שתף קטע נבחר

ח"כ אברהם ואפללו טסו על חשבון אגרקסקו

למרות שוועדת האתיקה של הכנסת אסרה על השניים לטוס לחו"ל במימון החברה לייצוא חקלאי "אגרקסקו", הם טסו על חשבונה. ח"כ אפללו אף הגדיל לעשות כאשר האריך את שהותו בארה"ב, במימון החברה. מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מבקש הסברים. ח"כ אברהם: "זה לא היה מסע תענוגות". ח"כ אפללו: "שכחתי בגלל השבץ מוחי". ח"כ רן כהן דורש מהשניים להשעות את עצמם מתפקידם כסגני שרים

"אגרקסקו טורס": סגני השרים רוחמה אברהם ואלי אפללו נסעו לארה"ב במימון ובאירוח מלאים של החברה לייצוא חקלאי, אגרקסקו. בגלי צה"ל דווח הבוקר (יום ג') שמבקר המדינה יבדוק חשד לעבירה חמורה על כללי האתיקה מצד השניים. על-פי החשד, אפללו אף האריך את שהותו בחו"ל למטרות פרטיות, על חשבון החברה.

 

רוחמה אברהם היא סגנית שר במשרד הפנים ואפללו הוא סגן שר במשרד התעשייה והמסחר. הסיפור הגיע למבקר לגמרי במקרה לאחר שבדק את התנהלותה של אגרקסקו. שני הח"כים כיהנו כחברים בוועדת הכספים באותה תקופה, והחשד הכבד ביותר ביותר נגד השניים שנבדק עכשיו על-ידי המבקר הוא האם באותה תקופה דנה ועדת הכספים בנושאים כלכליים הנוגעים לחברה. בין השאר, ייתכן שוועדת הכספים דנה סמוך לאותה תקופה בהפרטת החברה, שנמצאת בבעלות האיגודים החקלאיים ותנובה.

  

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, פנה לשני חברי הכנסת כדי שיסבירו מדוע נסעו לחו"ל על חשבון החברה, מבלי ליידע את הכנסת. על-פי בדיקת המבקר, בקיץ 2003 פנו השניים לוועדת האתיקה וביקשו היתר לנסיעה לאירופה מטעם החברה. ועדת האתיקה אסרה על השניים לנסוע על חשבון החברה. יו"ר הכנסת החליט לאשר להם לצאת לסיור על חשבון הכנסת.

 

כעבור שנה הסתירו השניים, על-פי החשד, הזמנה נוספת של החברה שמימנה להם נסיעה לארה"ב בעלות של 4,388 דולר, כדי "להכיר את פעילותה של אגרקסקו". ח"כ אפללו, כך מתברר, אף האריך את שהותו בארה"ב על חשבון החברה בחמישה ימים נוספים בעלות נוספת של 1,200 דולר.

 

התגובות: "מה, אני הולך לגדל חסה?"

 

ח"כ רוחמה אברהם מסרה בתגובה כי "לא היה מדובר במסע תענוגות. נהפוך הוא, זה היה סיוט, זה היה מטוס מטען שבו טסנו יותר מ-30 שעות. אני לא זוכרת פנייה של ועדת האתיקה שאסרה עלי לנסוע".

 

לדברי אברהם, "אכן התבצעו שתי נסיעות. בנסיעה הראשונה הוגשה בקשה לוועדת האתיקה שאושרה על-ידי הכנסת. בנסיעה השנייה לא הוגשה בקשה לוועדת האתיקה בעקבות פגרת הכנסת, מה גם שפרטי הסיור לא שונו והדבר נעשה בתום לב. אכן, מבחינה פרוצדורלית נראה כי ישנו טעם לפגם".

 

"בניגוד לרושם שנוצר בפרסום, 30 שעות טיסה בתא מטען אינם תענוג גדול, ובכוונתי לשתף פעולה עם מבקר המדינה וכמו כן להמשיך ולקדם את הסיוע החשוב למגזר החקלאות במדינת ישראל. בכוונתי לתרום את עלות הטיסה לקרן לביטחון ישראל (לב"י).

 

ח"כ אפללו סיפר ל-ynet על ה"סבל" בנסיעה: "טסנו במטוס מטען. ממש נסיעת סיוט. להיות 30 שעות במטוס זה לא תענוג גדול. כאשר נגמר הסיור, ורצינו לחזור הביתה התברר שיש בעיה עם הטיסה חזרה. התוספת עלתה 1,700 והם הציעו לי לחכות לטיסת מטען כי כך זה לא יעלה כסף. סיכמנו שהם יעבירו אלי את התשלום על השהייה בבית המלון. אחרי חזרתי לארץ, אושפזתי בבית החולים אחרי שעברתי שבץ. כל העניין פרח מזכרוני ואני אומר זאת בכנות וביושר".

 

אפללו אומר שהוא שמח שהזכירו לו והוא מוכן לשלם עבור הנסיעה. "תראה, לא מדובר בכסף רב ואני מתבייש שלא שילמתי. אתמול ביקשתי שיעבירו לי את החשבון ואני מתכוון לשלם. לא היה לי כל אינטרס אישי מהנסיעה, מה אני הולך לגדל חסה? מה שכן, למדתי הרבה על התעשייה החקלאית".

 

מנכ"ל אגרקסקו: שכחתי להוציא חשבונית 

 

בתוך כך, מנכ"ל חברת "אגרקסקו", שלמה תירוש, שיגר מכתב לח"כ אפללו, ובו לקח אחריות על כי שכח להוציא חשבונית על שהייתו של אפללו בארה"ב מטעם החברה.

 

"עמדתי להוציא חשבון בגין השהיה של מספר ימים נוספים שלך בניו-יורק עם גמר הסיור המקצועי אך בהתחשב במצב הרפואי הקשה שנקלעת אליו, לא ביקשתי להוציא לך חשבון באותה עת. מחמת התמשכות מחלתך הקשה, נשכח הדבר על-ידי, ואני מצטער על כך", כתב תירוש.

 

חבר הכנסת רן כהן (מרצ-יחד) דורש מסגני השרים אברהם ואפללו להשעות את עצמם מחברותם בממשלה ודורש מראש הממשלה, אריאל שרון, להשעותם אם לא יעשו זאת בעצמם, "בשעה שיש חשד לעבירות, אסור לסגני שר לכהן בתפקיד ממשלתי".

 

יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך (שינוי), אמרה כי "חברי הכנסת של הליכוד מוכיחים שוב ושוב שהם לא ראויים לשלטון ושהציבור צריך להתנער מהם". היא הוסיפה: "בליכוד ממשיכים להשחית את הנורמות ולפגוע בתדמית יתר חברי הכנסת".


פורסם לראשונה 01/11/2005 08:58

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
רוחמה אברהם. היה סיוט
צילום: חן מיקא
צילום: אביגיל עוזי
אלי אפללו. שכחתי בגלל השבץ
צילום: אביגיל עוזי
צילום: אלעד גרשגורן
מבקר המדינה בודק
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: ג'רמי פלדמן
ח"כ רן כהן. שישעו עצמם מתפקידם
צילום: ג'רמי פלדמן
מגדל חסה? אפללו
מומלצים