שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  יום קרב בגבול הצפון; 12 חיילים ואזרחים נפצעו

  מאז שעות הצהריים נחתו עשרות קטיושות ופצצות מרגמה בגזרה הצפונית: מטולה ושלומי ספגו פגיעות ישירות ותושבי הצפון נקראו לראשונה מאז הנסיגה מלבנון לשבת בחדרי הביטחון. במקביל חדרו מחבלים של חיזבאללה לכפר רג'ר בניסיון לחטוף חייל. 11 חיילים ואזרחים נפצעו, שניים מהם באורח בינוני. חמישה מחבלים נהרגו. צה"ל השיב באש מטוסי קרב וארטילריה. מופז: סוריה ואיראן מאחורי ההסלמה

  בעוד עיני המדינה וגם התקשורת העולמית נשואות לירושלים - נסראללה שוב מנסה לגנוב את ההצגה ולחטוף חיילים: במתקפה משולבת, אחת החמורות שידע גבול הצפון מאז הנסיגה מדרום לבנון בשנת 2000, נפצעו אחר הצהריים (יום ב') 12 חיילים ואזרחים, מהם קצין וחייל שנפצעו באורח בינוני. חמישה מחבלים נהרגו.

   

  לאחר הפוגה בהתקפות חיזבאללה בגבול הצפון, התחדש הירי לעבר אחד ממוצבי צה"ל הנמצא בגזרת הר דב. 12 בני אדם, בהם חיילים ואזרחים, נפצעו במהלך אירועי היום בגבול הצפון.  

   

  המתקפה החלה סמוך לשעה 15:00 אחר הצהריים, אז החל מטח כבד של פצצות מרגמה וקטיושות לעבר מוצבי הר דב, הכפר רג'ר ויישובי הסביבה. כתוצאה מהירי נפצעו 11 בני אדם. תושבי קריית שמונה, מטולה, נהריה ויישובי העמק והגזרה המערבית נקראו להיכנס למקלטים בפעם הראשונה מאז הנסיגה. סמוך לשעה 20:30 הורשו תושבי נהריה לצאת מן המקלטים. ב-22:00 חודש הירי לעבר מוצבי צה"ל בגזרת הר דב; איש לא נפגע.

   

  שר הביטחון, שאול מופז, קיים הערכת מצב בלשכתו עם בכירי מערכת הביטחון והאשים את סוריה ואיראן בהסלמה. במסיבת עיתונאים שקדמה להערכת המצב אמר לתושבי הצפון: "אנחנו איתכם ברגעים האלה ונעשה הכל למען ביטחונכם". לדבריו, "מאחורי יום האש הזה בצפון עומדים גם אינטרסים סורים ואיראנים, שמטרתם להסלים את המציאות בגבול הצפון ולהפנות את הזרקורים מסוריה, הנמצאת תחת לחץ בינלאומי כבד, לעבר ישראל". גם בצה"ל מתקיימות הערכות מצב לגבי תגובה אפשרית לאירועים. במקביל השיב צה"ל בירי לעבר מוצבי החיזבאללה ולפנות ערב אף תקף מפקדה של ארגון חיזבאללה בדרום לבנון וכן מספר צירי תנועה באזור.

   

  הירי באזור הגבול הצפון נמשך שעות ארוכות. רקטה פגעה באזור שלומי ופצצת מרגמה נחתה על גג בית במטולה. בתקריות האלה, למרבה המזל, לא היו נפגעים. מאוחר יותר כיתת הכוננות של מטולה החלה לעבור מבית לבית ולדרוש מהתושבים לכבות את האורות. ביישובים כפריים הופעלה מערכת הכריזה וגם בבית החולים בנהריה נערכים לכוננות ספיגה.  

