שתף קטע נבחר

פורטל לכל גולש: דפי בית בהתאמה אישית

הרשת באה אליכם. אמנם, הרעיון של דפי אינטרנט מותאמים אישית אינו חדש, אך טכנולוגיות שהבשילו לאחרונה מאפשרות לכל גולש ליצור דף בית אישי המתעדכן אוטומטית מהרשת - בנוחות וביעילות. סקירה

הרעיון של דפי אינטרנט מותאמים אישית עתיק כמו הרשת, אך רק לאחרונה התפתחו הטכנולוגיות המאפשרות לשירותים כאלה להיות אטרקטיביים באמת. העקרון הבסיסי הוא לפטור את הגולש מהצורך לגלוש. במקום שהוא יבוא אל הרשת, הרשת תרכז עבורו את כל התכנים והשירותים הדרושים לו, ותמשיך לעדכן אותם במידת הצורך.

 

טכנולוגיות כמו RSS, Ajax ו תגים מקלות מאוד על איסוף המידע מרחבי הרשת והצגתו בדף בדרך נוחה למשתמש. התמיכה הגוברת של אתרי אינטרנט ב-RSS מביאה לכך שלמעשה, נוכל להציג בדף שבנינו

תכנים מרוב האתרים החביבים עלינו. תכנים אלה יתעדכנו מסביב לשעון - על ידינו וגם באופן אוטומטי ועשויים לשמש בעתיד הלא רחוק כפורטל האישי שלנו ברשת, בו נמצא כל מה שדרוש לנו. לפניכם סקירה של שירותי ההתאמה האישית המובילים ברשת.

 

הערה לגבי עברית: כל האתרים המוזכרים כאן מציגים כותרות בעברית אך הן מיושרות לשמאל.

 

Windows Live

 

שירות Windows Live בכתובת live.com, התוצר של ניסוי שהתנהל בחודשים האחרונים בכתובת Start.com, אינו גירסה מקוונת של מערכת ההפעלה. מדובר בדף בית אישי מבוסס Ajax, הניתן להתאמה על ידי הגולשים. תפריט הצד מאפשר למשתמש להוסיף לדף "קוביות" - איזורי תוכן שונים כמו נתוני מזג האוויר, כותרות העסקים ועוד.

 

את ה"קוביות" האלה ניתן למקום בדף כרצונכם ולהזיזם לכל מקום. הגולש אף יכול לשנות

 את מספר הטורים הקבוע בדף אך בכך מסתכמות השפעתו על העיצוב.

 

אפשר לצרף לדף את ההודעות האחרונות מתיבת הדוא"ל שלכם - בשלב זה מדובר בהוטמייל אך בעוד מספר שבועות תושק גירסת הניסוי הפתוחה של Windows Live Mail - הדור הבא של הוטמייל, במראה ובתחושה של תוכנת אאוטלוק. כמו כן, ניתן להוסיף לדף גם את האתרים המועדפים מהאקספלורר ולגשת אליהם מכל מחשב ואף לשתף אותם עם גולשים אחרים.

 

בשלב זה, השירות פועל במתכונת מצומצמת ובהמשך השנה יתווספו תכונות נוספות, בהן Windows Live Messenger, גירסה מקוונת של תוכנת המסרים המידיים MSN Messenger, עם יכולות משופרות לביצוע שיחות טלפון ברשת (VoIP), כולל אפשרות להתקשר למספרים סלולריים וקוויים בתשלום. תכונה זו תאפשר למשתמש לראות מי מחבריו נמצא און ליין ולהתקשר אליו ישירות מהאיזור האישי. אם מוסיפים לכך יכולת לשתף קבצים בין גולשים בזמן אמת, שתתווסף לאחר שמיקרוסופט רכשה את FolderShare, אפשר להבין עד כמה Windows Live צפוי להיות מרשים.

