שתף קטע נבחר

"אולי לכבוד סוכות האתרוג יתעשת וילחם בטרור"

בעקבות מתקפת הטרור שבה נרצחו שלושה ישראלים, הביע ח"כ הנדל תקווה כי ראש הממשלה, המכונה בימין "האתרוג", יתעשת וייחל להילחם מלחמת חורמה בטרור. חברי כנסת אחרים בימין טענו כי אנו משלמים כעת את המחיר על "הבריחה מרצועת עזה". מועצת יש"ע: "הערבים מבינים שהטרור משיג את מטרותיו". גורמים מדיניים אמרו בעקבות פיגוע הירי הקשה: "זה היה רק עניין של זמן. אבו מאזן לא עושה את הנדרש"

תגובות זועמות בימין הקיצוני בעקבות שני פיגועי הירי היום (א') בגדה. יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל, אמר כי "הרוצחים משוכנעים שאחרי שגירשו את ישראל מגוש קטיף יכריחו את שרון לברוח גם מגוש עציון ושארית יהודה ושומרון".

 

הוא הוסיף כי "בכל זאת מפעמת בי התקווה שאולי לכבוד סוכות האתרוג וכל שומריו בליכוד יתעשתו ויפתחו מלחמת חורמה בטרור". יצויין כי בימין נוהגים לכנות את ראש הממשלה שרון "האתרוג", כינוי שדבק בו בעקבות כתבה של העיתונאי אמנון אברמוביץ' בערוץ 2, לפני ההתנתקות, שאמר כי "יש לשמור על שרון כמו על אתרוג".  

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהמפד"ל אמר: "פיגוע הרצח הנתעב מוכיח לנו זו לא הפעם הראשונה כי אין עם מי לדבר. אנחנו מתחילים לשלם את המחיר של היציאה מעזה, והחמאס העביר את פעילותו לשומרון. הרשות הפלסטינית לא ממלאת את חלקה במלחמה בטרור".

 


זירת הפיגוע. "הרוצחים משוכנעים שיבריחו את שרון גם מגוש עציון" צילום: איי.פי

 

יו"ר סיעת המפד"ל, שאול יהלום, אמר: "יש להפסיק מיד את הצטיידות הפלסטינים ברובים ובנשק חם ולגנוז את התוכניות ההזויות של יציאה ממרכזי ערים והעברת האחריות למשטרה הפלסטינית".

 

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "אנחנו מביעים את כאבנו על הנפגעים בפיגועים. במציאות בה הערבים מבינים כי הטרור משיג את מטרותיו ומחולליו מקבלים פרס במקום להיענש, בל נתפלא אם התקפת הטרור תתרחב בדרך להישגים נוספים הצפויים להיות תחת שרון וממשלתו".

 

צביקה בר חי, ראש המועצה האזורית הר חברון, אמר: "מי שבורח מהטרור, הטרור רודף אחריו. מתיישבים מסורים שילמו בחייהם את מחיר הבריחה וההתקפלות של ממשלת שרון. מתיישבי חברון מחבקים את המשפחות ששילמו בדם יקיריהם וקוראים לממשלת שרון למסור את המנדט שקיבלו מהעם".

 

במועצת קריית ארבע-חברון טענו כי "שרון וצה"ל אשמים בפיגוע הירי בצומת גוש עציון משום שהם נותנים הקלות בנשק לאויב על חשבון היהודים". במועצה אמרו ש"כך נראית הרוח הגבית שהם נתנו לטרור. ברור שהתגובה לרצח תהיה אפסית כהכנה מכוונת לבריחה הבאה".  

 

בני אלון: יש להפיל את הממשלה

 

יו"ר האיחוד הלאומי, בני אלון, אמר: "יש להפיל מיד את ממשלת הכניעה של שרון ושותפיו, מי שברח מן הקסאמים בגוש קטיף מכניס את הטרור לגוש עציון". 

