שתף קטע נבחר

  • חדשות וכתבות

שוק מכשירי הסלולר נפתח לתחרות

בקרוב ניתן יהיה לרכוש באופן חוקי מכשירים לא רק מחברות הסלולר. הפקעת הבלעדיות נועדה להביא להגדלת מגוון המכשירים המוצעים לצרכנים, תאפשר ליבואנים נוספים להשתלב בשוק ועשויה להפחית מחירי המכשירים

משרד התקשורת אישר בימים האחרונים נוהל חדש (מסמך pdf), המפקיע מחברות הסלולר את הבלעדיות במכירת טלפונים ניידים ומאפשר גם ליבואנים ולחברות נוספות לשווק מכשירים אלה. המשמעות: כל מי שרוצה יוכל לייבא כל מכשיר טלפון וכל דגם לארץ, מבלי לעבור על החוק.

 

המונופול של המפעילות הסלולריות (סלקום, פרטנר, פלאפון) על הפצת המכשירים הביא לכך שהיצע המכשירים בשוק מצומצם למדי, המחירים גבוהים וטלפונים חדישים מגיעים ארצה באיחור ניכר. על אף תופעה של "יבוא אפור", רוב המכשירים הנמכרים בארץ מופצים באמצעות חברות הסלולר.

 

במשרד התקשורת מסבירים, כי הנוהל החדש, שאושר על ידי שרת התקשורת, דליה איציק, נועד לקדם את התחרות בתחום שיווק ומכירת מכשירי הסלולר באמצעות ניתוק הקשר בין היבואנים למפעילות הסלולר, באופן שיסלול את הדרך ליבואנים נוספים להיכנס לשוק וירחיב את מגוון המכשירים הסלולריים הנמכרים בישראל, הן מכשירים בסיסיים והן משוכללים ביותר, כך שישווקו בישראל מיד עם יציאתם לשוק, זאת, תוך הגנה על הצרכן והבטחת מתן שרות אמין לתמיכה לאחר המכירה.

 

הנוהל אושר לאחר תהליך שימוע, במסגרתו התקבלו הערות מן הגורמים הרלבנטיים בענף זה.

 

עיקרי הנוהל שפורסם

 

יבואן המעוניין לייבא או לסחור במכשיר יגיש למשרד התקשורת אישורים בדבר עמידת המכשיר בדרישות סף טכניות, שעיקרן בטיחות חשמל, בטיחות קרינה, תאימות אלקטרומגנטית, וניצול יעיל של ספקטרום התדרים.

 

הנוהל כולל שני מסלולים: א. מסלול מקוצר שלפיו יינתן אישור סוג למכשיר שעומד בדרישות מקיפות נוספות כמפורט בנוהל. מסלול זה איננו מחייב פנייה לחברת הסלולר כדי לקבל התייחסותה. ב. מסלול רגיל למקרים אחרים, הכולל בין היתר פנייה של המשרד אל חברת הסלולר כדי לקבל את התייחסותה לגבי התאמת המכשיר לתשתית.

 

בעניין ייבוא אישי - הנוהל קובע כללים מקלים לאזרח המעוניין לייבא עד שלושה מכשירים.

 

תגובות

 

בחברות הסלולר ניסו בתחילה לדחות את אישור הנוהל. על פי החברות, יבוא חופשי של מכשירים סלולריים, שלא עברו את בדיקתן, עלול לפגוע ברשתות שלהן. כמו כן, בחברות הסלולר לא צפו אימוץ מסיבי של מכשירים של יבואנים, שכן ללא ההתאמה של המכשיר, המשתמשים לא ייהנו משירותי תוכן בעברית. לאחר פרסום הליך השימוע, הודיעו חברות הסלולר כי הן מברכות על היוזמה.

 

מחברת פלאפון נמסר: "אנו תומכים בפתיחת השוק לייבוא חופשי של מכשירי טלפון סלולריים. פלאפון משקיעה מדי שנה עשרות מיליוני שקלים בהתאמת מכשירים סלולריים לרשת פלאפון ולאחר מכן בשיווקם ללקוח הסופי. נשמח אם גופים נוספים ייקחו על עצמם חלק מהמטלות הנ"ל וייבאו בעצמם מכשירים תוך התאמם לרשת פלאפון. דובר פרטנר מסר בתגובה: "אנו לומדים את הנוהל שפורסם". סלקום לא מסרה תגובתה.

 

"יש לציין, שתהליך התאמת מכשיר לרשת פלאפון, לרבות גירסת עברית מלאה לכל השירותים והוספת כל הרכיבים המיוחדים המאפשרים שירותי ערך מוסף, תוכן ועוד, הוא תהליך מורכב מאוד הנמשך מספר רב של חודשים לכל דגם. בנוסף, דרוש תהליך אישור סוג מול יצרני תשתית הרשת לבדיקת תאימות מלאה לרשת. כל זאת על מנת להבטיח שהמוצר שישווק לצרכן הסופי יהיה תקין ואיכותי ויאפשר קבלת שירותי רשת באיכות הראויה".

 

רשת טרקלין חשמל כבר הודיעה על כוונתה למכור טלפונים סלולריים בסניפיה, כאשר המכשיר הראשון שישווק הוא דגם 755 של פיליפס. המכשיר כולל צג מגע, מצלמה ותמיכה עברית. במקביל, גופים נעשים נערכים להקמת חברות יבוא עצמאיות שיתחרו בחברות היבוא הפועלות עם ספקיות הסלולר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשמעות: ניתן ליבא באופן חוקי
מומלצים