 

צפוי לחלוף זמן עד שכל היכולות האלה יתווספו, אך הגולשים אינם תלויים לגמרי בקצב הפיתוח של מיקרוסופט. אפשר להוסיף תכנים ממקורות חיצוניים

באמצעות תמיכה ב-RSS (תקן לקריאת מידע מאתרים אחרים) - כותרות חדשות מאתרים ישראליים ולועזיים, מודעות מלוחות דרושים, הודעות מפורומים ובלוגים, מבזקי תנועה, תמונות מאלבום התמונות המקוון שלכם - למעשה, כל מקור מידע התומך ב-RSS (חפשו את סמל ה-RSS או ה-XML באתרים).

 

החלק הכי מבטיח בשירות החדש הוא הגאדג'טים - איזור בו מפתחי צד שלישי יכולים להוסיף כלים (המכונים מודולים) שפיתחו עבור Live.com, וניתנים להוספה לדף באמצעות גרירה. אפשר להוסיף למשל את ה-Flickr viewer, שמציג בדף תמונות מתחלפות מתוך שירות אלבומי התמונות על פי נושאים (תגים), או שעון דיגיטלי ועוד.

 

אפשר להוריד גאדג'טים נוספים מאתר microsoftgadgets.com. בשלב זה, ההיצע מצומצם למדי אך בהתחשב בכך שבעלי אתרים יכולים לפתח גאדג'טים חדשים עבור השירות בכמה צעדים יחסית פשוטים, הוא צפוי להתרחב מאוד בעתיד.

 

לכאורה ניתן לגרור איזורי תוכן ולהעתיקם לכל מקום בדף אך באג מעצבן מונע את הצבת נתוני מזג האוויר, למשל, בחלק הימני העליון של הדף ו"מקפיץ" אותו דווקא למרכז הדף. בעיה נוספת התגלתה עם סגירת הדף ופתיחתו מחדש - Live.com "זכר" את השינויים שביצענו אך הדף נראה הפוך כמו מגדל לגו שהוצב על ראשו.

 

השורה התחתונה: שירות שמבטיח יותר מאשר מקיים, בשלב זה. יש פוטנציאל.

 

ציון:

 

Netvibes

 

Netvibes אינו שונה בתכונותיו מהשירותים המתחרים, ומציע גישה לדוא"ל רשת (יש תמיכה מובנית ב-Gmail), נתוני מזג אוויר, עדכוני חדשות, ציטוטי מניות ועוד, כשאפשר להוסיף תכנים מכל אתר התומך RSS. רכיב חביב הוא הפתקית של To-Do, המאפשרת למשתמש להוסיף תזכורות חשובות.

 

חסרה תמיכה במסרים מידיים, ובלשוניות (שיאפשרו ליצור יותר מדף אישי אחד - למשל, דף

אחד לצרכים אישיים, שני לצרכי עבודה וכו', ולעבור בין הדפים בקלות). אין גם תמיכה באחסון מועדפים ובקבצים אישיים. העיצוב דל מדי ואין אפשרויות להתאימו אישית או לשפרו בשלב זה.

 

תכונה מועילה במיוחד מאפשרת לגולשים לגשת בקליק אחד למסמכים שיצרו באמצעות מעבד התמלילים המקוון Writely (זמין חינם, תומך בעברית וב-RSS, ולכן ניתן לצפות במסמכים גם בדפים אישיים אחרים).

 

מבחינת המראה והתחושה של הממשק, נוחות ההפעלה והעדר הבאגים, Netvibes עושה בית ספר לכל מתחריו. עם זאת, ספק אם הוא ישרוד במגרש של הגדולים, ברגע שגוגל, יאהו! ומיקרוסופט יעבירו הילוך ויוסיפו לדפים האישיים שלהם שירותי רשת שקשה להתמודד איתם.

 

השורה התחתונה: יעיל, נוח וידידותי.

