שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אמני ישראל למען 88FM

  הכנסת אמורה להחליט בשבועות הקרובים אם לסגור את התחנה. אהוד בנאי, יהודית רביץ, חמי רודנר וזמרים אחרים פונים לח"כים: "אסור שהתחנה הזו תיסגר"

  ועדת הכספים של הכנסת תתכנס בשבועות הקרובים כדי להכריע בעניין יישום המלצות ועדת דינור לרפורמה בשידור הציבורי. בין הנושאים שיעלו לדיון על שולחן הוועדה תהיה גם בחינה מחודשת של המלצת הוועדה לסגור את תחנת קול ישראל, 88FM. "הוועדה אינה רואה צורך ברשת כחלק משידורי הרדיו הציבורי ומציעה לבחון אפשרות הפרטה", כתבו חברי הוועדה בראשותו של רענן דינור.

   

  ההמלצות נועדו להוביל הליך הבראה של הרשות שכולל צמצומים במצבת כוח האדם ובעלויות.  בתחנת הרדיו תוהים האם תחנה שעלות החזקתה לדבריהם היא הנמוכה מבין תחנות קול ישראל ועומדת כמיליון שקל בשנה היא זו שתציל את המצב.

  "זו טענה מגוחכת. 25 אנשים מפעילים את התחנה הזו בשכר מינימום וחלקם בהתנדבות מתוך אהבת הדבר. פשוט החליטו לתת את ראשינו", אומרים שלא לייחוס עובדים בה.

   

  ברשות השידור בוחרים שלא להגיב בשלב זה. מנכ"ל הרדיו, יוני בן מנחם הוציא מכתב לקוני לוועד העיתונאים בתל אביב שפנה אליו בעניין. "מי כמוכם יודע את המאמצים שמשקיע הנהלת 'קול ישראל' לשמור על כל רשתות הרדיו ולדאוג לפרנסת העובדים. בדיון שערכה הנהלת הרשות הוחלט כי עמדתה בנוגע לדו"ח דינור תשמע בפני מוסדות רשות השידור לכשיתמנו", כותב בן מנחם. בתשובה לפניה של ynet אמר בן מנחם: "זה לא רדיו פרטי שלי ואינני רוצה לחרוג מהחלטת ההנהלה".

   

  "לא נעמוד בזה"

   

  ברוממה אולי שותקים, אבל המוזות החליטו בצעד יוצא דופן לצאת למלחמה על חיי 88fm. "אסור שהתחנה הזו תסגר", אומר אהוד בנאי, "אנחנו פה בבית לא נעמוד בזה. 88FM היא התחנה שלנו. זו הרשת הכי טובה שיש לנו, היא נטולת פניות עם אנשים שיודעים להעריך מוזיקה טובה ומשמיעים אותה בלי שום פחד. בתוך כל הרייטינג הזה שמאיים להטביע אותנו, היא נווה מדבר ואני אעשה כל מה שצריך בשביל להיאבק על חייה. זה סוג של פלא שחייבים לשמר. גם את קול המוזיקה סביר להניח לא שומעים מיליונים, אבל עבור אנשים שאוהבים מוזיקה קלאסית זה קול המוזיקה שלהם. 88fm זה קול המוזיקה שלי ואולי אנחנו מיעוט נרדף אבל גם לנו יש זכויות. זו התחנה היחידה ששמרה על נימה של רדיו אישי כמו פעם כשהייתי ילד והקשבתי לתוכניות של אהוד מנור ורבקה מיכאלי. יש אצלם משמעות אמיתית למי שעורך ומגיש, זה לא סתם קרייני רצף כמו בשאר התחנות. זו תחנה של אנשים והאנושיות הזו מאוד חשובה".

   

  גם יהודית רביץ מצטרפת לקריאה ואומרת: "זו תחנה חשובה וייחודית שלא דומה לאף אחת אחרת במובן זה שהיא משדרת ברוב השעות מוזיקה אלטרנטיבית ונותנת הזדמנות לשירים נחבאים שלא זוכים לחשיפה במקומות אחרים. חשוב לשמור על ערכים אמנותיים ואת זה 88fm עושה.

