שתף קטע נבחר

רבנים מכל קצוות הקשת: לרוץ יחד בבחירות

רבנים ממימד ועד ליו"ר ועד רבני יש"ע פרסמו יחד גילוי דעת חריג, הקורא לאיחוד השורות ולריצה משותפת בבחירות לכנסת. "אנו קוראים לכוחות הפוליטיים במפלגות הציוניות-דתיות להתאחד מיד ולפעול כגוף פוליטי משותף, מאוחד ומגובש"

רבנים חשובים המייצגים את כל קשת ציבור הציונות הדתית - ממימד ועד לרבנים שקראו לסרב פקודה - יוצאים בגילוי דעת משותף, הקורא לאחד את כל הציונות הדתית תחת מטריה פוליטית אחת. המטרה היא לרוץ יחד בבחירות הקרובות בכנסת. גילוי הדעת מתפרסם לראשונה ב-ynet. "בעזרת ה', כאשר נתאחד, נתגבר יחד על כל הקשיים", מסכמים הרבנים את גילוי הדעת.

 

 

בגילוי הדעת נכתב: "עם חורבן גוש קטיף ויישובי צפון השומרון ספגנו מכה קשה. בציונות הדתית זרמים שונים, אין הכוונה לטשטש את ייחודם, אלא להדגיש את המכנה המשותף לפסיפס הגוונים, היכול להעצים את כוחו של הציבור הגדול והחשוב הזה והשפעת רוחו על העם והמדינה".

 

הרבנים כותבים: "אחריות כבדה מוטלת על כולנו להמשך דרכם של הנאמנים לתורה ולציון ולהמשך קיומה ועיצוב אופייה של מדינת ישראל. אשר על כן, אנו קוראים לכוחות הפוליטיים המצויים כיום במפלגות הציוניות-דתיות ובגופים אחרים, להתאחד מיד ולפעול כגוף פוליטי משותף, מאוחד ומגובש, יחד עם שמירה על ייחודיותה של כל מפלגה, סיעה או קבוצה שתצטרך לגוף זה".

 

הרבנים שחתמו על גילוי הדעת הם מכל קצוות הקשת הפוליטית, בהם הרב אהרון ליכטשנטיין, ממייסדי מימד ובקצה השני - הרב זלמן מלמד, אחד מרבני תקומה, שצידד בסירוב פקודה. כמו כן חתמו על גילוי הדעת רבה של בית אל, הרב שלמה אבינר, הרב חיים דרוקמן המזוהה עם המפד"ל, יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, ראש ישיבת ההסדר במעלות, הרב יהושע ויצמן, הרב איתן אייזמן, הרב צפניה דרורי, הרב נחום רבינוביץ, הרב דוד חי הכהן, הרב שלמה ריסקין.

 

מבקשים להתאחד בנושאי חינוך ומוסר

 

הנושאים שסביבם מבקשים הרבנים להתאחד הם: "הדאגה לחינוך בנינו ובנותינו ומוסדות התורה. חינוך כלל ילדי ישראל לערכי היהדות, צביון השבת, קדושתה ושמירתה במדינה. סוגיות צדק ומוסר חברתי ובהן הטיפול בעוני הנורא שגבר. ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל. שרותי הדת שקרסו. התמודדות עם סוגיית החוקה ועוד".

 

הרב יעקב אריאל, רבה של רמת-גן שאינו נוטה בדרך כלל לתת דעתו בנושאים פוליטיים, מוביל כעת את התארגנות הרבנים. לאחרונה כינס בביתו את הרבנים ושכנעם להצטרף ליוזמה. זו הפעם הראשונה מאז ההתנתקות שרבנים מתונים וקיצונים מצליחים להתאחד סביב נושא מוסכם.

 

במערכת הפוליטית מעריכים שגילוי הדעת עשוי לעודד את האיחוד הלאומי והמפד"ל לרוץ יחד בבחירות, למרות שהמו"מ בין הסיעות לא מצליח להבשיל, בעיקר בשל בעיות פרסונאליות על מיקום אישים פוליטיים ברשימה המשותפת.

 

בישיבה שקיימו חברי האיחוד הלאומי סוכם להקים צוות משא ומתן לבחינת הקמת סיעה משותפת. יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, לא ממהר לקנות את ההצעה ואומר ל-ynet: "זה סידור עבודה בלבד. אין בשורה לציונות הדתית ברשימה שכזו. רשימה משותפת של חברי הכנסת של המפד"ל והאיחוד הלאומי עלולה לגרוע מכוחה של הציונות הדתית בכנסת. האיחוד יתקבל בציבור כסידור עבודה נוח לח"כים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב שלמה אבינר
צילום: גיל יוחנן
צילום: אילן מרסיאנו
חיים דרוקמן, הצטרף ליוזמה
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: זום 77
בקצה הימני - דב ליאור
צילום: זום 77
צילום: דן בלילטי
זלמן מלמד, מרבני תקומה
צילום: דן בלילטי
מומלצים