שתף קטע נבחר

אין חיסונים נגד שפעת גם בבתי המרקחת

יום אחרי שדיווחו בשירותי בריאות כללית על החיסונים שאזלו בשל בהלת שפעת העופות, הודיע על כך גם מנכ"ל הסתדרות הרוקחים. אלו שעדיין לא התחסנו יתקשו להשיג חיסון, אך מנכ"ל הסתדרות הרוקחים מנסה להרגיע: "יש סיכוי שבשבוע הבא יגיעו משלוחים חדשים"

החורף והשפעת מגיעיים והחיסונים אוזלים. מנכ"ל הסתדרות הרוקחים, יוסי שניר הודיע הבוקר (ד') כי במרבית בתי המרקחת בארץ אזלה אספקת החיסונים נגד שפעת. לדבריו, ייתכן ונשארה כמות קטנה של חיסונים בבתי מרקחת מעטים. הביקוש הגבוה לחיסונים השנה נבע בשל הדיווחים על שפעת העופות, והסברה השגויה הרווחת בציבור כי חיסון נגד שפעת החורף יגן מפני שפעת העופות.

 

לדברי שניר בשל המחסור בחיסונים בקופות החולים מגיעים אנשים לרכוש את החיסון בבתי מרקחת פרטיים. שניר אמר כי "יש סיכוי שבשבוע הבא יגיעו משלוחים חדשים של החיסון, יש כמה חברות שמספקות אותו ואני מעריך שניתן יהיה להשיג אותו".

 

 

בבתי המרקחת עצמם מדווחים על לחץ מצד הקונים שמבקשים לרכוש את התרופות, חגי שור, מבעלי רשת בתי המרקחת שור-טבצ'ניק: "יש לנו כמות קטנה ואני מעריך שתוך כמה שעות המלאי יאזל, משעות הבוקר אנחנו לא מפסיקים לענות לטלפונים של אנשים שמתעניינים בחיסון ולדעתי עד שעות הצהריים לא יישאר כלום". שור מסביר שישנם שני סוגי חיסונים אחד מהם ה-Vaxigrip כבר אזל מזמן והשני שזהה בהרכבו Agripal עדיין נמצא על המדפים. כדי לרכוש את החיסון בבית מרקחת יש להצטייד במרשם רופא, מחירו של חיסון שנרכש בבית מרקחת פרטי הוא 54 שקלים.

 

"קשה להעריך מראש את מלאי החיסונים שנזקקים לו לאותה שנה החיסונים מיועדים לשנה אחת בלבד ואם נתקעים עם מלאי צריך לזרוק אותו לפח השנה ההיסטריה גדולה והמחסור גדול", אומר שור, "יש בפירוש לחץ של אנשים שמבלבלים את השפעת עם שפעת העופות ולפיכך אלו שבשנים עברו לא חשבו להתחסן מתחסנים השנה".  

 

אתמול פורסם ב- ynet כי בשירותי בריאות כללית אזלו החיסונים לשפעת, זאת לאחר שיותר מחצי מיליון ממבוטחי הקופה התחסנו מאז תחילת מבצע החיסונים לפני כחודש. מדובר במספר החיסונים הגדול ביותר שניתן אי פעם בישראל על ידי גורם כלשהו.

 

מקופת חולים כללית נמסר כי מלאי החיסונים לא צפוי להתחדש בזמן הקרוב, משום שהחברות המייצרות את החיסונים בעולם לא מסוגלות להיענות לביקושים נוספים לחיסון. החיסונים נגד שפעת מוזמנים על ידי הקופות תשעה חודשים לפני מועד החיסון, ואין אפשרות כרגע להזמין כעת חיסונים נוספים. גם בקופות האחרות נרשמו ביקושים גבוהים לחיסון והמלאי עומד לאזול. 

 

בימים האחרונים שלח המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, מכתב למנהלים הרפואיים בקופות בו הוא מציין כי "יש להעדיף במתן החיסון נגד שפעת את קבוצות הסיכון, על פי הנחיות המשרד". במשרד הבריאות יבקשו לזמן את הנהלת הכללית לדיון בו ייבדק האם אוכלוסיות היעד לחיסון אכן קיבלו אותו.

 

ב"מכבי שירותי בריאות" נותרו רק 25 אלף חיסוני שפעת, מתוך 225 אלף שנרכשו. בשנה שעברה חוסנו על ידי מכבי 193 אלף מבוטחים.

  

בקופת חולים מאוחדת חוסנו 55 אלף מבוטחים ונרכשו כ-100 אלף מנות חיסון. מ"מאוחדת" נמסר שמרבית המתחסנים אינם בני קבוצות סיכון (קשישים מעל גיל 65, חולים במחלות כרוניות ותינוקות עד גיל שנתיים). "מתוך 62 אלף מבוטחים שמוגדרים ככאלה שבקבוצת הסיכון חוסנו עד כה 27 אלף. נותרו בידינו מספיק חיסונים עבור קבוצות הסיכון", נמסר.

 

בקופת חולים לאומית נותרו עוד 20 אלף מנות חיסון מתוך 70 אלף שנרכשו. מלאומית נמסר: "לקחנו לתשומת ליבנו את הנחיות משרד הבריאות. נחסן כל מי שיבקש, בדגש על קבוצות הסיכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
החיסונים אוזלים מבתי המרקחת
צילום: גבי מנשה
מומלצים