  צילום: ערוץ המוזיקה

  אני לוחצת 88fm בכדי לנוח מהקצב הרגיל של תוכניות הרדיו מתוך רצון ללכת למקום שיצליח להפתיע אותי. הם הצליחו לייצר אווירה מיוחדת שמבדלת אותם מכל שאר התחנות ואין ספק שהיא תחסר".

   

  אביב גפן מגדיר את התחנה "משובחת" ואומר: "לסגור את 88fm זה פשע. אני מכור לכל האולדיז שלהם בשבתות ולאינדי-רוק שהם משמיעים במשך השבוע. אני ארתם לכל מלחמה על שמירת קיומה של התחנה ואעשה הכל בכדי שזה לא יקרה. אין אמן בארץ שלא יצטרף למאבק הזה. כולנו אוהבים מוזיקה ובתחנה הזו יש מוזיקה מעולה. נקודה".

   

  לדברי ריקי גל, החשיבות הגדולה של התחנה היא באיזון שהיא מהווה על סקאלת הרדיו הישראלי. "זו תחנה של כולם שיוצרת איזון בזכות השפה שהיא מקפידה לשמר, בזכות הייחודיות של כל שדרן ושדרן, בשל הטעם הטוב שהיא מטפחת ובכך שהיא אינה מייחסת רק לסוג אחד של מוזיקה אלא מביאה מהכל. האנשים שעובדים בה כמעט בהתנדבות באים מתוך אהבה ליצירה, למוזיקה ולתרבות שמעצבת את חיינו. סגירה של התחנה אומרת מבחינתי כניעה לבנאליות וויתור על ערכים חברתיים ותרבותיים. זה אומר בורות מוחלטת של אלה שמחזיקים את קופת המדינה ומתעלמים בדרך מפרמטרים חינוכיים והשפעות תרבותיות".

   

  דניאל סולומון אומר: "התחנה הזו היא שם נרדף לאיכות, מילה שנשמטה בשנים האחרונות מהלקסיקון התרבותי של ישראל שטובע בים הסוער של תרבות הרייטינג השורה עלינו לרעה. היא פיסת תרבות איכותית ונטולת פוזה אופנתית כזו או אחרת. בגלל תחנות שכאלה תרבות הרייטינג מתקיימת, שהרי אין מיינסטרים בלי אלטרנטיבה. קשה לי לחשוב על רדיו בלי טל השילוני, שדרנית יוצאת דופן בעל טעם יוצא דופן שתרמה רבות לשוק המוזיקה הישראלי. קולות כמו שלה אפשר לשמוע רק בתחנה כמו 88fm. אסור לוותר על נתח תרבותי כזה".

   

  אצל יזהר אשדות 88fm היא התחנה היחידה שמתנגנת באוטו.

  "זו התחנה היחידה שאפשר להגיד עליה שהיא תחנה של מוזיקה, כזו שמשמיעה מוזיקה ללא שיקולי רייטינג ופלייליסט. אין שום תחנה כזו בנוף הישראלי. בתוך כל השאיפה להומוגניות רדודה ב-88fm לא מפחדים להשמיע אמנים ישראלים שלא מוצאים את מקומם ברדיו הכללי. סגירה שלה אומרת שנישאר עם רדיו נכה. דווקא בתוך השידור הציבורי חייבים לאפשר תחנה שלא מכוונת לקונצנזוס רחב מתוך מחשבות על פרנסה. דווקא בפלטפורמה הזו אפשר לטפח שוליים, קצוות וקשת רחבה יותר של טעמים. זה נשמע ציונות אבל זה ככה".

   

  חמי רודנר נחרץ לא פחות מאשדות ואומר: "זה הבית היחיד שנשאר בשידור הציבורי למוזיקה שהיא לא בהכרח מסחרית. אנשים שמחפשים מוזיקה איכותית פותחים 88fm. לאזרחי ישראל לא תהיה יותר שום אפשרות להיחשף למוזיקה שהיא קצת אחרת וזה עגום. אם התחנה הזו נסגרת אני לא שומע יותר רדיו. נקודה. זה צעד לא נכון ואני מקווה מאוד שיש מי ששומע".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צביקה טישלר
  רביץ: תחנה שלא דומה לאף אחת אחרת
  צביקה טישלר
  רודנר: אם היא נסגרת אני לא שומע יותר רדיו
  לאתר ההטבות
  מומלצים