 

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, יובל שטייניץ, אמר: "במקום לסכם עם אבו מאזן על מחוות כמו רכבת בין עזה ליו"ש – רכבת שתהפוך מיד לרכבת אקספרס לטרור, מוטב לתבוע ממנו להילחם בטרור או שיסתגר כמו קודמו במוקטעה". 

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד לאומי): "אנו משלמים שוב את מחיר אופוריית ההתנתקות. על צה"ל מוטלת החובה להגיב ביד קשה ולהעביר מסר שטרור נגד ישראל לא משתלם. ראש הממשלה הפקיד את ביטחון ישראל בידי הרשות הפלסטינית וספק רב אם ישכיל להחזיר אותו לאזרחי ישראל". 

 

ובשמאל, ח"כ יגאל יסינוב (שינוי): "יש להגיב מיד ביד קשה לנוכח הפיגועים בדיוק כמו שהבטיח ראש הממשלה מיד בתום ביצוע תוכנית ההתנתקות. הפיגוע הוא גם תשובה לשאלה האם ההתנתקות השפיעה על המצב ביהודה ושומרון". 

 

גורמים מדיניים: "אוזלת היד של אבו מאזן איפשרה את הפיגוע"

 

גורמים מדיניים הפנו אצבע מאשימה לעבר יו"ר הרשות אבו מאזן, בעקבות פיגועי הירי. "אוזלת היד של אבו מאזן, שלא עושה את הנדרש, אפשרה את הפיגוע. נראה שארגוני הטרור מנסים להעביר לו מסרים לקראת יציאתו לוושינגטון, שיימנע מלפעול נגדם".

 

הגורמים הוסיפו כי "הגברת הפעילות של הטרור והעברת מרכז הכובד ליהודה ושומרון היו גם הערכות אמ"ן, לכן הוצאת פיגועים לפועל היתה רק עניין של זמן. פיגוע ירי בדרכים קשה יותר למנוע. זוהי עוד עדות שלא עושים די ושכל הפריסה והפעילות לאכוף חוק וסדר בשטח לא מתבצעת". ראש הממשלה קיבל דיווחים על הפיגוע לחוות השקמים, ובמקביל ערך שר הביטחון גם הוא התייעצות לנוכח האירוע. 

 

שר הביטחון, שאול מופז, כינס התייעצות ביטחונית עם בכירי מערכת הביטחון בעקבות הפיגועים בהם נרצחו שלושה ישראלים. "אנו דורשים מהרשות הפלסטינית לעבור משלב הדיבורים לשלב המעשים ולפעול באקטיביות נגד ארגוני טרור", אמר מופז. לדבריו, "נעשה את כל הנדרש על מנת להעניק ביטחון לתושבי ישראל ויהודה ושומרון".

 

מופז הוסיף כי בהערכת המצב שיכנס הערב בלשכתו יתקבלו החלטות לגבי שורה של צעדים שיקנו אווירת ביטחון טובה יותר בגדה, "כל עוד יימשכו הפיגועים מדינת ישראל לא תוכל להמשיך בתהליך מול הפלסטינים".  

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אומר בתגובה לפיגועי הירי בגדה כי "מה שהביא אותם לבצע את הפיגוע היה המטרה להרוג כמה שיותר יהודים. לא נוכל להבליג ולהשלים עם פיגועים מהסוג זהה ונעשה כל מאמץ להבטיח את שלום אזרחי ישראל בכל מקום". הוא הוסיף כי "הפיגועים פוסלים את האפשרות לספק לרשות נשק ותחמושת כלשהי, עד שלא תעצור את האשמים ותטפל בהם כנדרש על-פי מפת הדרכים". 


פורסם לראשונה 16/10/2005 17:46

 

בהכנת הכתבה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
הנדל. האתרוג יתעשת
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי אף פי
אלון. "להפיל את הממשלה"
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
שרון. עידכונים בחווה
צילום: איי פי
לעבור למעשים. מופז
צילום: עמית שאבי
מומלצים