שתף קטע נבחר

בקרוב: בדיקת איידס בבית

ה-FDA שוקל להתיר את שיווקה של בדיקת איידס ביתית. הבדיקה שתימכר ללא מירשם רופא בבית המרקחת, תאתר נוגדנים כנגד נגיף ה-HIV מדגימת רוק

ה-FDA שוקל לאשר בדיקת איידס ביתית. ועדה מייעצת למינהל המזון והתרופות האמריקני המליצה לאשר את שיווקה של ערכה לזיהוי מהיר של נשאות נגיף ה-HIV, באמצעות דגימה מחלל הפה. מומחי הועדה המליצו לאשר את מכירת הערכה בבתי מרקחת, ללא מירשם רופא.

  

כיום מתבצעת בדיקת האיידס באמצעות דגימת דם הנשלחת למעבדה, שם נבדק האם מצויים נוגדנים כנגד הנגיף, אותם יצר הגוף. נוכחותם מעידה על נוכחותו של הנגיף בגוף האדם. נוכחות זו הופכת את האדם ל"נשא". תשובת בדיקת הדם מתקבלת לרוב בתוך שבוע עד עשרה ימים.

 

הערכה החדשה הקרוייה OraQuick מיוצרת בידי חברת OraSure האמריקאית. היא מאתרת את נוכחות הנוגדנים שיוצרת מערכת החיסון כנגד נגיף ה-HIV. אין כל צורך בציוד מיוחד לשימוש עם הערכה, שניתנת לאיחסון גם בטמפרטורת החדר הרגילה.

 

וכך מתבצעת הבדיקה: הנבדק נוטל מקלון ובו פד סופג ביד אחת, ומניח אותו בין השיניים לחניכיים. באמצעות הפד מנוגב מעט רוק סביב החניכיים, ומוכנס לתוך בקבוקון המכיל תמיסה. בתוך 20 דקות מציין המיתקן באם קיימת נוכחות של נוגדנים נגד נגיף ה- HIV-1 בתמיסה, באמצעות הצגת שני קווים סגלגלים בחלון קטן שעל הבדיקה.

  

כמו בכל הבדיקות ל-HIV, גם בדיקת הרוק תדרוש אישור תוצאות באמצעות בדיקות נוספות. בחברה המייצרת עדיין לא נקבע מה תהיה עלות הערכה, שמידת הדיוק שלה, על פי היצרנית, מגיע ל-99 אחוז.

 

המצדדים בשיווק הערכה לשימוש ביתי, טוענים כי ישנם עשרות אלפי נשאים בארה"ב הנמנעים לגשת לבדיקה מחשש שדבר נשאותם יתגלה ברבים, וממשיכים להפיץ את הנגיף בלא ידיעתם.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, מצויים בישראל כ-4,000 נשאי נגיף ה- HIV. בועד למלחמה באיידס טוענים מנגד, כי קיימים עד 10,000 נשאים ישראליים, מתוכם כמה מאות שאינם יודעים על כך ועלולים להדביק בני ובנות זוג נוספים.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
בדיקת איידס. תשובה תוך דקות ספורות
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים