שתף קטע נבחר

שרון לפרס: זו רק תחילת העבודה המשותפת

הממשלה קיימה היום את ישיבתה האחרונה במתכונת של ממשלת אחדות, אולם אולי ברמז על העתיד המשותף אמר שרון לפרס: "לא אאפשר לך להשתחרר מהמשימות שאתה צריך לעסוק בהן; ארתום אותך לפעילות גם בהמשך". ושרי העבודה פורשים, אך טוענים כי הם לא מאוכזבים מהפרישה. השר הרצוג: "מקווה ומאמין שאחזור בקרוב לשולחן הממשלה - במפלגה המנצחת". תאריך הבחירות המסתמן: 28 במרס

"שמעון, זוהי תחילתה של העבודה המשותפת", כך אמר היום (א') ראש הממשלה אריאל שרון בדברי כיבושין ונועם למשנהו שמעון פרס שזאת היא, כנראה ישיבתו האחרונה בממשלת האחדות הלאומית של אריאל שרון.

 

"לא אאפשר לך, אלא אם ייאסר עליך על ידי גורמים שאינם כאן, להשתחרר מהמשימות שאתה צריך לעסוק בהן. ארתום אותך לפעילות גם בהמשך", אמר שרון ורמז אולי על האפשרות שהשניים יחברו יחד למפלגה משותפת, לאחר שיפרשו, הראשון מהליכוד השני מהעבודה. יצויין כי בתום פגישת נציגי צוותי הליכוד והעבודה היום מסתמן כי הבחירות יתקיימו ב-28 במרס. 


שרון ופרס היום בישיבה. צילום: איי.אף.פי

 

"היום כולם מבינים שבלי תהליך שלום והכנת הבית פנימה לקליטת המפונים, לא יהיה המשך ועתיד", אמר פרס בכניסתו לישיבת הממשלה האחרונה עם 8 שרי העבודה, והבהיר למתקשים את הירושה המדינית שהוא מותיר מאחריו: "שני הנושאים המרכזיים בהם טיפלתי פינוי עזה ובינוי הנגב והגליל כרוכים זה בזה", אמר בהבהירו שהנגב והגליל הם המקומות הפוטנציאלים לקליטת מפונים עתידיים מיהודה ושומרון.

 

כלל שרי העבודה הזכירו בכניסה לישיבת הממשלה את תרומתם המשמעותית לאישור וביצוע תוכנית היציאה מעזה. "בלעדינו לא היתה מתקיימת התנתקות. בעיני כשר הביטחון לשעבר ההתנתקות היתה התהליך המדיני החשוב ביותר מאז רצח רבין. בלי זה לא היינו יכולים לדבר היום על נושאים כלכלים וחברתיים", אמר שר התשתיות בנימין בן אליעזר.

 

כאמור על כל אלה הפליא ראש הממשלה שרון שהודה מקרב לב למשנהו שמעון פרס על עבודתו בממשלת האחדות. "אני מודה לך שמעון על היעדים שהצבת, העלית והטוות. המאמצים העיקריים של הממשלה הזאת היו תהליך השלום וההגעה לשלום ולבניין הארץ ולפיתוחה. היתה לנו עבודה מצוינת ושיתוף פעולה מלא שלא היו כדוגמתו", אמר שרון לפרס העוזב היום כנראה את הממשלה.

 

שרי העבודה פורשים, "אבל לא מאוכזבים"

 

על סמך ההירתמות הכמעט מוחלטת של שרי העבודה למען פרץ במאבק על רשות המפלגה, ניתן היה לצפות שהשרים אינם רוצים לעזוב את ממשלת האחדות. אולם, למרבה ההפתעה הם לא נראו הבוקר מאוכזבים. להיפך, נראה שרוח התזזית והחיות אותם עורר בקרבם עמיר פרץ דוחפים אותם לעלוז בוקר הפרישה ממשלת האחדות.

 

השר פרס ועוד שבעת שרי העבודה חותמים היום כעשרה חודשים בהם ישבו בכל יום ראשון כמעט מסביב לשולחן ממשלת האחדות, הממשלה ה-30 בישראל שזו היתה ככל הנראה ישיבתה האחרונה. על עובדה אחת לא היתה מחלוקת בקרב השרים הבוקר - אילולא מפלגת העבודה יציאת ישראל מעזה לא היתה מתרחשת באוגוסט 2005, על היתר, כמו על נחיצות ישיבת שרי העבודה בממשלה לאחר תום ההתנתקות למען תיקונים חברתיים וכלכלים נותרו סימני שאלה.

 

"נכנסו לממשלה בזמן ויצאנו ממנה בזמן", אמר לפני הישיבה שר התשתיות הלאומיות בנימין (פואד) בן אליעזר. "אינני מאוכזב מהיציאה מהממשלה" אמר השר בלשכת ראש הממשלה, חיים רמון, "המציאות השתנתה, הליכוד התפורר, הבחירה של עמיר פרץ, שנותנת לנו תקווה, וזה מביא אותי לחשוב שמדובר בצעד נכון ונבון", אמר.

 

שר הבינוי והשיכון יצחק הרצוג אמר לפני ישיבת הממשלה: "אני מאוד מקווה ומאמין שאחזור בקרוב לשולחן הממשלה במפלגת העבודה המנצחת בראשותו של עמיר פרץ".

 

השר פינס סבור שהיציאה מהממשלה מבורכת. "מצד אחד יש תחושה שסוף כל סוף מפלגת העבודה מציגה אלטרנטיבה וקובעת את סדר היום. זו תקופה טובה לעבודה", אמר פינס שכבר קודם לבחירתו של פרץ העלה הרהורים באשר לנחיצות שמפלגת העבודה תוסיף לשבת ליד שולחן ממשלת האחדות הלאומית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון הבוקר בישיבת הממשלה
צילום: איי אף פי
צילום: תומריקו
הרצוג. עוד נחזור
צילום: תומריקו
צילום: גבי מנשה
פינס. תקופה טובה לעבודה
צילום: גבי מנשה
מומלצים