שתף קטע נבחר

מחשב עם מנואלה בעלות 100 דולר נחשף בתוניס

מזכ"ל האו"ם ומנהל מעבדת המדיה של MIT הציגו אתמול אב טיפוס של מחשב נייד המיועד לילדים במדינות עניות, והביעו אופטימיות לגבי הפרויקט כולו, שמטרתו להביא את הקידמה לעולם השלישי

חוקרים חשפו אתמול (ד') מחשב נייד בעלות 100 דולרים בלבד, המונע באמצעות מנואלה. המחשב נחשף בפסגת חברת המידע העולמית (WSIS), הנערכת בימים אלה בתוניס. המחשב החדש פותח כחלק מפרויקט One Laptop per Child (מחשב נייד לכל ילד) של האו"ם. בין תומכי הפרויקט נמנות חברות טכנולוגיה ואינטרנט, וכן אישים מתחום המדיה, כמו גוגל, AMD ואיל התקשורת רופרט מרדוק. 

 

מפתחי המחשב הירקרק, חוקרי MIT (המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס), אמרו כי הם מקווים כי ישמש מיליוני ילדים ברחבי העולם ויסייע לצמצם את הפער הדיגיטלי בין המדינות העשירות, המחוברות לאינטרנט ולטכנולוגיה לבין המדינות המתפתחות.

 

גודלו של המחשב החדש אינו עולה על ספר לימוד ממוצע, והוא תומך בחיבור אלחוטי למחשבים אחרים, עבור מקומות בהם אין אספקת חשמל סדירה.

 

"המחשבים הניידים שפיתחנו יאפשרו לילדים ללמוד בצורה פעילה יותר", אמר קופי ענאן, מזכ"ל האו"ם, שנכח במסיבת העיתונאים לרגל ההכרזה.

 

למרבה האירוניה, חולשת המחשב החדש נחשפה מוקדם מהצפוי. בסיום ההדגמה, כאשר עמד ענאן לעזוב את המקום, הוא נתקל בטעות במחשב, ושבר את ידית המנואלה.

 

מעבד 500 מגהרץ ולינוקס

 

המחשבים הניידים הזולים מבוססים על מעבדים במהירות 500 מגהרץ, כמחצית מהמהירות המוצעת במחשבים ניידים מסחריים, ויפעלו באמצעות מערכת הפעלה מבוססת קוד פתוח, כמו לינוקס, אמר נגרופונטה.

 

המחשבים ניתנים לקיפול בדרכים שונות, על מנת שיוכלו לשמש כמחברת אלקטרונית, טלוויזיה או מחשב. הם מצוידים במנואלה ידנית צהובה, שממוקמת בצורה בולטת בצידו של המחשב, ומיועדת לשמש כמקור אנרגיה חלופי במקרה והסוללות מתרוקנות כאשר לא מתאפשרת נגישות לשקע חשמל.

 

למחשבים יש מסך של נגן DVD נייד, שאותו ניתן להפוך למסך שחור לבן, על מנת לצפות בו בקלות בתנאי תאורה קשים, כמו אור יום, אמרה מארי לו ג'פסן, המנהלת הטכנית של הפרויקט. צבעם הבולט וצורתם המיוחדת של המחשבים מיועדים להרתיע אנשים מפני גניבה או רכישה של מחשב כזה מסטודנט.

 

100 מיליון יחידות בתוך שנה

 

אם רק תיפתר בעיית המנואלה העדינה, היזמים מקווים לספק את המחשבים בחינם לילדים ממדינות עניות, שאינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש מחשבים באופן עצמאי.

 

יו"ר מעבדות המדיה של MIT, פרופ' ניקולס נגרופונטה, שעמד בראש הפרויקט, מצפה כי המחשבים ירכשו בכספן של ממשלות או קרנות צדקה, אולם, יישארו בבעלות הילדים. "עניין הבעלות חשוב ביותר", הוא אמר. “האם אי פעם שטפתם מכונית שכורה?”.

 

"הרעיון הוא שהמחשב יספק צרכים שונים, כדי שהילדים יקחו אותם לבתיהם, ישחקו וילמדו באמצעותם. התיאוריה שמאחורי המיזם היא שלימוד זה דבר שעושים אותו כל הזמן, תוך כדי פעילויות אחרות, לא רק בבית הספר".

 

תוכנית לחלוקת מחשבים ניידים חינם לילדים במדינת מיין שבארה"ב הגדילה את היקף נוכחות התלמידים בבית הספר, והביאה לגידול משמעותי ברמת השתתפותם בשיעורים, גילה נגרופונטה. "הילדים יכולים לעשות עם המחשבים הללו דברים שלא היו אפשריים עבורם קודם לכן".

 

יתכן שיווק מסחרי

 

השקתו הרשמית של המחשב הנייד הזול צפויה תוך כשנתיים, אך כבר השנה יחל הייצור ההמוני של כמה אלפי יחידות, ועד סוף 2006 או 2007 יגיע מספרם של המחשבים ליותר מ-100 מיליון יחידות. לדברי נגרופונטה, חברה אחת כבר הסכימה להרכיבו תמורת 110 דולרים ליחידה, וארבע חברות אחרות שוקלות להגיש הצעות משלהן.

 

בין המדינות המועמדות לקבל את המחשבים הראשונים, בפברואר או מרץ 2006, נמנות ברזיל, תאילנד, מצרים וניגריה, שכל אחת מהן תרכוש לפחות מיליון יחידות. 

 

נגרופונטה אינו שולל אפשרות של שיווק מסחרי של מחשבים אלה, תמורת כ-200 דולרים ליחידה.

 

עוד עדכונים שוטפים ואנקדוטות מהפסגה ביומן תוניס - חברי המשלחת הישראלית מדווחים מהשטח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיצוב הבולט ירתיע גנבים
צילום: איי פי
מומלצים