שתף קטע נבחר

שיפוצים: מדריך ללקוח

ריכזנו עבורם, בסיוע חברת מידרג, מדריך ללקוח העומד לפני שיפוץ. מדריך זה לא יהפוך אתכם למומחים בתחום השיפוצים, אך הוא בהחלט יעזור למי שאינו בקיא בתחום לא ליפול כפרי בשל לידי קבלן שיפוצים או שיפוצניק חאפר

מושגים בסיסיים הצעת מחיר הסכם עבודה חומרים וכלים 
אחריות טיפים נוספים דוגמאות למחירי עבודות 
הטיפים באדיבות חברת מידרג, המספקת המלצות על בעלי מקצוע שזכו לדירוג הגבוה ביותר מלקוחותיהם ב-50 ענפי שירות. טיפים נוספים ודירוגים של בעלי מקצוע ניתן למצוא באתר מידרג .

 

מושגים בסיסיים

כלים לבנים: קרמיקה וכלים סניטרים כגון: אסלות כיורים וברזים. כלים אלו נרכשים על-ידי הלקוח בנפרד מחשבון השיפוץ. ישנם לקוחות אשר מבקשים מאיש המקצוע לקנות עבורם את הכלים. ההמלצה שלנו היא לקנות את הכלים בעצמכם. במידה ואינכם יכולים להוביל את הכלים הנרכשים אתם יכולים להסתייע במוכר או באיש המקצוע.

 

קבלן שיפוצים: אדם אשר רשום ברשם הקבלנים כקבלן שיפוצים. ישנם כאלו אשר מספרים כי הם קבלנים רשומים אך למעשה הם רשומים בסיווג שאינו רלוונטי לשיפוצים, כמו אדם שרשום כקבלן חשמל אך מבצע עבודות שיפוצים. הסיווגים הרלוונטיים ברשם הקבלנים הם 100 (בנייה), 131 (שיפוצים) או 135 (הרחבת מבנים). 

 

שיפוצניק: אדם אשר מבצע עבודות שיפוצים אך אינו קבלן רשום בסיווג המתאים. רוב בעלי המקצוע אשר מבצעים עבודות שיפוצים אינם רשומים ברשם הקבלנים. העובדה כי אינם רשומים אינה אומרת כי אינם איכותיים וישרים, כשם שהעובדה כי אדם מסוים רשום אינה מעידה, באופן אוטומטי, כי הוא איכותי וישר. 

 

חאפר: אדם שאינו מקצועי ו/או אינו ישר.

 

חזור למעלה
הצעת מחיר
הצעת המחיר מאפשרת ללקוח להתרשם מרמת הרצינות של קבלן שיפוצים. הצעת מחיר הכתובה ברישול וללא ירידה לפרטים מעידה על חוסר רצינות ומקצועיות. הצעת מחיר מקצועית תכלול את הפרטים הבאים: פירוט העבודה אשר כלולה בהצעה, לוח הזמנים לביצוע העבודה, פריסת התשלומים ותוקף ההצעה.

 

ישנם שיפוצניקים ("חאפרים") אשר מבחינתם "פירוט העבודה" זה לא יותר מאשר "שיפוץ כללי של הסלון, המטבח והמחסן", כמובן שאין די בכך. חוסר פירוט עלול להוביל לויכוחים ועימותים בהמשך הדרך. פירוט העבודה קרוי בשפה המקצועית 'כתב כמויות' והוא צריך להיות מפורט באמצעות סעיף נפרד לכל רכיב בשיפוץ. דוגמא לסעיף:

 

דוגמא לסעיף:

 

מספר סעיף: 1

תיאור העבודה: חיפוי קיר אמבטיה באריחי קרמיקה. לא כולל חומר.

מחיר ליחידה: 150.

יחידת מידה: מ"ר.

כמות: 5.

סך-הכל: 750.

