שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בקרוב: בדיקת שיער לאבחון סרטן

  זה מגיע מאוסטרליה ונשמע מעט מוזר, אולם מגובה במחקר רב משתתפות. בקרוב, כך מבטיחים החוקרים שם, השיער יישמש לאבחון סרטן השד

  אבחון סרטן השד באמצעות בדיקת השיער הוא שיטה חדשנית שמפתחים חוקרים אוסטרליים בימים אלה. החוקרים גילו קשר בין שכיחות הופעת סרטן השד אצל נשים ובין שינויים בשבירת קרני האור של קרינת רנטגן בשיערן.

  החוקרים בדקו דגימות שיער של 1,400 נשים חולות ומצאו בכולן שינויים שלא הופיעו

  אצל נשים בריאות. בעקבות זאת נבדקו דגימות שיער מעכברים בריאים, ולאחר מכן הושתלו בגופם תאים סרטניים. בדיקה חוזרת של השיער העלתה כי אכן חל שינוי באופן שבו קרני הרנטגן נשברות בו.

   

  "מדובר בשיטה מעניינת, בעלת רגישות גבוהה מאוד", אומרת ד"ר נלי ברק, מומחית לאונקולוגיה מבית החולים איכילוב. "בבדיקת הדגימות משיערן של הנשים לא היה אפילו מקרה אחד שבו האשה הייתה חולה והבדיקה לא גילתה שינויים בשיער. לעומת זאת, היו כמה מקרים שבהם האשה לא הייתה חולה ואילו הבדיקה הייתה חיובית, אבל בכל המקרים האלה לנשים הייתה היסטוריה משפחתית של סרטן השד, וייתכן שבדיקת השיער פשוט הקדימה את המאוחר והצליחה לאתר את השינויים הסרטניים כשבדיקות אחרות עדיין לא הצליחו לעשות זאת".

   

  לדברי ד"ר ברק, מכיוון שהמכשור קיים והשיטה מוכיחה יעילות כה גבוהה, אין אפילו צורך לשכללה, ומה שנותר הוא לחזור על המחקר בקבוצות גדולות יותר. "אם השיטה תמשיך להוכיח את יעילותה, היא עשויה בהחלט להיות ישימה בשנים הקרובות", מסכמת ד"ר ברק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  שיער. יעזור באבחון סרטן השד
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים