה יהיו בני אדם ויתחשבו במגורשים. ומה בסופו של דבר? הוציאו אותם, זרקו אותם בכל מיני מקומות, אפילו אוכל לא היה להם. אמרו: 'ניתן לכם בתים', נתנו קרוואן וקראו לו וילה, ובאמת מדובר בקרוואן. אז מה – עשו בו 'שינוי השם'?! הלא אלו דברים בטלים ומבוטלים. זרקו אנשים סתם.

 

"בשביל מה לזרוק את האנשים האלו? האם עשו רע למישהו? הלא אלה האנשים הכי יקרים והכי טובים, הלכו לגור בארץ שהייתה שממה. בשביל מה אתם מוציאים אותם? בשביל מי? לתת את זה לגוי?! איזה הגיון זה? זה לא הגיוני! וזה גם לא מוסרי".

 

הרב נשאל עדיין עומד על דעתו שעל חייל לומר למפקדיו "כפי שאיני מחלל שבת, כך איני ממלא את הפקודה" וענה: תשובה: "שיגיד 'אני לא יכול, לא יכול'", אומר אליהו. "הייתי אומר שהחיילים כולם צריכים ללכת למפקד הצבא ולהגיד לו - 'זה לא מוסרי, ועד שיביאו פסק מהרבנות הראשית לישראל שאנחנו נקיים את פקודת הגירוש – אנחנו לא נבצע פקודה'".

 

"אם חס וחלילה יגידו לחיילים לבוא לפנות יהודים ביהודה ושומרון, הרב יגיד לחיילים לסרב פקודה?", נשאל הרב וענה: "כן!".

 

הרב הזהיר מפני התנתקות מהמדינה. "צריך להזהר לא לריב...אין דבר כזה ללכת, לעזוב...צריך להמשיך לעזור! לסייע! הממשלה נכשלה פעם אחת – תלמד מוסר. בגמרא כתוב: 'גזירא עבידא דבטלא' – הממשלה מתחלפת, תבוא ממשלה אחרת. להתאחד!".

 

"אם כך, המטרה היא להשתלט על המדינה?", נשאל אליהו והשיב: "לו יכולנו להשתלט...אם היה לנו שכל...האמת היא, שאם היו הדתיים מאוחדים, הם היו זוכים ברוב במדינה. לו הלכו לבחירות בחזית דתית היו מצליחים". המראיין ביקש להבהיר את הנקודה. "האם כוונת הרב שהיום אגודה, האיחוד הלאומי, ש"ס והמפד"ל צריכות...?", שאל. והרב השיב כי "כולם צריכים להתאחד! אגודה וש"ס ו...כולם צריכים להתאחד! היום המצב מחייב את כולם להתאחד. יש התנתקות?! אדרבא, אנו נתאחד. אם נתאחד, נוכל להיות הרוב".

 

בהמשך אמר הרב אליהו: "היום מישהו שאל אותי אם אוכל להושיב את הרב עובדיה עם הרב אלישיב. עניתי, 'זו באמת שאלה'. אנחנו צריכים להקים בבחירות האלה חזית דתית מאוחדת, ואם יטענו – מי בראש – ויטענו תמיד, זו טענה של ירבעם בן נבט – אז אני אגיד להם, 'על פי הגורל'. או שיעשו רוטציה לפי הא"ב, אבל כך או כך, היום חייבים להתאחד. אני בעד התאחדות, אני נגד החלק מאגודת ישראל שבא והתחבר לממשלה. איך אתם מתחברים לממשלה שמקצצת תקציב של ישיבות? איך אתם מתחברים לממשלה שפועלת נגד התורה ונגד היהדות? איך מתייחסים לשאלה של ההתנתקות ושאר הדברים?! חלק מאגודת ישראל הולכים ועושים את המעשה הזה. הם טוענים שהם שאלו את הרבנים – אני לא מאמין להם".

 

"הרב אלישיב לא נתן להם?", מקשה המראיין. "אני לא מאמין להם ששאלו", עונה אליהו. "אולי עשו ורק אחר כך הלכו לשאול. אולי הרב אלישיב שתק להם. עצם העניין שהלכו לשאול דבר כזה זו שגיאה. מה יש לשאול? זה דבר שהוא תמוה! מה פתאום להתחבר לרשעים. מה ההווא אמינא?!".

 

לסיכום נשאל אליהו אם יש להמשיך ולהתפלל לשלום המדינה. "המדינה – מדינת ישראל, ממשיכים להתפלל לשלומה ולשלום העם היהודי היושב בתוכה, ומכלל הן אתה לומד על הלאו".

 

הרב אליהו חוזר ואומר כי "ברור שנחזור לגוש קטיף, ברור שננצח. אנחנו נצא מהמכה הזו ונצא מחוזקים. צריך להוסיף ללמוד אמונה – זה הפתרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן רוזנפלד
הרב אליהו. לא נהיה עדינים
צילום: אורן רוזנפלד
צילום: איי אף פי
פינוי צפון השומרון. "חשבתי שהמשטרה והממשלה יהיו בני אדם"
צילום: איי אף פי
מומלצים