שתף קטע נבחר

הודח מאיר זוהר, מפקד מפלג עבירות מחשב במשטרה

הנימוק שניתן להדחה על ידי תת ניצב מירי גולן, מפקדת היחידה הארצית לחקירות הונאה - הרצאה בנושא אינטרנט ופשיעה, שנשא זוהר בבית ספר ללא רשותה

סגן ניצב מאיר זוהר, מפקד מפלג עבירות מחשב של משטרת ישראל, הודח בסוף השבוע מתפקידו. בפניה טלפונית של ynet למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה נמסר כי "זוהר עזב".

 

זוהר הודח על ידי תת ניצב מירי גולן, מפקדת היחידה הארצית לחקירות הונאה, בעקבות הרצאה שנשא בבית ספר בנושא אינטרנט ופשיעה, מבלי לקבל את רשותה. סנ"צ זוהר הועמד לדין משמעתי בעקבותיו הועבר מתפקידו ו"קודם" לתפקיד מנהל אתר האינטרנט של המשטרה. מחליפו הוא סגן ניצב אבי אביב.

 

סנ"צ זוהר הוא איש מקצוע מוערך, אשר נשלח על ידי משטרת ישראל להכשרה במטה ה-FBI, וקיבל תואר שוטר מצטיין בטקס שנערך אצל נשיא המדינה. זוהר פיתח תוכנות לסריקת ראיות עבור המשטרה, ובעברו מאות חקירות בתחום. כמו כן, הוא שימש כעד מומחה של הפרקליטות במשפטים שנושאם עבירות מחשב.

 

זוהר מתריע זה שנים רבות כי למרות שעבירות מחשב הפכו למכת מדינה, הטיפול בהן לא הוצב בראש סדר היום והתקציבים וכח האדם העומדים לרשותו מצומצמים מאוד.

 

תפקידו החדש של זוהר: מנהל אתר המשטרה

 

לרשות מפלג עבירות המחשב במשטרה עומדים רק שמונה שוטרים (על הנייר, בפועל, המספר נמוך יותר. חלק מהשוטרים מוקצים למשימות אחרות). זוהר גרס כי טיפול ראוי בתחום המתפתח של עבירות מחשב

דורש השתחררות מהתלות ביחידה הארצית לחקירות הונאה והקמה של יחידה ארצית עצמאית לפשעי מחשב, אך מאמציו לקדם את העניין לא צלחו.

 

במסגרת תפקידו החדש, זוהר ממונה על ראש מדור אינטרנט במשטרה, האחראי, בין השאר, על אתר המשטרה.

 

"מכה קשה למאמצים נגד פשעים מקוונים"

 

"סטיב נסביט, המפקד לשעבר של יחידת הפשע המקוון של נאסא, העיד באוזני שמאיר זוהר הוא האיש היחיד במשטרת ישראל שמבין פשעים מקוונים", אומר ל-ynet סנ"צ בדימוס בועז גוטמן, שהקים את מפלג עבירות מחשב במשטרה ושימש כמפקד הראשון שלה, "זוהר היה האיש שנטל עדות מהאנלייזר במרץ 1998 וסייע לפנטגון בפיצוח הפרשה. זו מכה קשה למאמצים נגד הפשע המקוון בישראל".

 

עזיבת זוהר אינה מפתיעה על רקע חיכוכים שנרשמו ביחידה בעבר. בראיון ל-ynet שנערך בחודש יוני, טען גוטמן כי בחודש אפריל האחרון יצאה מירי גולן לכינוס זניח בלונדון כאשר במקביל נערך בקהיר כנס בהשתתפות 180 יחידות עבירות מחשב מכל העולם, והנסיעה לשם נמנעה ממאיר זוהר. ממשטרת ישראל נמסר בזמנו כי "השתתפות קצינים בהשתלמויות שונות נשקלת באופן ענייני למהות הכנס ולשליחת הקצין הרלוונטי".

 

תגובת המשטרה

 

שאלנו את דובר המשטרה מדוע מסיים זוהר את תפקידו בתקופה כה רגישה, על רקע ההערכה לה זכה גם בשורות המשטרה. בתגובה נמסר לנו כי "סנ"צ זוהר מכהן כיום בתפקיד ראש מדור אינטרנט במשטרה, וזאת במסגרת רוטציה בתום קדנציה בת ארבע שנים בתפקידו הקודם". במשטרה טוענים כי אין קשר בין ההליך המשמעתי לסיום התפקיד.

 

באשר לטענות בדבר חוסר כשירותו של סנ"צ אבי אביב לתפקיד נמסר: "סנ"צ אביב אביב הוא בעל ידע נרחב בתחום המחשבים ובוגר קורסים והכשרות בתחום אבטחת מידע, עבירות בסביבה ממוחשבת וכן בתחום ניתוח מערכות. נדגיש כי לאחרונה סיים לפקד באופן מקצועי על קורס ייחודי ואיכותי במשטרה שהכשיר חוקרי מחשב מיומנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה: "אין קשר להליך המשמעתי"
צילום: משטרת ישראל
מומלצים