 

מדוע הפירוט חשוב כל כך? במידה ובמהלך שיפוץ תחליטו לחפות בקרמיקה גם את השירותים, יש לכם את האפשרות לדעת כמה זה אמור לעלות. כאשר אין פירוט, עלול שיפוצניק לא ישר לנצל את העובדה שהוא כבר בשטח, ו"לתקוע" מחיר מופקע.

 

ישנם "חאפרים" אשר לוקחים את העבודה במחיר נמוך ביותר ואחר-כך, במהלך העבודה, הם מנצלים את חוסר הפירוט בכדי להוסיף על המחיר המקורי תוספות רבות כגון: "סיכמנו רק על שבירת הקיר בין המטבח לסלון ולא על תיקון הריצוף והטיח אחרי ההריסה, זה כרוך בעלות נוספת כמובן". סיבה נוספת לחשיבות הפירוט היא היכולת להשוות מחירים בין אנשי מקצוע שונים.

 

לוח הזמנים לביצוע עבודת שיפוצים צריך להיות כלול כבר בהצעת המחיר. ביצוע עבודה בלוח זמנים קצר עולה בדרך-כלל יותר מאשר ביצוע אותה עבודה בזמן ארוך יותר. התחייבות בכתב ללוח זמנים מהווה עוד אינדיקציה טובה לרצינותו של בעל המקצוע.

 

ישנם בעלי מקצוע אשר עובדים במספר פרוייקטים במקביל. אין בכך כל פסול כל עוד זה לא פוגע באיכות העבודה ובעמידה בזמנים, אך לעיתים קרובות הניסיון להיות בכמה מקומות בו-זמנית בא על-חשבון עמידה בזמנים.

 

פריסת התשלומים מהווה נושא רגיש שלקוחות רבים נפגעו ממנו. ישנם "חאפרים" אשר דורשים חצי מסכום העבודה מראש. כמובן שאין לכך שום הצדקה. ישנם מקרים בהם נוכלים, אשר הציגו את עצמם כקבלני שיפוצים, לקחו חצי מעלות העבודה מראש ונעלמו. פריסת התשלומים צריכה ללכת יד ביד עם התקדמות העבודה בשטח.

 

דוגמא לפריסת תשלומים בעבודת שיפוצים: 20% עם תחילת העבודה בשטח, 30% עם סיום עבודות פירוק והריסה, בנייה, אינסטלציה וחשמל, 30% בסיום הריצוף, 20% בסיום כל ה"פינישים". דוגמא זו איננה מחייבת אך העיקרון המנחה ברור.

 

כדאי לדעת כי ישנם שיפוצניקים שאינם דורשים תשלום כלשהו לפני סיום שלב א' של העבודה ומצד שני ישנם אנשי מקצוע ישרים אשר דורשים מקדמה של 5% עם סגירת ההסכם בכדי להבטיח את ביצוע העבודה.

 

שני פרטים נוספים אשר צריכים להופיע בהצעת המחיר הם תוקף ההצעה וציון העובדה כי ההצעה כוללת את החומרים והציוד לבנייה. החומרים והציוד לבנייה הם כל החומרים הדרושים- מלט, בלוקים, צבעים וכו' למעט הכלים הלבנים אשר נרכשים בנפרד על-חשבון הלקוח.

 

השוואת מחירים בין שלושה אנשי מקצוע, לפחות, הכרחית לפני סגירת השיפוץ עם אחד מהם. כיצד עושים השוואת מחירים יעילה? בשלב הראשון מגדירים לעצמנו מה בדיוק כולל השיפוץ. בשלב השני מכינים טבלה המפרטת לפרטי פרטים את העבודה וכוללת את העמודות הבאות: תאור העבודה, מחיר ליחידה, יחידת המידה (מ"ר, קוב, ק"ג), כמות, סה"כ. לטבלה זו מכניסים את כל סעיפי השיפוץ. ניתן להוריד טופס זה חינם כאן.

