שתף קטע נבחר

שפעת העופות - נזק בשווי 800 מיליארד דולר

זו הערכת הבנק העולמי, למקרה שהמחלה תשרור במשך שנה; הארגון מתגייס למאבק בנגיף - ובנזק שהוא עלול לגרום

נזק בשווי 800 מיליארד דולר עלול להיגרם, אם שפעת-העופות תשרור במשך שנה; כך העריכו היום (ב') מומחי הבנק-העולמי.

 

בסיס החישוב: אם השפעת תהיה עולמית, ותימשך 3 חודשים - תיגרם ירידה בשיעור 2.0% מן התוצר-המקומי-הגולמי העולמי; ירידה כזו שווה 200 מיליארד דולר ברבעון, כלומר 800 מיליארד דולר במשך שנה. שיעור ירידת התמ"ג הוא זה שנרשם בעת מגיפת הסאר"ס באסיה, בשנת 2003.

 

אם המגפה תהיה קטלנית כמו שחששים - ותגרום את מותם של 100 אלף עד 200 אלף אמריקנים - זה יגרום לארה"ב נזק בשווי 100 מיליון עד 200 מיליון דולר.

 

בכיר בבנק-העולמי, ג'ים אדמס, העריך בכינוס שמתקיים בז'נווה: מלבד זה, ייפגע הסחר העולמי - ובמיוחד, ענפי החקלאות והתיירות.

 

הבנק-העולמי מתגייס

 

אדמס אמר כי הבנק-העולמי צפוי להכריז על מאמץ לגיוס 1.0 מיליארד דולר, כדי להיאבק בנגיף; לדבריו, מחצית הסכום תסופק בהלוואות נושאות ריבית נמוכה - והמחצית השנייה תגיע מכספי קרן-נאמנות שמימונה מגיע מתרומות.

 

אנשי מוסד המימון הבינלאומי, אשר התכנסו בז'נווה שבשווייץ, מנסים לתכנן מערכות ושיטות למניעת הפיכתה של שפעת-העופות למגפה עולמית שמספר קורבנותיה עלול להימנות במיליונים. "במצב נורמלי, תוכנית כזו דורשת הכנה במשך חצי שנה" - הבהיר דוויד נברו, שהוא המתאם מטעם האו"ם לעניין מחלות שפעת בעופות ובבני-אדם; "לנו, יש 3 ימים..." - הוסיף, בהדגישו כי יש להגביר את הפיקוח על התקדמות הנגיף ואת הדיווחים על ממצאי הפיקוח.

 

מומחים הזכירו כי הנגיף H5N1 כבר נחשב כסיבת המוות של 63 אנשים בתחומי 4 מדינות באסיה; החשש ממנו גרם לשחיטתם של 150 מיליון עופות ברחבי העולם. הנגיף התפשט לאחרונה מאסיה אל אירופה המזרחית, וצפוי כי יגיע למזרח התיכון ולאפריקה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
האם יימצא חיסון למשק העולמי?
צילום: גבי מנשה
מומלצים