שתף קטע נבחר

צילום: ישראל יוסף

שמעון פרס: "לבדוק חשדות לזיופים"

עוד לפני שנסתיימה ספירת הקולות, יצא פרס העייף אל העיתונאים ואמר כי יש דברים "תמוהים ביותר" בהתנהלות הפריימריז. "יש תלונות ממשיות על זיופים, על לחצים, על איומים. צריך לוודא שגם השלב האחרון של הבחירות יסתיים בטוהר המידות". במטה פרץ הגיבו: "אפשר היה לצפות מאדם שהפסיד כל כך הרבה פעמים בחייו שישתפר מפעם לפעם"

במסיבת עיתונאים שכינס אמש במטהו, עוד לפני שהתפרסמו התוצאות הסופיות, אמר שמעון פרס כי התקבלו תלונות רבות על "אי סדרים וגם על תוצאות של כמה מגזרים, שאינם סבירים ובלתי פרופורציונליים בקנה מידה גדול". הוא הוסיף כי "התביעה בשלב זה היא לבדוק את הטענות".

 

 

בתשובה לשאלת כתב ynet השיב פרס כי "מפלגה לא נמדדת אם יש זיופים אלא אם נלחמים בזיופים". פרס אמר כי גם אם יתברר שינצח, עדיין יהיה צורך לבדוק את הקולות. "יש כמה דברים תמוהים ביותר", אמר פרס, "הצדק צריך להיראות ולא רק להיעשות. היות ועשינו מאמצים עצומים הייתי רוצה שגם המהלך הסופי של בדיקת הפריימריז יצטיין בשקיפותו ובבהירותו".

 

במטה פרס טוענים כי נציגם בוועדת הבחירות סולק מהמקום שבו התבצעה ספירת הקולות, בחברת 'טלדור' בפתח תקווה. לטענת אנשי פרס, הספירה נמשכת ללא נוכחות של מטה פרס. מוקדם יותר אמר ראש מטה הבחירות של פרס, משה כהן, כי "כל הבחירות האלה מזויפות. נפעל לבטל אותן". במסיבת העיתונאים נכחו שמעון פרס, אהוד ברק, מתן וילנאי, דליה איציק, אורית נוקד והשר לשעבר מיכה חריש.

 

לדברי פרס, "מפלגת העבודה עברה תהליך קשה מאוד כדי להבטיח שהבחירות תהיינה הוגנות, לפסול כל דבר שמעורר חשדות ולהקפיד על טוהר מידות. זה לא היה ללא מחיר, אף על פי כן זו הייתה יוזמתו של מזכיר המפלגה ותמכתי בזה. עכשיו, כשהתחיל השלב האחרון של ספירת הקולות, קיבלנו תלונות בלתי פוסקות על אי סדרים וגם על תוצאות של כמה מגזרים. הם בלתי סבירים, בלתי פרופורציונלים בקנה מידה גדול. צריך לוודא שגם השלב האחרון של הבחירות יסתיים בטוהר המידות ובצדק. נבקש מהמוסדות המשפטיים של המפלגה להתחיל לטפל בזה באופן מיידי. יש תלונות ממשיות על זיופים, על לחצים, על איומים. לא חשוב כמה זמן זה ייקח, כמה שצריך, העניין ייבדק. נחכה עוד כמה ימים – זה לא בשמים".

 

בכיר במטהו של עמיר פרץ אמר בתגובה להודעת שמעון פרס בדבר חשדות לזיופים בבחירות הפנימיות: "אפשר היה לצפות מאדם שהפסיד כל כך הרבה

פעמים בחייו שישתפר בכך מפעם לפעם. מדהים לגלות שהניתוק של אנשי פרס כל כך גדול עד שהם חושבים שניצחונו של עמיר פרץ בשדרות הוא לא סביר ומנסים למנוע את ההישג באמצעות טענות לזיופים".

 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אמר במסיבת העיתונאים שכינס מטה פרס בתשובה לשאלת כתב ynet, כי "אני חושב שהמפקד בצורה שהוא הוכן ובצורה שהוא התנהל – אי אפשר לבחור על בסיסו באופן ראוי הנהגה משום שהוא איננו משקף את רצון הבוחר האמיתי".

  

לדבריו, "בחירות נועדו לשקף את רצון הבוחרים. כאשר בחירות מעוותות את רצון הבוחרים, ואין לי ספק שרצונם הוא לראות את שמעון מוביל אותנו – התוצאות לא צריכות להיות תקפות". 


פורסם לראשונה 10/11/2005 03:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מטה פרס
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
פרס מצביע
צילום: ירון ברנר
מומלצים