שתף קטע נבחר

מתנחלים בגדה לשרון: תן פיצויים כבר עכשיו

"אנחנו חנוקים כאן, ברגע שישרוק הכדור הראשון אני עוזבת", אמרה תושבת ההתנחלות עופרים, כשראש הממשלה ביקר במרחב יהודה כדי לעמוד על תוואי הגדר באזור. "לא נפקיר אתכם לחסדי הפלסטינים", הוא הבטיח, אבל אחרי גוש קטיף - הם מניחים שיהיו הבאים בתור

ראש הממשלה, אריאל שרון, סייר בצהריים (יום ג') לאורך תוואי גדר ההפרדה בשיפולי הרי יהודה. את סיורו פתח בהתנחלות בית אריה-עופרים, משם המשיך לאזור מודיעין ומבשרת ציון. מהאישים והקצינים עמם נפגש למד שרון על הבעיות שבהקמת הגדר ועל הקושי המיוחד של היישובים שנותרים ממזרח לה. הוא ביקש להרגיע: "לא נפקיר אתכם לחסדי האוכלוסייה הפלסטינית, נעמוד על המשמר כדי שהגדר תמנע כל פעילות חבלנית". ובכל מקרה, הבהיר: "ישראל תנקוט צעדים כדי לאפשר כאן את ביטחון התושבים. לא יהיה שום ויתור בנושא הביטחוני לאורך הגדר". אבל התושבים המודאגים לא נרגעו.  

 

ביקורו של שרון בבית אריה-עופרים התקיים בימים בהם ממלאים תושבים ביישוב משאל בסוגיית פינוי מרצון, אולם במועצה המקומית טוענים שמדובר בצירוף מקרים בלבד. "הגישה הבסיסית שלנו היא שכולנו רוצים להישאר כאן", הסביר אבינועם מגן, דוברו של עמיר פרץ בהסתדרות, שמפיץ את המשאל בעניין ההתפנות מרצון. "ראש הממשלה הבטיח לפני תשעה חודשים שלא יהיה מצב בו יהיה היישוב שלנו מחוץ לגדר, והנה, הגדר החלה להיבנות ממערב לנו והותירה אותנו בחוץ. אנו אומרים לשרון היום שאיננו סומכים יותר על ההבטחות שלו, תובעים ערבויות ולא אכפת לנו לקבל את חוות השקמים כערבות".

 

בהתנחלות המשקיפה על שפלת החוף, מאשקלון ועד לחדרה, המתינה לשרון משמרת מחאה של כעשרים איש, שקראו לו להסיט את תוואי הגדר ולא להשאיר את היישוב מחוץ לה, כמובלעת בתוך השטח הפלסטיני. תושב ההתנחלות סיפר כי בעקבות הקמת הגדר, החלו תושבי רנטיס ליידות אבנים לעבר כלי-רכב. הוא גם קבל על כך שלא מעדכנים את התושבים בתוכניות הממשלה: "המוכתר של הכפר השכן הראה לנו צילום אוויר של הגדר, אותם מעדכנים ואותנו לא. האם מי שהביא אותנו לכאן עומד להפקיר אותנו?"

 

"אם שרון זוכה בבחירות, אני בוכה", אמר אחד המפגינים, אבי אניה, פעיל ליכוד שקיבל את פניו של ראש הממשלה. "אני לא רוצה שמחר, רגע אחרי הבחירות, ראש הממשלה ימסור אותנו כמו שעשה בגוש קטיף. אני כבר לא מאמין לו, לא סומך על ההבטחות שלו. שיגיד עכשיו באופן ברור, ואם מפנים את היישוב - שיתן לנו ללכת מכאן בכבוד. אני לא רוצה להיות מגורש, ובינתיים לחיות בתוך מבלעת מוקפת גדרות". תושבת אחרת, אם לשלושה, פסקה נחרצות: "ברגע שישרוק כאן הכדור הראשון אני עוזבת. מחכה לנו עתיד שחור מבחינה בטחונית, כשאנחנו חנוקים במין מכלאה ששרון בונה לנו כאן". היא הפצירה: "אל תשליך אותנו מחוץ לגדר. אני לא הולכת לעצור בגופי שום כדור".

 

בתום הביקור סיפר ל-ynet ראש המועצה המקומית אבי נעים, שקיבל את פניו של ראש הממשלה ובין השאר ביקש ממנו להרחיב את כביש הגישה המחבר את ההתנחלות המבודדת לשטח ישראל, כי בקשות התושבים נפלו על אזניים קשובות. לדבריו, ראש הממשלה הנחה את גורמי הביטחון לתת מענה בנקודות הבעייתיות בקרבת הבתים ולהרחיק את הגדר מכביש הגישה החדש שנסלל. "עצם הגעתו לכאן היום - יש בה משום הכרזה", סיכם. "הוא הבטיח לנו שבכל הסדר קבע עתידי, בית אריה-עופרים תישאר בתחומי מדינת ישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
עלה לשטח: שרון
צילום: משה מילנר, לע"מ
צילום: משה מילנר, לע"מ
"בכל הסדר עתידי". שרון במפגש עם התושבים
צילום: משה מילנר, לע"מ
צילום: רוני סופר
"לא נעצור כדורים בגופנו"
צילום: רוני סופר
מומלצים