שתף קטע נבחר

שחיתות בצמרת: 7 הפרשות שעל שולחן המבקר

למה משתלם להיות חבר של אלי לנדאו? או הבת של יו"ר ועדת העובדים ברשות שדות התעופה? מה קורה במד"א וברכבת ישראל? "ידיעות אחרונות" מפרסם את "שבעת החטאים" שחוקר מבקר המדינה, חמישה מהם - פרי חשיפות העיתון

מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, גילה אתמול כי הוא חוקר שבעה מקרים מהם עולה חשד כבד לשחיתות ציבורית. "אין דבר חשוב יותר מהמאבק בשחיתות הציבורית, שעלולה לפורר את החברה הישראלית, מביאה אסון לדמוקרטיה ומחייבת פעילות ביד קשה", אמר המבקר בכנסת. בזמן הקרוב הוא יפיץ דו"חות אודות "שבעת החטאים" המונחים על שולחנו. הבוקר (יום ה') מפרסם העיתון "ידיעות אחרונות" את רשימת השבעה, חמישה מהם - פרי חשיפותיו. 

 

חברת חשמל: החברים של לנדאו

 

בעקבות תחקיר מוסף "7 ימים", שעסק בפעילותו של אלי לנדאו כיו"ר חברת החשמל, פנה המבקר ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לשקול את עיכוב מינויו של לנדאו לתפקיד יו"ר הרשות השידור. בתחקיר, שפורסם לפני כשלושה חודשים, נחשף כיצד זכו חבריו ומקורביו של לנדאו במכרזי החברה. התחקיר עסק במקורביו של לנדאו - שבתי שביט, יוסי מימן, הפרסומאי ראובן אדלר והאחים עופר - ובעסקיהם עם חברת חשמל, והדגים עד כמה לא מזיק להימנות עם חוג מכריו של לנדאו.  

 

רשות שדות התעופה: היו"ר מעסיק 30 בני-משפחה

 

לפני כחמישה חודשים חשף "ידיעות אחרונות" כיצד יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידן, מעסיק לא פחות מ-30 קרובי משפחה לצידו. כשהוא מגיע לעבודה הוא פוגש את בנו שמעון, המשמש ממונה על עובדי הניקיון. כשהוא מתקשר לחפש את מנהל אגף הרווחה, עונה לו בתו, רחל עידן, המשמשת כמזכירת המנהל. כשצריך לבדוק משהו במרכז ציוד עונה לו אחיו, דוחא עידן, המשמש שם כמרכז הענף, ונוסף על כך מכהן כחבר ועד מרכז השינוע. אם דוחא לא נמצא, מקבל פנחס עידן את אחייניתו טלי, מזכירה באגף הבטיחות. אחיינית נוספת, תמי עידן, היא כלכלנית ברשות. אחייניו של פנחס עידן תופסים מקום מכובד ברשימה: יוסי בן שחר משמש כחבר ועד מטען מיון מזוודות; שרון להב, נציג הכבאים בוועד; שמעיה בדירי, רכז ציוד מטענים; ניסים חכמון, סבל מזוודות; רפי עידן, טכנאי; עמי עידן, עובד כיבוי אש; בני עידן, סבל. בדיקת "ידיעות אחרונות" חשפה כי רוב בני המשפחה נהנים מקביעות, ממשכורת נאה ומהטבות שונות.

 

רכבת ישראל: כל המשפחה על הפסים 

 

את הפרשה הזאת החל לחקור כבר לפני שנה המבקר הקודם, אליעזר גולדברג, לאחר שמוסף "7 ימים" פירסם כיצד מבוצעים שלל מינויים לא כשרים ברכבת של בעלי תפקידים בכירים ובני משפחותיהם. בין היתר דובר במשרות רגישות, בתפקידים בעלי משמעות בטיחותית, שבהם שובצו קרובי משפחה של ועד הרכבת וחברי ההנהלה. שר הפנים אופיר פינס, אז חבר בוועדה לביקורת המדינה, טען כי מדובר ב"סכנה, הפקרות וזלזול בחיי אדם".

 

חברת "מילניום": הבעל וההנצחה

 

גם פרשה זו נחשפה במוסף "7 ימים", אודות חברת ההנצחה המשגשגת של אליחי הניג, בעלה של שרת החינוך לימור לבנת. חברת "מילניום" מפתח-תקוה, בבעלותם של הניג ואבי רוגובסקי, הקימה בשנים האחרונות עשרות מערכות הנצחה לשלל גופים ציבוריים במדינה - ממשכן הכנסת, דרך עשרות יישובים בפריפריה וכלה בעמותות הלוחמים. בתמורה קיבלה מיליוני דולרים. ההנצחה התקיימה בתנאי מונופול מוחלט, בלי מכרז ודריסת רגל למתחרים. ממשרד החינוך נמסר כי "לשרה אין כל ידיעה בנוגע לבדיקה שמתנהלת אצל מבקר המדינה".

  

"עשות" אשקלון: ההפרטה הוקפאה  

 

מבקר המדינה הורה להקפיא את תהליך הפרטת המפעל הביטחוני "עשות" אשקלון של התעשייה הצבאית, בעקבות תחקיר מוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" שהתפרסם לפני שבועות אחדים. הבדיקה נמצאת בעיצומה. התחקיר חשף את הקשר הכספי בין רוכש המפעל, יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג, לבין אנשי עסקים המואשמים בפלילים, איאן דיוויס ואביב אלגור, שעליהם נאסר לרכוש את המפעל. בתחקיר עלה כי דיוויס, שבבעלותו בין השאר בתי קזינו משגשגים באנגליה, וקרוב משפחתו הישראלי אביב אלגור נפסלו לפני כחצי שנה מלהשתתף במכרז להפרטת "עשות". זאת, בעקבות חקירה שנפתחה נגדם ברשות לניירות ערך על עבירות של מרמה והונאה. חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה פסלה אותם בשעתו, בעקבות החקירה, מלהתמודד על רכישת המפעל. בתחקיר העיתון נחשף כי בורג רכש את המפעל ב-16.7 מיליון מיליון שקלים, כאשר בבורסה הוא נסחר בשווי גבוה פי ארבעה.

 

בנק ישראל: צ'ופרים מפליגים לעובדים

 

תחקיר "המוסף לשבת" חשף לפני כחודש כי עובדים בכירים בבנק ישראל נהנו ממחיקת הלוואות שקיבלו מהבנק, בסכומים של מאות אלפי שקלים. כן נחשף כי בבנק של המדינה קיימים הסכמי עבודה המעניקים הטבות מפליגות לעובדים. בין היתר, העובדים זכאים לקבל הלוואת משכנתה בריבית מסובסדת, הדומה לריבית שנהוגה בהלוואות שהמדינה מעמידה לעובדי מדינה. את ההלוואות לעובדי הבנק נותן בנק ישראל ממקורותיו. בתחקיר נחשפו גם פרשות חמורות במיוחד של התנהגות עובדים בבנק. כך, למשל, נחקר אחד העובדים בידי המבקרת הפנימית, בעקבות תלונות על ארגון נסיעות הימורים לחבריו. במקרה אחר הכניס אחד מעובדי הבנק מקרר לחדרו והחזיק בו משקאות אלכוהוליים, מהם לגם בשעת העבודה. הוא סירב לבקשת ההנהלה להוציא את המקרר - וזו התקפלה.

 

מד"א: פוליטיקה בצמרת

 

האגף החדש למלחמה בשחיתות ציבורית שהקים מבקר המדינה, בראשותו של ניצב (בדימוס) יעקב בורובסקי, בוחן שורת מינויים שבוצעו באחרונה בארגון רפואת החירום. מדובר במינויים בצמרת הארגון, שעל פי החשד היו מינויים פוליטיים של אנשים שלא התאימו לתפקידיהם. הנושא נבדק במשרד המבקר מזה שבועות אחדים.  

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
המבקר, מיכה לינדנשטראוס
צילום: אלעד גרשגורן
קשר למעורבים בפלילים: התחקיר על עשות אשקלון
צוחקים כל הדרך על הבנק: התחקיר על בנק ישראל
מינויים לא כשרים: הרכבת
צילום: שמוליק רחמני
מומלצים