 

ציון:

 

גוגל אישי

 

כמו השירותים המתחרים, הדף האישי של גוגל מציע לגולשים להוסיף תכנים מאתרים בתחומים שונים, ומאפשר למשתמשים לצפות בהודעות אחרונות מ-Gmail, רשימת אתרים מועדפים, היסטוריית החיפוש

בגוגל, חיפוש בגוגל, כמובן, ועוד. למי שאין די בכך יכול להוסיף תוכן מכל אתר התומך ב-RSS, ואפשר להגדיר כמה ידיעות יוצגו מכל מקור תוכן.

 

אפשר להעביר את קוביות התוכן ברחבי הדף וזה עובד יפה וללא תקלות. גם במקרה זה העיצוב לוקה בחסר ואין אפשרות לשנותו. לעומת המתחרים, השירות של גוגל נראה דל למדי. אפילו אין בו תמיכה ב-Google Talk, תוכנת המסרים המידיים של החברה, ואי אפשר לייבא את רשימת המועדפים מהדפדפן. בניגוד ל-Live.com, השירות של גוגל אינו מאפשר להוסיף לדף כלים של מפתחים חיצוניים.

 

השורה התחתונה: טעון שיפור

 

ציון:

 

!My Yahoo

 

שירות ההתאמה האישית הוותיק ביותר. My Yahoo! מאפשר למשתמשים

 להתאים אישית פורטל באמצעות מגוון נאה של עשרות ערוצי תוכן ושירותים.

 

הגולשים ימצאו כאן את רוב מבוקשם: תצוגת הודעות אחרונות מהדוא"ל של יאהו!, גישה נוחה למסמכים שמאוחסנים על השרת, שקופיות מתחלפות מתוך אלבום התמונות האישי שלכם ביאהו!, גישה ליומן האירועים המקוון האישי ביאהו!, אתרים מועדפים (ללא אפשרות יבוא מהדפדפן), יש אפילו תמיכה בפודקסטים (תוכניות קוליות) וסרטוני וידאו מרחבי הרשת, ומחשבון מקוון לביצוע חישובים זריזים.

 

בלט בחסרונו מודול של מסרים מידיים ובשלב זה אין גם עיבוד תמלילים מקוון. מי שכל זה לא מספיק לו יכול להוסיף לדף תכנים ב-RSS.

 

בניגוד לרוב השירותים המתחרים, My Yahoo! מאפשר לכם ליצור כמה דפים אישיים ולעבור ביניהם בקלות, ויש גם תמיכה ביכולות עיצוב מתקדמות כולל תבניות עיצוב מוכנות (סקינים). החולשה היחידה של השירות היא בממשק, שאינו תומך ב-AJAX. המשמעות היא שלא ניתן לגרור ולהעתיק קוביות תוכן ברחבי המסך וכדי לערוך צריך להיכנס למסך עריכה שדי מסרבל את כל העניין. המבנה הקשיח של הדף מביא ליצירה של תצוגה לא נוחה לצפייה, כשלמשל, טור התוכן האמצעי מתפתל כאורך הגלות והטורים הימני והשמאלי קצרים מדי.

 

השורה התחתונה: שירות בסיסי אך יעיל, בזכות הכלים והתכנים. חבל שממשק התצוגה כה בעייתי.

 

ציון:

 

SuperGlu

 

שירות המאפשר למשתמש לאסוף אוטומטית בדף אישי תכנים מחשבונו בשירותי רשת פופולריים כמו Blogger Livejournal.com, Flickr, del.icio.us, Last.fm ועוד. כמו כן, ניתן להוסיף לדף

 כל תוכן מאתרים התומכים ב-RSS. אין תמיכה במסרים מידיים ובמודולים מתקדמים.

 

SuperGlu שונה ובמידה מסוימת עולה על האתרים המתחרים, בכך שהוא אינו מפריד בין מקורות התוכן השונים לקוביות המוצבות בדף אלא מעדכן את התוכן החדש ביותר בראש הדף.

