שתף קטע נבחר

צילום: ישראל יוסף

מהפך בעבודה: עמיר פרץ נבחר לראשות המפלגה

עמיר פרץ הוא היו"ר החדש של מפלגת העבודה ומועמדה לראשות הממשלה. פרץ זכה ל-42.35% מהקולות לעומת פרס שזכה ל-כ40%. בנאום הניצחון הבהיר פרץ כי יפעל לפרישת מיידית של העבודה מהממשלה: "מתוך רצון להפוך את מפלגת העבודה לאלטרנטיבה שהולכת לכבוש את השלטון". בנוסף, קרא לאחדות ופנה לפרס: "שמעון, אל תשאיר אותנו לבד". הבוקר דחה המוסד לבירור עתירות בעבודה על הסף את בקשתו של מטה פרס שלא לפרסם את התוצאות מחשד לזיופים. ראש הממשלה התקשר לברך, פרס עדיין לא

פרץ השלים את המהפך, פרס שוב התעורר להפסד: לאחר לילה סוער ודרמטי, פורסמו הבוקר (ה') התוצאות הרשמיות של הפריימריז במפלגת העבודה. ועדת הבחירות הכריזה כי ח"כ עמיר פרץ הוא יו"ר מפלגת העבודה ומועמדה לראשות הממשלה, לאחר שזכה ב-42.35 אחוזים מקולות הבוחרים. 39.96 אחוזים בחרו בשמעון פרס ו-15.82 אחוזים נתנו את קולם לבנימין בן אליעזר.

 

 

יו"ר המוסד לבירור עתירות במפלגת העבודה, עו"ד מנחם חכמון, דחה הבוקר על הסף את בקשתו של מטה שמעון פרס למתן צו מניעה לפרסום תוצאות הבחירות לראשות המפלגה. אנשי פרס ביקשו צו מניעה בעקבות חשד לזיופים.

 

שעה קלה לאחר פרסום התוצאות הגיע ח"כ פרץ לבית מפלגת העבודה והתקבל בשירת "הנה בא ראש הממשלה הבא" על ידי מאות מתומכיו שרקדו באולם. מבין בכירי המפלגה הגיעו למקום רק מזכ"ל המפלגה ח"כ איתן כבל, יו"ר הסיעה, ח"כ אפרים סנה והח"כיות יולי תמיר ואילנה כהן. השר בן אליעזר התקשר לח"כ פרץ ובירך אותו על נצחונו.

הדרמה במרכז מפלגת העבודה. צילום: דני דגן 

 

בנאום הניצחון הבהיר פרץ כי יפעל לפרישת העבודה מהממשלה: "אקיים התיעצויות עם כל הגורמים, עם מזכ"ל המפלגה, עם יו"ר הסיעה, עם המשנה לראש הממשלה עם שרי הממשלה, חברי הכנסת ונחליט על הדרך שבה נודיע לרה"מ כי אנחנו רוצים להיפרד. זאת מתוך רצון להפוך את מפלגת העבודה לאלטרנטיבה שהולכת לכבוש את השלטון בבחירות הבאות".

 

פרץ הודה לפעיליו וקרא לאחדות וביטול המחנאות במפלגה. פרס, המשנה לראש הממשלה, קיבל מפרץ קריאה ברורה: "שמעון, אל תשאיר אותנו לבד. אני יודע שזו שעה פוליטית קשה אבל זו באמת יכולה להיות להיות השעה החשובה ביותר למדינת ישראל. כי שמעון, בניגוד לאחרים שפנו אליך בעבר, אני באמת זקוק לך, אני באמת רוצה אותך לידי".

 


נאום הניצחון. צילום: איי.אף.פי

 

פרץ הוסיף במסגרת נאומו: "הבוקר הזה מפציעות להן התקוות. יש כמעט מליון וחצי אזרחים שחיים מתחת לקו העוני, מאות אלפי ילדים שאבדו את תחושת השייכות שלהם למדינה, מאות אלפי קשישים שלא מבינים למה המדינה שלהם משפילה אותם. יש אוכלוסיות רבות מעדות שונות וכפי שהבטחנו אנחנו ברגע הזה אני מודיע קבל עם ועדה - הרגע הזה הוא הרגע של קבורתו של השד העדתי בישראל".

