שתף קטע נבחר

רוב מקרי סרטן השד התגלו בבדיקת ממוגרפיה שגרתית

כשני שלישים מהגידולים הסרטניים שהתגלו אצל נשים שעברו בדיקת ממוגרפיה תקופתית לגילוי סרטן השד היו בשלב מוקדם בו סיכויי ההחלמה כמעט מלאים. כך עולה מנתונים שנאספו על ידי התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד

עריכת בדיקות ממוגרפיה לסרטן שד אחת לשנתיים מוכיחה את עצמה: מבדיקת נתוניהן של כ-100 אלף נשים בנות 50 עד 74 שנבדקו בממוגרפיה באופן חוזר ונשנה עולה ש-67% מהגידולים שהתגלו היו בשלבים מוקדמים מאד, שבהם שיעורי ההחלמה מסרטן השד כמעט מלאים, כך עולה מנתוני התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד.

 

פרופ' גדי רנרט, ראש התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, מנהל המרכז הארצי לבקרת סרטן בשירותי בריאות כללית ויועץ האגודה למלחמה בסרטן הציג תוצאות של מעקב וניטור שנערכים בתחום הפעילות לגילוי סרטן שד בישראל.

 

"במהלך השנה האחרונה נוטרו על ידינו כ-229 אלף בדיקות ממוגרפיה. בבדיקות אלו זוהו 2,477 ממאירויות, מהן 2,077 הודות לבדיקת הממוגרפיה".

 

מרבית הבדיקות שנוטרו (166 אלף בדיקות) היו בדיקות שגרתיות (בדיקות סריקה). כ-16 אלף בדיקות בוצעו בנשים שהיה להן בעבר סרטן השד וכ-46 אלף בדיקות בוצעו בנשים שהיה להן ממצא כלשהו בשד.

 

עם זאת, במרבית המקרים בהם התגלה גידול ממאיר, היה זה כשנשים החליטו להיבדק לאחר שהתעורר בהן חשד לגידול ולא כדבר שבשגרה. אולם עדיין, 40% מהממאירויות התגלו בנשים שהגיעו לבדיקות השגרתיות.

 

מנתוני התוכנית הלאומית לגילוי סרטן שד עולה עוד שלמרות המודעות לעריכת בדיקות תקופתיות, כמעט חמישית מהנשים בנות ה-50 עד 74 נבדקו לראשונה בחייהן.

 

כאמור, בקרב הנשים שנבדקו באופן חוזר ונשנה התגלו כשני שליש מהגידולים בשלבים מוקדמים ורק שליש מהגידולים התגלו כשהם בשלב שני של המחלה ומעלה. לעומת זאת, בקרב נשים שהגיעו לבדיקה לראשונה בחייהן התגלו רק כמחצית מהגידולים כשהם בשלב מוקדם.

 

לדברי פרופ' רנרט: "הנתונים מדגישים את החשיבות בביצוע חוזר ונשנה של הבדיקה על מנת להבטיח גילוי מוקדם אפקטיבי. עם זאת, נשים רבות מדי מבצעות את בדיקת הממוגרפיה במרווחים הגדולים מהמרווח המומלץ של אחת לשנתיים ואינן מפיקות את הרווח המירבי מבדיקות הסריקה".

 

התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד הוקמה ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ומופעלת בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות וקופות החולים. בחודש אוקטובר מצוין בישראל ובעולם "חודש המודעות לסרטן השד". האגודה למלחמה בסרטן יוצאת החודש במסע הסברה רחב בנוגע לגילוי מוקדם ולדרכי טיפול בסרטן השד. סרטן השד הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים. מדי שנה מתגלות בארץ כ-4,000 נשים הנושאות את המחלה. גילוי הגידול בשלב מוקדם מעלה את סיכויי הריפוי לכ-90%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
סרטן השד. הבדיקה השגרתית יעילה
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים