שתף קטע נבחר

חריקות במגעים לאיחוד המפד"ל והאיחוד הלאומי

המגעים הפוליטיים לקראת הקדמת הבחירות בשיאם. באיחוד הלאומי הוחלט להקים צוות משא-ומתן לבחינת הקמת סיעה משותפת עם המפד"ל, אבל במפד"ל לא ממהרים להשיב בחיוב. בינתיים, משבר ראשון באיחוד הלאומי: ח"כ אלדד מאיים לפרוש בעקבות חלוקת המקומות של הרשימה המשותפת לכנסת

האם המפד"ל והאיחוד הלאומי יתאחדו וירוצו יחד? באיחוד הלאומי עושים מאמץ לרתום לשורותיהם גם את המפד"ל ולרוץ יחד בבחירות הבאות לכנסת. בישיבה שקיימו חברי האיחוד הלאומי סוכם להקים צוות משא ומתן לבחינת הקמת סיעה משותפת. יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, לא ממהר לקנות את ההצעה ואומר ל-ynet: "זה סידור עבודה בלבד. אין בשורה לציונות הדתית ברשימה שכזו".

 

יו"ר המפד"ל מוביל מהלך לפיזור הכנסת ביום רביעי, שייתכן שיזכה לתמיכת העבודה. בשיחה עם ynet, אמר ח"כ אורלב: "רשימה משותפת של חברי הכנסת של המפד"ל והאיחוד הלאומי עלולה לגרוע מכוחה של הציונות הדתית בכנסת. האיחוד יתקבל בציבור כסידור עבודה נוח לח"כים. המפד"ל שואפת לרשימה ציונית דתית רחבה עם מכנה משותף המבוסס על חינוך, זהות יהודית וחברה. רשימה כזו יכולה להיות אטרקטיבית לדתיים הלאומיים בוחרי ליכוד וש"ס. יש להכניס כוחות חדשים שישקפו את המרכזיות של הציונות הדתית".

 

אורלב מוסיף: "אם הם מתכוונים באיחוד הזה שאנו נהפוך לסניף של האיחוד הלאומי אז הם טועים טעות גדולה". ח"כ אורלב התייחס גם לסקרים שהציגה האיחוד הלאומי, הקובעים כי ריצה משותפת תגדיל באופן משמעותי את מספר המנדטים של שתי המפלגות גם יחד. "לסקרים שמציגים באיחוד הלאומי אין כל בסיס במציאות. על-פי הסקר, 41% ממצביעי ש"ס אמורים לעבור לרשימה החדשה ו-41% ממצביעי יהדות התורה אמורים לנטוש את מפלגתם. שתי העובדות האלה מלמדות שהסקרים לא רציניים", אמר.

 

אורלב לא נותן הרבה סיכוי לאיחוד: "עד שלא יבינו באיחוד הלאומי שעליהם לשנות את סדר היום שלהם המתבסס על הכרטיס המדיני בלבד ויפסיקו לראות ברשימה סידור עבודה לשרידותם של ח"כים, לא תקום רשימה שכזו".

 

הנדל: הגענו להסכמות

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל, נדהם מהודעתו של אורלב. בתקופה האחרונה הפגין ח"כ הנדל אופטימית רבה לסיכויים של ריצה משותפת ואף ניהל מגעים רבים עם נציגים בכירים במפד"ל שהחלו עוד בסוכות: "תמוהה בעיני הודעתו של אורלב. במשך שבועות ארוכים אנו מקיימים שיחות לא רשמיות עם אורלב ועם יועציו הבכירים בפורומים שונים. יש הרבה נושאים עקרוניים שבהם הגענו להסכמות".

 

"באיחוד הלאומי בטוחים שזה הזמן הנכון ביותר גם מבחינת בשלות השיחות בין המפלגות וגם בגלל הבחירות הקרבות ובאות להאיץ את המשא-ומתן ולכן הקימו צוות משא-ומתן רציני. הודענו על כך לאורלב והוא לא פסל זאת על הסף. לכן אני לא מבין את המשחק שלו. המגעים בין הרשימות היו ארוכות ומפורטות מאוד. אורלב ביקש התחייבות לתיק החינוך והסכמנו".

 

הנדל מאמין שריצה משותפת היא כורך מציאות בעיקר בעקבות אי ההצלחה של הימין במניעת תוכנית ההתנתקות לדבריו: "הליכוד כמפלגה שלטת איבדה את דרכה המדינית. לכן חייב לקום גוף מרכזי שיחבק אותו אידיאולוגית. צריך לנווט את הליכוד בחזרה למסלול יהודי, שורשי וערכי".  

 

הנדל דוחה את הטענה בדבר אי-רצינותם של הסקרים שקיימה המפלגה: "במספר מחקרי עומק שעשינו, גילינו שהליכה משותפת מביאה לתוצאה שהשלם מביא הרבה יותר מסכום חלקיו. אם אנו רוצים להוביל את הליכוד, צריך הרבה כוח. איחוד כזה מבטיח הרבה כוח פוליטי. מי שיטרפד את המשא-ומתן ואת האפשרות לריצה משותפת, צריך ללכת הביתה. אם יתברר שזה אני, חלילה, אני מתחייב שאני הולך הביתה".

 

האיחוד הלאומי: חלוקת המקומות בכנסת יוצרת מחלוקות

 

במקביל לנסיונות ההתקרבות למפד"ל, נערכה היום חלוקת המקומות לכנסת ברשימה של שלוש הסיעות באיחוד הלאומי - מולדת, תקומה והציונות הדתית. כצפוי, גם כאן התגלו מספר חריקות וכבר נשמע איום מצידו של פרופסור אריה אלדד לפרוש. על פי החלוקה מקבלת תנועתו, מולדת, את המקומות הראשון והשישי ברשימת המפלגה לכנסת. אלדד מסרב להידחק למקום השישי מאחר והמקום הראשון יימסר ככל הנראה לבני אלון.

 

 

"לא אהיה במקום השישי ברשימת האיחוד הלאומי", הודיע ח"כ אלדד לחבריו בישיבת הסיעה היום. לאחר הישיבה אמר כי הוא יודע שדבריו יכולים להתפרש במספר כיוונים אך אין בכוונתו לומר יותר מכך.

 

המקומות הראשון, השישי, התשיעי והעשירי ברשימה המשותפת יינתנו למולדת. המקומות השני, החמישי, השמיני והאחד-עשר לתקומה והמקומות השלישי, הרביעי, השביעי והשנים-עשר לציונות הדתית. האיחוד הלאומי הקים מטה בחירות שבראשו יעמוד חבר הכנסת בני אלון. בתפקיד ראש מטה ההסברה יעמוד חבר הכנסת אפי איתם וכראש מטה הארגון יכהן חבר הכנסת אורי אריאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין הרבה סיכוי. אורלב
צילום: צביקה טישלר
נדהם. צבי הנדל
צילום: צביקה טישלר
מומלצים