   


  פינוי הפצועים. צילום: אביהו שפירא

   

  שני החיילים שנפצעו קשה בתקרית בצפון הוכנסו אחר הצהריים לחדר הניתוח בבית החולים רמב"ם ומצבם הוגדר קשה. עוד נמסר כי שניהם פצועים מרסיסים בגפיים, האחד בידו והשני ברגלו. השניים הגיעו לבית החולים במסוק כשהם בהכרה. מאוחר יותר חל שיפור במצבם. סגן מנהל בית החולים, ד"ר צבי בן ישי, מסר כי מצבם מוגדר כעת בינוני. שמונה מהפצועים פונו לבית החולים זיו בצפת וארבעה פונו לבית החולים רמב"ם בחיפה.

   

  המחבלים חדרו לרג'ר על טרקטורונים

   

  בפיקוד הצפון מתחזקת הערכה כי ירי הפצמ"רים לעבר המוצבים היה ניסיון של החיזבאללה להסיח את דעת צה"ל. זאת, בה בשעה שחוליית מחבלים חדרה לכפר רג'ר מחלקו הלבנוני באמצעות טרקטורונים ורכבי שטח. המחבלים הגיעו עד לבניין המועצה המקומית, הממוקם בין שני חלקי הכפר, ושם נתקלו בכוחות צה"ל. הירי נמשך שעות ארוכות וצה"ל השיב בירי ארטילרי. במקביל, בתוך רג'ר, זיהו חיילי צנחנים את המחבלים ובין הכוחות התפתח קרב יריות במהלכו נפגעו חיילים וששה אזרחים.

   

  גורמים בצה"ל אמרו כי מניתוח האירוע בכפר רג'ר בגבול הצפון עולה כי סוכל נסיון של חיזבאללה לבצע חטיפת חייל. זאת, בזכות עירנות החיילים ופעילותם. בצה"ל הוסיפו כי האירועים בגבול הצפון הם החמורים ביותר מצד ארגון חיזבאללה מאז נסיגת כוחות צה"ל מלבנון. 

   

  פעילי החיזבאללה פתחו באש לכל עבר במטרה ליצור במקום מהומה ולחטוף חייל מהבסיס הנמצא בין שני חלקי הכפר. במקום התנהל קרב יריות במהלכו נהרגו ארבעה מחבלים. כשעה לאחר האירוע נרשמה תקרית נוספת כאשר מחבלים התקרבו למוצב גלדיולה בגזרת הר דב ופתחו באש מנשק קל לעבר חיילים. בתקרית נורה למוות אחד המחבלים. בצה"ל אמרו כי מדובר במתקפה שנעשתה ללא כל התגרות מצד צה"ל וכל ניסיון לקשור זאת לפעולה ישראלית כלשהי משולל יסוד.


  הפגיעה בבית במטולה. צילום: אביהו שפירא

   

  סמוך לשעה 14:30 פתח ארגון החיזבאללה בירי מסיבי של פצצות מרגמה וקטיושות לעבר למוצבי צה"ל בגזרה המזרחית וקיבוצים באצבע הגליל. כתוצאה מהרסיסים נגרם נזק למסגריה בקיבוץ מעיין ברוך. תושבי הקיבוץ ותושבי מטולה נקראו לסור למקלטים כמשנה זהירות. גם תושבי קריית שמונה ויישובי עמק החולה הונחו להיכנס לחדרי הביטחון. גורמי משטרה במרחב גליל וגורמי צבא בפיקוד צפון פירסמו את ההנחיה בעקבות האירועים.

   

  מסוקי קרב של חיל האוויר ותותחי צה"ל תקפו בתגובה את עמדות חיזבאללה מהם נורו פצצות מרגמה וקטיושות לעבר שטחי ישראל. מרים משש מבית הילל סיפרה בצהריים ל-ynet על התחושות בצפון: "זה ממש שדה קרב פה, כוחותינו הפגיזו ומסוקים מסיירים למעלה. אנחנו רק צופים, כי זה רחוק מהיישוב תודה לאל".

   

  חשש: החיזבאללה יבצע "פיגוע איכותי"

   

  מאז נסיגת צה"ל מלבנון, אחת למספר חודשים, מקפיד ארגונו של חסן נסראללה להבעיר את הגזרה. כעת, מעריכים בישראל, הוא מנסה לגרור את צה"ל להגיב - כדי לסחוף את ישראל לתוך המערבולת הלבנונית בשעה שהשכנה מצפון מתרגלת לעצמאותה. סיבה נוספת לניסיונותיו לחדש את הירי היא עסקת השבויים המתעכבת, והלחץ הכבד מצד משפחות האסירים הלבנוניים לדאוג לעניינן. 

   


  האש כפי שנראתה מקיבוצי הצפון. צילום: משי קופלביץ

   

  בשבועות האחרונים הועלתה הכוננות בגבול הצפון, בעקבות ההערכות ולפיהן ינסה חיזבאללה "לחמם" את הגזרה. המידע המודיעיני, שהסתמך על שורת ממצאים בשטח והערכות מצב, הביא לפעילות מוגברת של צה"ל לאורך הגיזרה ולמגבלות על תנועת התושבים בכמה יישובים קטנים.

   

  בצה"ל עוקבים אחר האירועים זאת לאחר שבשבועות האחרונים הוכרזה כוננות גבוהה בגבול הצפון כתוצאה מהערכות מצב שהחיזבאללה עשוי לבצע פיגוע איכותי. קצינים בפיקוד צפון לא פוסלים אפשרות כי ירי הפצמ"רים מהווה פעולת הסחה של החיזבאללה לביצוע פיגועים בעומק השטח הישראלי, תנועות חשודות של מחבלים בגזרת הר דב אולם הדמויות נעלמו לאחר זמן מה.

   

  הבוקר אמר שר הביטחון, שאול מופז, בביקור בבקו"ם כי "אנו עדים בתקופה האחרונה לניסיונות של החיזבאללה לבצע פיגוע איכותי בגבול הצפון, עד כה ההיערכות של צה"ל ופיקוד הצפון שנעשו בצורה מושכלת מנעו את רצון החיזבאללה לבצע פיגוע". מופז ציין כי "הדריכות הגבוהה נשמרת".

   

  לפני מספר חודשים, ב-30 ביוני, ביצע החיזבאללה ירי מסיבי של פצמ"רים לעבר המוצבים בהר דב, במקביל אירעה התקלות בין כוח צה"ל לבין חוליית מחבלים של החיזבאללה שחדרה לשטח הישראלי. במהלך ירי הפצמ"רים נהרג חייל מחטיבת גולני, רב"ט עוזי פרץ, ונהרגו לפחות שניים מאנשי החיזבאללה.

   

  בצה"ל ניהלו אז אירוע שנמשך מספר ימים וכלל הפעלה של יחידות מיוחדות ובסיומו אמרו בפיקוד הצפון כי פעילות צה"ל מנעה פיגוע אסטרטגי של החיזבאללה, כלומר ניסיון של החוליה לבצע חטיפת חייל או לפחות להכשיר את הקרקע לפיגוע מעין זה. בצה"ל מציינים כי אירוע חטיפת חייל מצד החיזבאללה נחשב לפעולה אסטרטגית ואיכותית ביותר שעשויה להביא את ישראל למצב שחרור מחבלים ובחיזבאללה קיימת מוטיבציה קבועה לבצע חטיפה מעין זו. באחרונה, כאמור, בעקבות הערכות מצב התגברה מוטיבציה זו ואף זוהו פעולות מבצעיות של פעילי החיזבאללה שהגבירו את ההערכה כי הארגון מתכנן פיגוע משמעותי. 


  פורסם לראשונה 21/11/2005 15:13

   

  בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגיעות במטולה
  צילום: אביהו שפירא
  צילום: ערוץ 1
  פינוי הפצועים לרמב"ם
  צילום: ערוץ 1
  חוזרים למקלטים
  צילום: אביהו שפירא
  צילום: אביהו שפירא
  הקפצת החיילים
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים