שתף קטע נבחר

עשור לרצח רבין: זוכה האדם ששיבח את הרצח

נשיא העליון אהרן ברק זיכה אמש את דוד אקסלרוד, שאמר אחרי רצח ראש הממשלה כי "נרצח בוגד". זאת, בגלל שינוי בפרשנות לסעיף לפיו הוא הורשע, בעקבותיה "נשמט הבסיס החברתי-מוסרי להרשעתו"

נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, זיכה אמש (יום א') את דוד אקסלרוד, שהורשע על-פי הפקודה למניעת טרור, לאחר ששיבח את רצח יצחק רבין, ואמר ש"נרצח בוגד". הזיכוי נקבע לאחר שבקשתו של אלקסרוד למשפט חוזר התקבלה בעקבות שינוי פרשנות החוק שלפיו הורשע, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע שאינו מתנגד לזיכוי, משום שלא יגיש שוב כתב אישום.  

 

 

בחודש שעבר קבע נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, שיש לקיים משפט חוזר לאקסלרוד, שעליו נגזרו קנס בסך של 3,000 שקל ושלוש שנות מאסר על תנאי. ברק קבע כי הפרשנות לסעיף לפיו הורשע אקסלרוד שונתה בידי בית המשפט העליון, ולכן "נשמט הבסיס החברתי-מוסרי להרשעתו".

 

יום לאחר העצרת בכיכר התראיין אקסלרוד לתוכנית רדיו ואמר בנוגע לרצח ראש הממשלה: "כמו שאמר חבר שלו ערפאת - כול כלב ביג'ו יומו" (כל כלב בא יומו). לשאלת הכתב, האם לא הצטער על כך שיהודי נרצח, השיב אקסלרוד: "זה לא יהודי נרצח. זה בוגד שחוסל. חיסול אויב זה דבר חיובי". 

 

אקסלרוד הועמד לדין על עבירה לפי "הפקודה למניעת טרור" אך בית משפט השלום זיכה אותו. המדינה ערערה על פסק הדין לבית המשפט המחוזי ושם הוא הורשע. בקשתו להגיש ערעור לבית משפט העליון נדחתה והוא שילם את הקנס.

 

כחצי שנה לאחר מכן, קבע בית המשפט העליון בפרשת ג'בארין כי הסעיף ב"פקודה למניעת הטרור" לפיו הורשע אקסלרוד מוגבל לפרסום דברי שבח ועידוד למעשי אלימות של ארגון טרור בלבד. על פי הפסיקה, מי שאינו מעודד מעשה אלימות הנעשים על יד ארגון טרור - לא ניתן להרשיעו.

  

אקסלרוד טען כי לאור הפרשנות החדשה יש לאפשר לו משפט חוזר וביוני 2001 הגיש בקשה בעניין, אולם זו נדחתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה. לאחר מכן פנה אקסלרוד לנשיא המדינה בבקשת חנינה מההרשעה, אך גם פה נדחה. כשפנה שנית לבית המשפט העליון, החליט ברק לבחון את בקשתו וקבע כי אכן יש לדון בעניינו מחדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
אקסלרוד. "זה בוגד שחוסל"
צילום: צביקה טישלר
עשור לרצח
צילום: מאיר פרטוש
צילום: גיל יוחנן
מזוז אישר
צילום: גיל יוחנן
ברק זיכה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים