שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר רחב היקף: מין אוראלי עלול לגרום לסרטן הפה

  חוקרים בארה"ב ובשוודיה מצאו סיכון מוגבר להדבקה בנגיף HPV הגורם לסרטן הפה, בעקבות מין אוראלי

  חוקרים אמריקנים מצאו כי מין אוראלי עלול להגביר את הסיכון ללקות בסרטן הפה. הסיבה: הדבקה בנגיף הפפילומה האנושי HPV. החוקרים מצאו כי קיים קשר הדוק בין מקרי סרטן הפה לבין הדבקה בנגיף HPV.

   

  סרטן הפה הוא אחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר. הגורמים העיקריים למחלה הם עישון סיגריות, עישון מקטרת, לעיסת טבק וצריכת אלכוהול מרובה.

   

  הנגיף HPV, המועבר בדרך כלל בעת קיום יחסי מין, הוא הנגיף הגורם לסרטן צוואר הרחם. מתוך כ-90 תתי זנים של הנגיף, ידוע שרק סוגים בודדים קשורים להתפתחות סרטן צוואר הרחם. סרטן זה נדיר יחסית בישראל, ולאחרונה נודע כי פותח חיסון המונע הדבקה באחד הזנים שלו.

   

  החוקרים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס השוו 1,670 מטופלים שחלו בסרטן הפה ל- 1,732 אנשים בריאים, ומצאו כי חלק מחולי סרטן הפה נשאו את הנגיף HPV16, הזן השכיח של הנגיף. החוקרים גילו כי אלה שחלו בסרטן הפה ונשאו את הנגיף HPV16, נטו לעסוק במין אוראלי בשיעור גבוה פי 3 מאלה שאצלם הגידול הסרטני לא הכיל את הנגיף.

   

  במחקר שנערך בפקולטה לאודונטולוגיה של אוניברסיטת מלמו בדרום שוודיה, נמצא קשר דומה בין הדבקה בנגיף HPV לבין מין אוראלי. החוקרים מצאו כי 36% מחולי סרטן הפה היו נשאים של הנגיף HPV, בהשוואה ל-1% בלבד של נשאי הנגיף בקבוצת הביקורת.

   

  לדברי החוקרים, בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעור מקרי סרטן הפה בקרב צעירים. עד כה הסיבה לא היתה ברורה, אלא שכעת הם משערים כי הנגיף HPV הוא אחד הגורמים המרכזיים לכך.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק
  סיכון מוגבר במין אוראלי
  צילום: גטי אימג' בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים