שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

1931: הבלדה על יצחק והילדה

טיול מצולם לעבר והפעם בין דפי אלבום תמונות משנת 1931, מזכרת מטיול מאורגן שיצא מגרמניה לארץ ישראל, ונמסר לסריקה במעבדת ביתמונה על ידי מרים ארזי, ביתם של בני זוג שהשתתפו במסע. חלק ראשון בסדרה

ד"ר יצחק יוליוס רוזנבוש נולד בשנת 1886 בגרמניה. כבר בנעוריו חבר לתנועות ציוניות ואחרי שסיים את לימודי הרפואה הקים מרפאה ביישוב כפרי, לא הרחק מהעיר דנציג (1912). בשנת 1920 נשא לאישה את הילדה כהן, פיזיוטרפיסטית במקצועה, שסייעה לו בהרחבת המרפאה והפיכתה לבית חולים. 

 

בפסח 1931 הצטרף הזוג רוזנבוש לטיול מאורגן בארץ ישראל, במהלכו הם צילמו את התצלומים המוצגים לפניכם וגם רכשו חלקת פרדס בחדרה. אל חדרה הם הגיעו כמה שנים מאוחר יותר, לאחר שהמפלגה הנאצית עלתה לשלטון וחולים לא יכלו עוד להכנס למרפאה של ד"ר רוזנבוש. המשפחה מכרה את רכושה בדוחק ועלתה לארץ.

 

יחד עם חבר, רופא מגרמניה, הקים יצחק בשנת 1935 בית חולים בחדרה בו טופלו יולדות מכל אזור חדרה והצפון. שנה מאוחר יותר פתחה קופת חולים כללית את בית החולים "בילינסון", אליו הופנו כל חבריה, ובכך למעשה ניוונה את בית החולים של ד"ר רוזנבוש. בשנות מלחמת העולם החרים אותו הצבא הבריטי לטובת בית חולים מרכזי של "צבא יוון החופשית", אבל עם הקמת "הלל-יפה" הוא היווה את מחלקת היולדות הראשונה של בית החולים.

 

לצד עיסוקו הרפואי היה יצחק רוזנבוש פעיל מאוד בתחום הציבורי: יחד עם ידידו המהנדס עמנואל רר מיסד בחדרה את "חוג עולי גרמניה" ואת ארגון "בני ברית", סייע בהקמת גימנסיה ראשונה ובית כנסת במושבה, והיה נאמן החברה "ארץ ישראל ועתיקותיה". ד"ר רוזנבוש נפטר בשנת 1960 ואוסף הצילומים המוצג כאן מוקדש לזכרו.

 


30 חברים מגרמניה יצאו לטיול המאורגן שהתחיל בצרפת. בתמונה: רחוב בעיר מרסיי , מבעד לחלון בית המלון.

 


נמל מרסיי. מכאן מפליגה הקבוצה לכיוון נמל אלכסנדריה.

 


המטיילים על סיפון האוניה בדרך למצרים.

 


עוגנים בנמל אלכסנדריה ויוצאים לטיול לאורך הנילוס.

 


ליד הפירמידות.

 


בתום הטיול במצרים מפליגים המטיילים לנמל ביירות, ומלבנון הם ממשיכים לסוריה. התמונות הבאות צולמו בדמשק:

 


  מלבנון נכנסת המשלחת לארץ דרך מטולה.

 


תחילת הטיול בארץ - המושבה מטולה.

 


מאהל בדואי ליד תל חי.

 


ביקור באיילת השחר.

 


את תחילת הטיול עושים החברים במכוניות פרטיות, בהמשך הם נעים באוטובוס טיולים. בתצלום: השיירה ברחובה הראשי של ראש פינה.

 


סיור בסמטאות צפת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבניון, צרפת. תחילת הטיול
שוק הדגים במרסיי
הפירמידות בקהיר
רחובות דמשק
משפחה בדואית ליד החולה
מומלצים