שתף קטע נבחר

צה"ל מגיש: "תחקיר" - הטווס שתקף חייל

באימייל הצבאי הופץ "תחקיר" על פציעתו של חייל בידי טווס מגן החיות התנ"כי בירושלים. הלקחים: לערוך תדריך בטיחות ולהבין את הבעייתיות בהתגרות בטווסים. לא כולם צוחקים מה"תחקיר" המפוברק וכעת בצה"ל מחפשים את החייל שחמד לצון

הטווס שמשגע את צה"ל: בגדוד 75 של חיל השריון נערך "תחקיר צבאי" על "טווס שתקף חייל בעת ביקור בגן החיות התנ"כי בירושלים ב-11 בספטמבר". כל זאת לאחר שהחייל, יגאל זגורי, התגרה בטווס במהלך "תרבות יום א'". ויש גם מסקנות: לערוך תדריך בטיחות מסודר לפני ביקור בגן חיות ו"להבין את הבעייתיות בהתגרות בטווסים".

 

יש רק בעיה קטנה אחת בפרשה: היא לא הייתה ולא נבראה, אבל "התחקיר" שהופץ באימייל הצבאי כבר הפך לשיחת היום בצה"ל. כעת מנסים לאתר את החייל הסורר שחמד לצון וגרם אפילו לקצינים בכירים להאמין לסיפור המופרך.  

 

 

צה"ל עבר מזמן להשתמש במייל צבאי לצורך העברת הודעות חשובות בין חיילים לקצינים, אבל יש מי שמנצל את המיילים למתיחות. האירוע שלא היה ולא נברא נכתב על נייר מכתבים של סגן מפקד גדוד 75 בשריון. על המסמך מודפס סמל הגדוד וסיווג ביטחוני "שמור".

 

כותרת המסמך: "תקיפת חייל על-ידי טווס במהלך תרבות יום א'". המכתב, שכתוב על-פי כללי התחקיר הצבאי, מתאר את השתלשלות האירוע שאירע ב-11 בספטמבר 2005, גם שמו של החייל שהשתתף לכאורה שבעימות מול הטווס נכתב, אפילו מעין מספר אישי (רק שנוספה לו ספרה אחת מיותרת). החייל, על פי התחקיר, התגרה בטווס שראה בו איום ובעל הכנף לא נשאר חייב ופצע את החייל קלות ברגלו.

 

בהמשך מובאים פרטים נוספים מפורטים, "הטווס ממין זכר, ראה בהתנהגות החייל – פגיעה בטריטוריה שלו". אגב, החייל המתגרה נחשב על-פי התחקיר ל"בעייתי". התחקיר מוצא לנכון לציין את "עירנות המפקדים לאירוע והטיפול המהיר בפצוע". על התחקיר חתום חייל בדרגת סמל שאף כותב כי יש להפיץ את התחקיר בכל הקורסים הפיקודיים של צה"ל.

 

נשמע משכנע? אז זהו שכן. קצינים וחיילים רבים שקיבלו את התחקיר באמצעות המייל, נטו להאמין שהאירוע אכן קרה. אפילו במפקדת קצין שריון ראשי סיפרו שקיבלו את המייל ולא פקפקו בו.

 

וכעת האמת: אין חייל בשם יגאל זגורי בגדוד 75, וב-11 בספטמבר שהה הגדוד ברצועת עזה לקראת יציאת הכוחות כחלק מתוכנית ההתנתקות. בצה"ל יש מי שלא מחייך. לדברי גורמי צבא,  השימוש במערכת המייל הצבאית לא נועד להעברת בדיחות, גם השימוש בנושאים צבאיים כמו מספר גדוד לא מצא חן בעיניהם וכעת נעשים ניסיונות לאתר את החייל ואולי אף להעמידו לדין.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האירוע המדובר לא התרחש ואין חייל בשם זה בגדוד, ככל הנראה מדובר במעשה קונדס. צה"ל עושה מאמצים על מנת לאתר את האחראי למעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים