שתף קטע נבחר

על כוונת המבקר: המינויים הפוליטיים במשרד החוץ

בכנס של הפורום למשפט וחברה שליד המכללה האקדמית נתניה אמר מבקר המדינה כי על משרד החוץ לנמק כיצד בחר ב-11 שגרירי ישראל במסגרת המינויים הפוליטיים בחו"ל. הוא התייחס גם לקבלתם לעבודה של מאות בני משפחה ברשות שדות התעופה והבטיח: "כשהמבקר בשטח - המדינה במתח"

"שר החוץ סילבן שלום יצטרך להסביר לנציב שירות המדינה מהם הכישורים המיוחדים של 11 שגרירי ישראל בחו"ל, שמצדיקים את מינויים ללא מכרז, כפי שנדרש בחוק". כך אמר הבוקר (יום ו') מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס. "כשאני מדבר על ייחודיות שמצדיקה את המינוי ללא מכרז, אינני מתכוון לידע בקארטה", הבהיר.

 

המבקר התייחס בדבריו למכסה של 11 שגרירים כמינויים פוליטיים, הנהוגה במשרד החוץ.

 

יועץ התקשורת של שר החוץ, אילן אוסטפלד, מסר בתגובה: "חבל שמבקר המדינה לא למד ולא בדק את הנושא לעומקו לפני שאמר את דבריו. מדובר בהסכם בין הממשלה לבין עובדי משרד החוץ, הסכם שקיים מזה עשרות שנים ומעוגן בהחלטת ממשלה. כל אותם מינויים שבוצעו על ידי כל שרי החוץ בממשלות ישראל לדורותיהן נדרשים לעבור אישור של ועדה מיוחדת בנציבות שירות המדינה. כמובן שגם המינויים הללו עברו בדיוק את אותו תהליך מחייב ואושרו כדת וכדין על ידי הוועדה".

 

לינדנשטראוס נאם בכנס של הפורום למשפט וחברה שליד המכללה האקדמית נתניה, שנערך במלון נווה אילן. "גם אם לא יבדקו את הדברים שלי מחדש, אני מבטיח לכם שהנושא יופיע בדו"ח מבקר המדינה", הוסיף.

 

המבקר אמר שדו"ח מבקר המדינה "צריך להפוך מפאסיבי לאקטיבי", והוסיף כי לא ייתכן שהוא יהפוך להיסטוריה מיד לאחר פרסומו: "הגילויים של השחיתות הציבורית שקיימת היום, מחייבים ביקורת מדינה אקטיבית וזה מה שצפוי במשך השנים הקרובות. בנוגע לשיטת המינויים האישיים, נכון שיש חובת מכרזים, אבל מוסדות רבים מעלימים עין במקרים מסויימים וכך אנו מגלים שבני משפחה ומקורבים מועסקים במוסדות ממשלתיים".

 

"הדו"ח לא צריך להיות 'מלחמה ושלום'"

 

לינדנשטראוס התייחס גם לפרסום אודות מינויים משפחתיים ברשות שדות התעופה. "הפרסומים על 27 בני משפחה שמועסקים ברשות שדות התעופה הם שקריים", אמר לינדנשטראוס. "אני מביא בפניכם את הנתונים המעודכנים לחודש אוקטובר 2005: ברשות שדות התעופה מועסקים 829 בני משפחה. הדבר המפליא", ציין לינדנשטראוס, "כשפניתי בחודש מאי, הועסקו 718 בני משפחה ברשות שדות התעופה, תופעה שגדלה והגיעה ל-829 בני משפחה בחודש אוקטובר האחרון. זוהי בעיה חריפה כיוון שבפניות של קודמיי ביקשנו למנוע תופעות אלו והצבנו רף לבדיקת הנושא, אך הבדיקה עדיין לא הסתיימה.

 

"הבעיה אינה רק במינוי בני משפחה אלא גם בכפיפותם של בני משפחה זה לזה, והעובדה שהם עובדים באותו משרד אחד בכפיפות לשני".

 

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה כי תופעת מינוי קרובי משפחה קיימת ברשות כבר עשרות שנים, אך בשנים האחרונות פעלה הרשות מיוזמתה למיגור התופעה ונקטה בשורת צעדים ביניהם פיטורי קרובים ושינוי נהלי גיוס העובדים. עוד נמסר כי כיום כל עובד חותם על הצהרה בנוגע לקרובי משפחתו המועסקים ברשות, אם ישנם כאלה.

 

לינדנשטראוס התייחס גם לדו"חות הארוכים אותם הגישו עד כה ואמר: "הנחיתי את משרד מבקר המדינה לקצר את הדו"חות ואינני רואה מניעה אף לפצל את הדו"ח במידת הצורך. הוא צריך להיות קריא, אפקטיבי, שהציבור יוכל ללמוד ממנו ולא שיהפוך לטולסטוי של מלחמה ושלום. כך גם נעשה בנוגע לדו"ח הרשויות המקומיות שיתפרסם בחודש דצמבר הקרוב". את הרצאתו קינח בקריאת סיסמא: "כשהמבקר בשטח - המדינה במתח".

 

בהכנת הידיעה סייע רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
לינדנשטראוס. בשטח
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: איי אף פי
שלום. 11 מינויים
צילום: איי אף פי
מומלצים