שתף קטע נבחר

בהפסקת הפרסומות: קמפיין בערבית לשוויון זכויות

מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל העלה קמפיין בשפה הערבית שמנסה להתמודד עם הדעות הקדומות נגד הציבור הערבי בארץ. הקמפיין משודר בכלי תקשורת רבים, בהם גם ערוץ 2. ערבית בפריים טיים? אייווה

אז איך אומרים "קמפיין" בערבית? התוכנית האהובה עליך יוצאת להפסקה, אבל במקום הפרסומת למכונית שאתה רוצה לקנות, על המסך השחור מופיעות כמה מילים בערבית והקריין קורא אותן בקול. לא, אל ג'זירה לא השתלטו על שידורי הטלוויזיה בארץ. זהו בסך הכל הקמפיין החדש של מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, שמברך אותך ב"ערב טוב".  

 

עם תחילת השנה החדשה יצא מרכז מוסאווא בקמפיין ראשון מסוגו, הפונה לציבור הישראלי. מטרת הקמפיין, המשודר בכלי התקשורת המרכזיים בארץ, בהם גם ערוץ 2 וערוץ 9 +, היא להתמודד עם הדעות הקדומות, הגזענות וה"אנטי" נגד הציבור הערבי בישראל. אגב, מדובר בפעם הראשונה שארגון ערבי מעלה קמפיין בערוץ 2.

  

בתחילה עלה הקמפיין על גבי מסכים אלקטרונים ברחבי הארץ ובערוצי הטלוויזיה והרדיו השונים. בהמשך מתוכנן הקמפיין לעלות גם בעיתונות הרוסית הכתובה, ובאתרי אינטרנט עבריים ורוסיים.

   

דוברת ארגון מוסאווא, עביר קובטי, מסבירה כי הקמפיין מורכב משני חלקים: בשלב הראשון נעשה ניסיון לגרום לקהל לחשוב על הדחייה והרתיעה שהוא חש מכל מה שהוא ערבי, אפילו כשמדובר בדברים הפשוטים והנפוצים ביותר, כמו ברכת "בוקר טוב" או "יום נעים".

 

השלב השני של הקמפיין מזמין את הציבור הישראלי להגיע לנצרת ולהשתתף בפסטיבל "ימי מוסאווא" (ימי שוויון), המאורגן ע"י מרכז מוסאווא, עיריית נצרת והסינמטק בעיר. הפסטיבל כולל כנסים, סיורים, סרטים בנושא זכויות אדם, תערוכות אמנים, ופעילויות למשפחות ולילדים. האירועים יתקיימו בתקופת צום הרמדאן, והציבור יוכל להתארח במסעדות שייפתחו עם סוף הצום.

 

קובטי מסבירה: "הקמפיין פשוט, אך מעורר המון תגובות מכיוון שהוא בשפה הערבית. הרתיעה מהשפה וההתנגדות שהיא מעוררת ללא קשר לתוכן הדברים מהווה את בסיסו. ערבי שמדבר באוטובוס מעורר רתיעה ללא כל קשר לתוכן דבריו, גם אם הוא אומר בוקר טוב". 

 

במקביל לקמפיין בתקשורת העברית והרוסית, יועלה קמפיין דומה בתקשורת הערבית, תחת הכותרת: "מוסאווא (שוויון), זו זכות". "רצינו להגיד לציבור שלנו שלא יוותר על זכותו לשוויון כערך, גם אם קשה להשיג אותה במציאות הקיימת", מסכמת קובטי.  

 

במרכז מוסאווא הוסיפו כי הקמפיין עלה הודות לתרומה שהתקבלה מתוכנית זכויות האדם של האיחוד האירופי. תרומה זו הצליחה להרגיז את יו"ר 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן , שאמר בתגובה: "אני מתפלא שהאיחוד האירופי לא מצא לנכון לממן תוכניות הסברה שתגנה את פעילויות הטרור של בן לאדן וארגון אל קעידא, ואת הטרור שהחמאס מפעיל במזרח התיכון ואת הטרור שמפעיל העולם המוסלמי. העמדה הנוכחית של מדינות אירופה על רקע הפיגועים באיי באלי שבאינדונזיה, הפיגוע ברכבת התחתית בלונדון או הפיגוע המחריד במדריד, מזכירה את עמדות מדינות אירופה בסוף שנות ה-30 בתקופת צ'מברליין ודלאדייה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נצרת. כולם מוזמנים לפסטיבל
צילום: ג'ובראן הוזאם
מומלצים