 

בשלב השלישי מוסרים את הטופס לשיפוצניקים ומבקשים מהם למלא בו את הצעת המחיר שלהם. רק כך ניתן לעשות השוואת מחירים מקצועית - השוואה של הצעות מחיר המותאמות לאותה תבנית. ישנם בעלי מקצוע אשר ידרשו תשלום עבור הגשת הצעת מחיר, זה בהחלט לגיטימי, כי אכן הכנת הצעה גוזלת זמן רב, אך כדאי לדעת כי בעלי מקצוע אלו "תופסים מעצמם" וכנראה שהם עמוסים בעבודה. 

חזור למעלה
הסכם עבודה

מומלץ לחתום על הסכם עבודה, אשר כולל בתוכו, בין השאר, את הצעת המחיר. נושאים נוספים אשר כדאי שיופיעו בחוזה העבודה הם פריסת התשלומים, לוח הזמנים, נוכחות אחראי בשטח מטעם הקבלן או השיפוצניק, בטיחות, שימוש בחומרים תקניים ואחריות על העבודה.

 

צריך לזכור שעבודות שיפוצים הנם מורכבות מטבען, ושום חוזה אינו יכול להקיף את כל הנושאים. לכן, מומלץ לעבוד עם בעל-מקצוע אמין, אשר קיבל המלצות טובות. ניתן להוריד דוגמא להסכם עבודה חינם כאן.

חזור למעלה
חומרים וכלים

בשוק קיים מגוון רחב של חומרים אפשריים עבור כל צורך, חלקם איכותיים וחלקם גרועים. ה"חאפר" ינסה להרוויח באמצעות שימוש בחומרים הזולים ביותר על-חשבון הלקוח, שאינו מודע לטיב החומרים.

 

חשוב לזכור: ככלל, כל החומרים בהם משתמש איש המקצוע צריכים להיות בעלי תו-תקן. הקבלן או השיפוצניק יכולים להשיג בשוק חומרים כגון: צנרת, מלט, בלוקים, שקעים וכו', ללא תו-תקן, לעיתים תמורת שליש מהעלות עבור חומרים מקבילים נושאי תו-תקן. ולכן, מומלץ בחום לא להתבייש ולבקש, עבור כל חומר, לראות היכן מופיעה החותמת של מכון התקנים.

 

ה"חאפר" ינסה להרוויח על חשבונכם גם בקניית הכלים הלבנים. כאשר רוכשים אסלה, לדוגמא, יש אסלה סוג א' ויש אסלה, תוצרת אותה חברה, אך מסוג ב'. ה"חאפר" יביא אסלה מסוג ב' וירוויח על חשבונכם 20%-30% מהעלות. כך גם לגבי ריצוף: יש ריצוף סוג א' ויש ריצוף סוג ב' וכן הלאה. לכן, הכי טוב לרכוש את הכלים בעצמכם, ואם אין ביכולתכם לעשות כן ודאו כי אין על הכלים תוית של סוג ב'. 

 

גם כאשר אתם רוכשים את הכלים בעצמכם עלולות להתעורר בעיות. במידה ותבחרו לקנות במקום קטן ולא מוכר, אשר מציע לכם מחירים זולים במיוחד, אתם עלולים להיתקל בבעיה בעתיד. אם רכשתם קרמיקה בעלת מרקם מסוים, ובעוד שנתיים תרצו לחפות בקרמיקה זהה קיר נוסף, ייתכן ותגלו שקרמיקה זו איננה קיימת עוד בחנות או שהמקום בו רכשתם נסגר. לכן, מומלץ לרכוש את הכלים הלבנים במקום מוכר.

חזור למעלה
אחריות

על איש המקצוע אשר ביצע את השיפוץ חלה אחריות לטיב העבודה. משך האחריות תלוי בסוג העבודה. לדוגמא: על עבודות אינסטלציה חלה אחריות למשך שלוש שנים לפחות. עבור עבודות איטום חלה אחריות למשך חמש שנים לפחות. ככלל, על כל דבר שנעשה במסגרת שיפוץ חלה אחריות לשנה, לכל הפחות. 