 

במילים אחרות, כותרת חדשותית מאתר התוכן החביב עליכם תצוץ בראש הדף האישי שלכם זמן קצר לאחר עדכונה באתר. כך, נמנעת הגלילה האינסופית בדפים עמוסי תכנים, כמו בשירות של יאהו!, ומתקבל מראה "בלוגי" של הדף.

 

יתרון חשוב אחר: מתן כתובת ייחודית לדף האישי שלכם, שניתן להעביר הלאה לגולשים אחרים ואפשרות להתעדכן בתכנים חדשים הנוספים לדף האישי באמצעות קורא RSS. עוד תכונה מתקדמת מאפשרת לגולשים אחרים להגיב על התכנים שפירסמתם באמצעות הדף.

 

אפשרויות ההתאמה האישית של העיצוב והתבניות המוכנות מעניקות לדף מראה עדכני ומתקדם בהרבה לעומת המתחרים. מפתחים ישמחו לגלות שאפשר להשפיע על המראה הסופי של הדף באמצעות התמיכה בעריכת CSS (גיליון סגנונות מדורג).

 

השירות מספק מעט מאוד אפשרויות לשנות את מיקום התכנים בדף, אם כי בשל התצוגה הכרונולוגית של התכנים עניין זה בעייתי פחות. הוספת תכנים חדשים לדף היא די מסורבלת - בכל פעם שתמצאו משהו מעניין תאלצו להיכנס ל-Superglu ולהזין את כתובת הדף באופן ידני.

  

השורה התחתונה: מצוין כשירות תכנים אישי נטו, מנגנון איסוף התכנים טעון שיפור.

 

ציון:

 

Kinja

 

כמו SuperGlu, גם Kinja הוא מעין בלוג אישי המאפשר לגולש לעדכן בו פריטי מידע, חדשות, כתבות ותמונות בהם נתקל ברחבי הרשת. גם במקרה זה מוצגים התכנים העדכניים ביותר בראש הדף, וניתן לעדכן

מידע מכל אתר התומך ב-RSS.

 

אין אפשרות להתאים אישית את עיצוב הדף, אם כי שירות זה מציע יישומון (Bookmarklet) לאיסוף נוח של תכנים במהלך הגלישה. מדובר בכפתור שמוצב בסרגל הקישורים בדפדפן ומאפשר לכם להוסיף תכנים מעניינים לדף האישי שלכם תוך כדי גלישה - בלחיצה אחת. כמובן שניתן לשתף את הדף האישי עם גולשים אחרים, שיכולים להתעדכן בחידושיו באמצעות קורא ה-RSS שלהם.

 

השורה התחתונה: עם יכולות קצת יותר מתקדמות, שירות זה היה מושלם.

 

ציון:

 

העתיד

 

שירותי ההתאמה האישית הזמינים כיום הם עדיין בשלבי התפתחות מתקדמים. לאן כל זה מוביל? ככל הנראה נראה בטווח הקרוב מגמה של "פורטלים אישיים", הכוללים עדכונים מכל אתרי התוכן החביבים עלינו,

את רשימת החברים שלנו מ-ICQ MSN מסנג'ר או יאהו! מסנג'ר (ונוכל לדבר איתם און ליין מבלי שנתבקש להוריד תוכנה), הודעות הדוא"ל האחרונות, פרסומים אחרונים מפורומים ובלוגים שמעניינים אותנו, רשימת תזכורות ודברים לעשות, יומן מקוון, קבצים שמורים ואפילו יכולות עיבוד תמלילים.

 

באתרים כאלה "נבלה" את רוב הזמן שלנו ברשת ואין פלאש שהם מהווים מוקד לקרב החדש בין ענקיות האינטרנט, שמקוות לגרוף את ההכנסות מפרסום.

 

האם המשמעות היא שזה הסוף של אתרי האינטרנט המוכרים לנו? בהחלט לא, אך גם אלה ייאלצו לעבור את השינוי ממתכונת של אתר לשירות מקוון, שמוצע לגולשים במגוון ערוצים שנוחים להם. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Superglu. יכולות עיצוב מתקדמות
מומלצים