 

ח"כ איתן כבל, שהודיע על התוצאות הרשמיות, אמר בהתרגשות רבה: "אני קורא לכולם להתאחד אחרי היו"ר הנבחר. חברים יקרים, היום הכריע הבוחר במפלגת העבודה שעמיר פרץ יהיה יו"ר המפלגה". על טענות מטהו של פרס לזיופים אמר כבל: "במשך כל היום לא הגיעה אף תלונה מאף מטה שהצריכה את התכנסות ועדת הבחירות. להוציא טענה שעלתה על שני אנשים שהיתה טענה כלפיהם שהצביעו עבור אחרים בקלפי בשדרות, התבקשה הוועדה פעם אחת בלבד במשך היום להתכנס על מנת להחליט לגבי הארכת מועד ההצבעה. משהחלה הספירה וכשנסתיימה הספירה בכל הקלפיות לא הוגשה שום תלונה, לא היתה שום טענה".

 

שרון התקשר לברך, פרס עדיין לא

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, התקשר הבוקר ליושב ראש מפלגת העבודה החדש, עמיר פרץ ובירך אותו על זכייתו. "עכשיו יש לליכוד ולעבודה מנהיגים שכנים", אמר לו שרון. השניים קבעו להיפגש ביום ראשון הקרוב. ראש הממשלה התקשר במקביל גם למפסידים פרס ובן אליעזר.

 

המועמד המפסיד, השר בן אליעזר, אמר ל-ynet: "אעשה כל אשר לאל ידי כדי לעזור למנצח עמיר פרץ, כדי להוציא את המפלגה ואת מדינת ישראל מהמקום הקשה בו הן נמצאות. אני מאחל לעמיר ביום הזה שמהר מאוד יוכל לאחד את השורות בתוך המפלגה ולא יקשיב לקומץ חמומי המוח שעלולים להיות סביבו, לטובת מדינת ישראל".

 


פותחים שמפניה. צילום: איי.אף.פי

 

"שנת 2006 תהיה שנת המהפך", אמר שר השיכון יצחק (בוז'י) הרצוג לאחר ההודעה על זכיית פרץ. הרצוג התקשר ובירך את יושב ראש המפלגה החדש ואמר: " על כולנו לפעול לאיחוד השורות ולליכוד הבית, כדי לצעוד קדימה. מפלגת העבודה היא בית פוליטיה לכולם והוא האלטרנטיבה היחידה לליכוד. רק בכוחות משותפים ובהנהגה משותפת נוכל להגיע אל היעד אליו אנו חותרים".

 

שר הפנים אופיר פינס אמר בתגובה ראשונה לזכייתו של עמיר פרץ בראשות המפלגה: "אסור למפלגה לחזור לתקדים בן-אליעזר - בורג. אני קורא לשמעון פרס ואנשיו להימנע מתביעות משפטיות שיערערו על תוצאות הפריימריז".

 

במטה פרס מתכוונים לערער

 

גורמים בכירים בעבודה בסביבתו של פרס אמרו אמש, כי הוא נמצא במצב רוח ירוד מאוד. פרס ישב בלשכתו כבר שעות רבות ועקב אחר התוצאות. בסביבתו הקרובה היו מודאגים ממצב רוחו, מקורביו ניסו לסייע לו ולחזק את ידיו. מוקדם יותר, ראש המטה האישי של פרס, יורם מרציאנו, הזיל דמעות כאשר פנה אל הכתבים בעניין התוצאות: "בסוף ננצח, אבל תראו מה הם עושים לאיש גדול כזה. עסקנים מוציאים לו את הנשמה".

 

במטה פרס מתכוונים לערער על תוצאות הבחירות. היועצים המשפטיים של פרס, עורכי הדין גיא בוסי ורונן אביאלי, הגישו לפנות בוקר בקשה למתן צו מניעה זמני ליושב ראש המוסד לבירור עתירות, מנחם חכמון. זאת כדי למנוע את הכרזת התוצאות הרשמיות בבחירות. כאמור, בסופו של דבר הכריז כבל על התוצאות.

 

אמש דחתה ועדת הבחירות ערעורים שהגיש מטה פרס על שלוש קלפיות שונות, בכלל זה הקלפיות במצפה רמון ושדרות. חברי הוועדה החליטו כי לאור העובדה שנציגי מטה פרס חתמו על כל הפרוטוקולים של כל הקלפיות – יש לפרסם את התוצאות הסופיות של כל הקלפיות.


פורסם לראשונה 10/11/2005 05:40

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני דגן
פרץ בנאום הניצחון. "הלילה הפציעו התקוות"
צילום: דני דגן
צילום: עופר עמרם
פרס במטהו הלילה. טען לזיופים
צילום: עופר עמרם
צילום: ירון ברנר
בן אליעזר. התקשר לברך
צילום: ירון ברנר
צילום: ערוץ 2
כבל מכריז על הניצחון
צילום: ערוץ 2
צילום: גבי מנשה
פינס. "להימנע מתביעות משפטיות
צילום: גבי מנשה
צילום: ירון ברנר
המטה המתרוקן של פרס
צילום: ירון ברנר
מומלצים