שתף קטע נבחר

פרץ החתים את שרי העבודה על מכתבי התפטרות

יו"ר העבודה החדש כבר מוכן לפגישה עם שרון. הערב החתים את שרי העבודה על קלף מיקוח - מכתבי ההתפטרות. בסביבת פרץ אומרים כי אנשי שרון הציעו ליו"ר העבודה הנבחר להיפגש עם ח"כ עמרי שרון. בתגובה אמרו: אין בעיה שעומרי שרון ייפגש עם שני - בתו של ח"כ פרץ. ובינתיים מסתמן: העבודה תצביע ביום רביעי נגד ההצעה לפיזור הכנסת. ביום חמישי: פגישת פרץ-שרון

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ, הולך צעד אחד קדימה. הערב (יום ב') החל בהחתמת שרי מפלגת העבודה על מכתבי התפטרות, אותם ייקח עימו לפגישה הצפויה עם ראש הממשלה ביום חמישי. 

 

תהליך ההחתמה החל לאחר שבכנסת התקיים טקס לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. כשיצאו מהמליאה "משך" פרץ את השר בנימין בן אליעזר, ראשון החותמים, לתוך תא טלפון סמוך למליאה, שוחח עימו דקות אחדות. לאחר מכן "משך" אחריו את מזכ"ל העבודה, איתן כבל. אחר כך חתמו השרים פרס, רמון, ופינס. פינס אף אמר ל-ynet כי "זה מהלך נכון". גם השרה דליה איציק חתמה וסיפרה: "הייתי מהראשונות לחתום".

 

בסביבתו של פרץ אומרים כי המהלך נועד למנוע מראש הממשלה להקדים את המהלך של ההתפטרות ולפטר את שרי העבודה בטענה כזו או אחרת. עוד אומרים בסביבתו של היו"ר החדש של מפלגת העבודה כי במהלך היום נעשו פניות לפרץ מלשכת ראש הממשלה, במסגרתן הוצע לו להיפגש היום עם בנו של שרון, עומרי. בתגובה אמרו מקורביו של פרץ כי לא תהיה כל בעיה שעומרי שרון ייפגש עם שני פרץ, בתו של יו"ר העבודה.

 

גורמים בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה הכחישו את הטענות של אנשי פרץ, לפיהן נעשתה פנייה כלשהי מצד לשכת ראש הממשלה וממקורביו של פרץ כדי שייפגש עם עומרי שרון. לדברי המקורבים: "לא הייתה כל פנייה כזו".  

 

יור ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, אמר בתגובה להחתמה כי "עמיר פרץ מחזיק באמתחתו מכתבים חסרי ערך משפטי ובכיסו מחזיק שרים חסרי כבוד עצמי". לדבריו, "על פי סעיף 22 לחוק יסוד הכנסת, שר יכול להגיש מכתב התפטרות ישירות לרה"מ לאחר שהודיע לממשלה על כוונתו להתפטר. העברת שיקול הדעת לעמיר באשר למועד הגשת המכתבים לרה"מ אינה עולה בקנה אחד עם הסעיף ולכן אין לה תוקף משפטי מחייב".

 

סבב פגישות

 

פרץ קיים היום סבב פגישות עם שרי מפלגת העבודה וקיבל את תמיכתם למהלך היציאה מן הממשלה. עם זאת המגמה המסתמנת היא שמפלגת העבודה תצביע בכנסת נגד ההצעה לפיזור הכנסת ביום רביעי. ביום חמישי, כאמור, צפוי פרץ לפגוש את ראש הממשלה ולומר לו כי מפלגת העבודה נחושה לצאת מן הממשלה ויבקש לקבוע מועד מוסכם לבחירות כלליות.

 

בתחילת השבוע הבא אמור מרכז מפלגת העבודה להתכנס כדי לאשר את היציאה מן הממשלה ואם שרון ופרץ לא יגיעו למועד מוסכם לקיום הבחירות, הרי שייתכן ומפלגת העבודה תצביע בעד הצעת אי האמון שידונו בה ביום שני בכנסת, ובכך יפילו את הממשלה ויובילו את המערכת הפוליטית לבחירות תוך שלושה חודשים.

 

בימים האחרונים התקיים במפלגת העבודה מאבק כוחות פנימי סביב השאלה כיצד לצאת מן הממשלה וכיצד לבצע את המהלך. בכירי העבודה התלוננו על כך שפרץ לא משתף אותם במהלכים אולם לאחר סבב הפגישות אולם לאחר סבב הפגישות נראה כי הסתדרו המחלוקות ושרי העבודה הודיעו כי הם תומכים במהלכו של היו"ר החדש.

 

ישי: שמח שהצטרפתם לזעקות החברתיות

 

בתום פגישת יו"ר ש"ס, אלי ישי, ויו"ר העבודה אמר ישי כי הוא הבהיר לפרץ שמפלגתו "תתמוך בפיזור הכנסת וכי תם זמנה של קואליציית המרעיבים". ישי אמר כי הוא מצפה שהעבודה תצטרף לתמיכה בחוק הבחירות שתעלה ביום רביעי. הוא אף הדגיש בפני פרץ כי צריך לקבוע מועד מוסכם לבחירות וכי הוא שמח שבעבודה "הצטרפו לזעקות החברתיות שש"ס זועקת לכל אורכה של הממשלה האנטי-חברתית הזאת". מחר ייפגש פרץ עם יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, בכנסת. 

 

מוקדם יותר היום ביקש יו"ר שינוי, יוסף לפיד, לכנס את סיעות האופוזיציה, כדי לדון בקיצור ימיה של הממשלה. "השלטון הגיע לקצו, הממשלה מיצתה את עצמה", אמר לפיד בפתח הפגישה.  

 

בישיבת האופוזיציה שררה תמימות דעים בין ימין לשמאל. צבי הנדל הודיע על "ההתנתקות משרון, שצריך ללכת הביתה". מוחמד דהאמשה שישב לצדו הוסיף: "ואנחנו רוצים להעיף אותו כי הוא לא עושה עוד התנתקויות".  

 

שאול יהלום מהמפד"ל אמר כי אם לא יובטח הרוב, תשקול סיעתו - בתיאום עם עמיר פרץ - לדחות את ההצבעה בזמן מה. גמאל זחאלקה דרש מהמפד"ל ומהאיחוד הלאומי להתייחב שלא למשוך ברגע האחרון את הצעות החוק לפיזור הכנסת. בפרץ נוסטלגיה, הוא הציע: בחירות ב-17 במאי - תאריך המהפכים הקודמים. 


פורסם לראשונה 14/11/2005 19:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרץ. מחתים
צילום: ירון ברנר
צילום: איי פי
שרון הבן. ייפגש עם שני?
צילום: איי פי
צילום: עופר מאיר
ישי. העבודה הצטרפה לזעקות החברתיות
צילום: עופר מאיר
מומלצים