 

במסגרת האחריות על איש המקצוע להגיע ולתקן את הטעון תיקון ללא תשלום נוסף בתוך זמן מוגדר. כאמור, אחד מסעיפי חוזה העבודה מטפל בנושא האחריות. בסעיף זה מגדיר למשך כמה זמן חלה האחריות וגם תוך כמה זמן יגיע איש המקצוע לתיקון לאחר קריאה.

חזור למעלה
טיפים נוספים
רצוי שאיש המקצוע יהיה מבוטח כנגד תביעות צד ג'. כל עוד לא קורה שום דבר אז אין לזה שום משמעות, אך במידה ויגרם נזק לביתכם או חס וחלילה לאחד מבני המשפחה כתוצאה משיפוץ, סביר להניח כי תתבעו את איש המקצוע. במקרה זה, אם איש המקצוע אינו מבוטח, ייתכן ולא יהיה ביכולתו לכסות את הנזק שנגרם לכם. לעומת זאת, אם הוא מבוטח, חברת הביטוח תישא בהוצאות.

 

ישנם קבלני שיפוצים אשר מעבירים את העבודה לידי קבלן משנה. כדאי לשים לב שמי שעשיתם מולו את המשא ומתן הוא גם זה שמבצע את העבודה לבסוף ולא מישהו אחר.

 

מומלץ לדחות לחורף שיפוץ אשר אינו דחוף וכולל שיפוץ פנים בלבד. רוב האנשים מבצעים שיפוצים בתקופת הקיץ ולכן, עקב הביקוש הרב, עולים המחירים. בחורף תוכלו להשיג מחירים טובים יותר היות ורבים מבעלי המקצוע יושבים בבית ומחכים לטלפון שלכם.
חזור למעלה
דוגמאות למחירי עבודות

השאלה "כמה עולה שיפוץ?" דומה לשאלה "כמה עולה אוטו לבן?". ישנם פרמטרים רבים אשר משפיעים על העלות הסופית: מצב הדירה הקיימת, הנגישות לדירה, התקופה בשנה (בקיץ ולפני החגים זה עולה יותר ), החומרים בהם משתמשים ועוד משתנים רבים.

 

ככלל, מבלי לראות את הדירה הקיימת לא ניתן לתת הצעת מחיר אמיתית ומקצועית. אך בכדי שתוכלו לקבל מושג ראשוני ביחס לעלות עבודות שיפוצים, ריכזנו עבורכם מספר דוגמאות לשיפוצים. הדוגמאות כוללות מחירים מומלצים.

 

חשוב לשים לב לעובדה שמדובר בעבודות בהיקף קטן יחסית, ולכן לא ניתן להסיק ממחירים אלו על עבודות שיפוצים בהיקף גדול, היות והמחיר למ"ר בעבודה גדולה יורד באופן משמעותי. המחירים כוללים מע"מ.

 

שיפוצים - דוגמא 1

 

תאור: שיפוץ יסודי של חדר אמבטיה בגודל 6 מ"ר.

 

מחיר עבודה מומלץ: 10,500 ש"ח .

 

מחיר כלים מומלץ: החל מ- 3,500 ש"ח .

 

זמן סביר לביצוע: מקסימום שבוע .

 

המחיר כולל:

 

 • פירוק ופינוי הרצפות, הקרמיקה, האמבטיה הקיימת,האסלה הכיור והברזים.
 • חיפוי הקירות ריצוף הרצפה בקרמיקה שתיבחר על-ידי הלקוח.
 • החלפת תשתית הצנרת הקיימת: 3 נקודות צנרת והרכבת הכלים החדשים.
 • צביעת התקרה והחלק העליון של הקירות שאינו מחופה בקרמיקה.

 

המחיר אינו כולל:

 

 • קניית הקרמיקה והכלים הסניטריים: אמבטיה, אסלה, כיור וברזים.
 • ארון אמבטיה ושיש.
 • פסי קישוט מורכבים.
 • איטום רצפה.

