שתף קטע נבחר

מצנע מונה לראש מועצת ירוחם: "התאהבתי"

אתמול דווח ב-ynet לראשונה כי מי שהיה יו"ר העבודה יפרוש בקרוב מהחיים הפוליטיים. הבוקר כבר מינה אותו שר הפנים לראש מועצת ירוחם במקום ראש המועצה המודח. מצנע: "הגעתי למסקנה שהתרומה שלי בכנסת במציאות הקיימת לא מספקת אדם מעשי שכמוני. הייתי בירוחם כמה פעמים והתאהבתי במקום כי חשבתי שיש לו אמירה". בעיר מברכים: "זה מדהים שאדם כזה מגיע לירוחם, זה מאוד מעודד אותנו"

שר הפנים, אופיר פז פינס, מינה היום (א') את ח"כ עמרם מצנע (עבודה) לראש מועצת ירוחם. זאת לאחר שאתמול דווח ב-ynet לראשונה כי יו"ר מפלגת העבודה לשעבר (וראש עיריית חיפה לשעבר) עשוי להודיע בעתיד הקרוב מאוד על פרישתו מהחיים הפוליטיים ומהכנסת.

 

מצנע הסביר ל-ynet את המהלך: "הגעתי למסקנה שהתרומה שלי בכנסת במציאות הקיימת לא מספקת אדם מעשי שכמוני. כאשר קראתי שמועצת ירוחם והעומד בראשה התפזרו לא היססתי והתקשרתי לשר הפנים ואמרתי שאם תינתן ההזדמנות אני אשמח להיות זה שיעמוד בראשה. במהלך התקופה האחרונה הייתי בירוחם מספר פעמים והתאהבתי במקום כי חשבתי שיש לו אמירה. אני מכיר את המקום ואת האנשים וזו חברה מצוינת שמגיע לה קצת יותר. זו הזדמנות עבורי לעשייה, ציונות והתנדבות".

 

מצנע ימונה רשמית לתפקיד בעוד יום-יומיים לאחר שוועדת כשירות של משרד הפנים תאשר זאת באופן סופי. כזכור, ראש מועצת ירוחם, ברוך אלמקייס, הודח מתפקידו ביום שני על-ידי משרד הפנים.

 

יושב ראש ועד עובדי עיריית ירוחם, יעקב אוחיון, בירך על מינוי מצנע ואמר: "מדהים שאדם כזה כמו מצנע מגיע לירוחם וזה מאוד מעודד אותנו. הרקורד של מצנע הוא גדול והוא מועמד רציני. אנחנו מקווים שהוא יוביל את היישוב קדימה ויש לו את הגב הממשלתי החזק לעשות זאת. אנחנו כוועד העובדים נעזור לו בכל שיצטרך ויחד נקדם את המערכת ואת העובדים וניתן לו את כל הגיבוי והתמיכה. אנחנו מבקשים רק לקבל את המשכורות שלנו כחוק, את משכורת חודש ספטמבר ואוקטובר טרם קיבלנו ואנחנו נכנסים לחודש נובמבר ללא משכורת".

 

מוטי אביסרור, יו"ר האופוזיציה בירוחם: "אני שמח שמצנע נבחר לתפקיד, הוא איש מוערך וראוי ואני מקווה שייקח עליו את היישוב וישקם אותו. אני כמובן אסייע לו בכל מה שניתן. לדעתי, למצב שהיישוב נקלע אליו, מבין נבחרי מפלגת העבודה הוא הראוי ביותר להוביל. בהנחה שהמדינה תיקח אחריות ויינתנו לו כל הכלים לקדם ולשקם את היישוב. ישנם תחומים רבים שעליו לטפל, אין זמן להתעכב ויש לעבוד במקביל, לשקם את המערכות במהירות האפשרית".

 

יובל לביא, יו"ר ועד ההורים בעיר, הביע שמחה: "אין יותר מבורך מזה. מצנע הוא עטור ניסיון. לעומת חיפה, ירוחם תהיה קטנה עליו, מעבר לכך שהוא לא קשור לעולם החמולות ולכנופיות הדרומיות. אסור לנו למרוח את הזמן וישנם דברים שצריכים טיפול דחוף. ישנם עובדים שנמצאים חודשים ללא שכר ואינם פוצים פה ומלווים כספים כדי להמשיך לחיות. אסור להזניח, זאת מציאות קשה מאוד. בסך הכול התחושה היא מצוינת, אנחנו נעמוד מאחוריו, אך הוא יצטרך לעמוד במבחני התוצאה. אנחנו שמחים שהצדק נעשה ויש אמת בישראל".

 

 

אלמקייס עצמו הבהיר ל-ynet כי אין לו כל תלונה שהיא כלפי מצנע - נהפוך הוא. השניים מכירים כבר תקופה ארוכה ואלמקייס מספר כי מצנע סייע לו רבות בעבודתו. "נקשרתי לחברי מצנע בנימי נפשי ובכל עת היללתיו על עזרתו, סיועו, התמדתו ורצינותו ובסיוע הרב שנתן לי, בפגישות רבות ארוכות מורכבות ובעיקר מועילות ובעלות משמעות מהותית לקידום ירוחם", אמר ראש העיר המפוטר על מחליפו בתפקיד. "ניסיונו, רצינותו, אהבתו והערכתו לירוחם ולי, הביאו לקידום פרוייקט האגם של ירוחם וגיוס 25 מיליון שקלים למכון טיהור השופכין המשוכלל והחדש".

 

אלמקייס ביקש לברך את מצנע מכל הלב והדגיש כי דבריו נאמרים בלי כל מידה של ציניות. "אני מברך אותך אהובי וידיד נפשי וגאה בכך שזרעתי בך את זרע האהבה הגדול והממכר שנקרא אהבת ירוחם. נסיונך, כישורייך ויושרך אינם במחלוקת. הגדלת לעשות בזה שהינך מוכן להתפטר מהכנסת בשביל תפקיד זה - תפקיד שרבים לא היו עושים בעבור כל הון שבעולם. על כן אעמוד בכיכר העיר ואצדיע לך".

 

ההדחה: "לא היה מנוס"

 

בצעד חריג החליט ביום שני שעבר שר הפנים להדיח את אלמקייס. זאת לאחר שמועצת הרשות המקומית פוזרה בסוף חודש ספטמבר. "הרשות המקומית איננה מתפקדת באופן כרוני ולאלמקייס יש חלק לא מבוטל בכל הקשור לאי-אישור התקציב. לא היה מנוס מקבלת ההחלטה על העברתו מתפקידו", הסביר שר הפנים. 

 

מועצת ירוחם סבלה ממשברים לא-מעטים בתקופה האחרונה: המתנ"ס נסגר ועובדיו פוטרו, הקונסרבטוריון גם הוא סגור, ואפילו מרכז הספורט אינו פעיל. זאת ועוד, גם קייטנות הקיץ לילדים לא פעלו, ובתחילת שנת הלימודים נוצרה בעיה של ביטוח הילדים בבתי הספר. המועצה, פשוטו כמשמעו, הפסיקה לספק שירותים חיוניים לאזרחיה זמן רב. בין היתר, בשל שביתות חוזרות ונשנות.

  

 

בסוף חודש ספטמבר הצביעה המועצה ברוב של חמישה מול ארבעה נגד התקציב לשנת 2005 - תקציב אותו היתה אמורה הרשות לאשר, מן הסתם, בשנת 2004. אלמקייס היה משוכנע כי מדובר רק ב"מהמורה בדרך". הוא ניהל דיונים בבית המשפט ואמר בשעתו ל-ynet: "אני מנסה להציל את המועצה שלנו. אני לא רוצה אוכלי חינם ולכן פיטרתי מספר עובדי מועצה. תקציב הרשות חייב לעבור על פי חוק. כל עוד לא ניתנו חלופות אחרות לתקציב הוא עובר גם בלי רוב". 

 

המועצה, שהצביעה נגד התקציב, פוזרה, אלמקייס נשאר לבדו בצמרת ובשל כך החליט שר הפנים על הצעד החריג. אלמקייס, איש העבודה, אמר כי לא ציפה לתגובה כזו דווקא משר פנים ממפלגתו ול-ynet אמר: "חטאי הגדול על שתמכתי באופיר פינס, כופר היום. מבחינתי הוא שר הפנים לשעבר".


פורסם לראשונה 13/11/2005 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מצנע. הודיע
צילום: רויטרס
צילום: גבי מנשה
פינס. מינה
צילום: גבי מנשה
צילום: אדריאנה חכים
אלמקייס. הודח
צילום: אדריאנה חכים
מומלצים