 

רכישת הכלים הסניטריים והקרמיקה

 

מחיר הכלים הסניטריים נע ממחיר של מאות שקלים עבור כלים ברמה בסיסית ועד עלות של אלפי שקלים לכלים יוקרתיים. מומלץ מאוד שהלקוח יבחר בעצמו את הכלים אשר מוצאים חן בעיניו, הן מבחינת התקציב והן מבחינת האסתטיקה.

 

במידה ותבחרו כלים סניטריים פשוטים וזולים ההוצאה עבור רכישתם תסתכם בלא יותר מאשר שלושת אלפים וחמש מאות שקל. לעומת זאת, אם תבחרו בכלים יוקרתיים כגון אסלה הכוללת מושב הידראולי (בכדי שלא ישמע רעש בעת הורדת המושב) וברז משובץ ביהלומים אזי אין גבול למחיר.

 


שיפוץ אמבטיה - דוגמא למחירים אפשריים

שיפוץ אמבטיה - דוגמא למחירים אפשריים
  פשוט סביר יוקרתי
אמבטיה 450 700 3,000
אסלה 450 800 2,000
כיור 350 600 1,500
ברז אמבטיה (אינטרפוט) 300 700 1,300
ברז כיור 250 450 1,200
25 מ"ר קרמיקה 1,700 3,000 6,000
סה"כ 3,500 6,250 15,000

 

שיפוצים - דוגמא 2

 

תאור: החלפת ריצוף בסלון בגודל 20 מ"ר.

 

מחיר עבודה מומלץ: 5,800 ש"ח.

 

מחיר כלים מומלץ: החל מ- 650 ש"ח.

 

זמן סביר לביצוע: מקסימום שבוע.

 

 

המחיר כולל:

 

 • פירוק ופינוי הריצוף הקיים.
 • ריצוף השטח.
 • החלפת פאנלים.
 • תיקוני טיח וצבע מעל הפנלים. 

 

המחיר אינו כולל:

 

 • קניית ריצוף.
 • צביעת הקירות. 

 

רכישת הקרמיקה

 

בחירת הריצוף תלויה בטעמכם ובתקציבכם. ניתן לרכוש קרמיקה החל ממחיר של 30 ש"ח למ"ר כך שהמחיר הבסיסי לצורך זה יהיה כשש מאות שקלים. מחיר ריצוף יוקרתי עשוי להגיע ל- 150 ש"ח למ"ר ואף יותר.

 

הערה: מומלץ בחום לצבוע את כל קירות הסלון היות ותיקוני הצבע מעל הפנלים לעולם לא יהיו זהים במאת האחוזים לצבע הקיים.

 

שיפוצים - דוגמא 3

 

תאור: פיצול חדר גדול לשני חדרים באמצעות קיר גבס כפול בגודל 8 מ"ר.

 

מחיר עבודה מומלץ: 2100 ש"ח.

 

זמן סביר לביצוע: יום עבודה.

 

המחיר כולל:

 

 • החומרים הדרושים.
 • בניית הקיר.
 • בידוד צמר סלעים.
 • שפכטל על החיבורים וצבע.

 

הערה: בעבודת גבס בהיקף גדול יותר, מחיר מ"ר עשוי לרדת ל-130 ש"ח.

 

שיפוצים - דוגמא 4

 

תאור: צביעה יסודית של דירה קטנה כולל הכל.

 

מחיר עבודה מומלץ: 5200 ש"ח.

 

זמן סביר לביצוע: עד ארבעה ימים.

 

המחיר כולל:

 

 • צביעת שני חדרי שנה, סלון, חדר-אמבטיה, שרותים ומטבח.
 • צביעת 7 דלתות ומשקופים בצבע שמן.
 • תיקון סדקים וחורים.
 • קירות: צבע פלסטיק בשתי שכבות. תקרה: צבע נושם.

 

המחיר אינו כולל:

 

 • דירה בעלת סדקים וקילופים רבים.
 • תקרה בגובה רב.
 • חלונות עץ.
חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומדים בפני שיפוץ? הצטיידו במדריך
עדיף לקנות לבד
מומלצים