שתף קטע נבחר

שרון בסיעת "אחריות לאומית": תודה על האומץ

באיגרת לצחי הנגבי הודיע ראש הממשלה רשמית: אינני עוד חבר ליכוד. הוא כינס בלשכתו את הפורשים - 12 במספר - והחתים אותם על מסמך פרישה. "אינני רואה עוד התנתקות", אמר להם. הערב הצטרפו אליהם גם השר שטרית וסגן השר אדרי. מקורבים: רוחמה אברהם מועמדת לתיק הפנים, אפללו לתמ"ת. לפיד לנשיא: לא ניתן יד לקואליציה אלטרנטיבית

מפלגת המפץ יוצאת לדרך - וקוראים לה "אחריות לאומית": בצהריים (יום ב') התכנסה לראשונה בלשכת רה"מ בירושלים "סיעת שרון", המתפלגת מהליכוד. במקביל כונסה סיעת הליכוד לישיבה נפרדת. ועכשיו זה רשמי: אריאל שרון שלח איגרת ליו"ר המרכז, השר צחי הנגבי, ובה הודיע על פרישתו מן הליכוד. לחבריו החדשים-ישנים אמר: "אני שמח שאתם פה, אנחנו מתחילים בדרך חדשה וצריך להיערך לעתיד. תודה על האומץ שהפגנתם".       

 

בינתיים חברים במפלגה החדשה השרים אהוד אולמרט, ציפי לבני, מאיר שטרית, גדעון עזרא ואברהם הירשזון וכן חברי הכנסת עמרי שרוןמרינה סולודקין, זאב בוים, יעקב אדרי, רוני בר-און, מגלי והבה, אלי אפללו ורוחמה אברהם. יחד עם אריאל שרון, שהחתים את החברים החדשים על מסמך בעניין פרישתם, מונה המפלגה החדשה בינתיים 14 ח"כים מהליכוד - המאפשרות לשרון את יחידת מימון המפלגות.

 

ענבל גבריאלי, שכבר נחשבה "בכיס" של שרון, הפתיעה והודיעה כי תישאר בליכוד - לאחר שלטענת אנשי שרון, לא הובטח לה תיק. אלי אפללו, שהצטרף לשרון לאחר לבטים קשים, הוזכר כמועמד אפשרי לתפקיד שר התמ"ת, ואילו רוחמה אברהם - לפנים. השר שאול מופז עדיין מתלבט.

 

הבוקר אצל הנשיא (צילום: ערוץ 1) 

 

המפץ הפוליטי - סיקור נרחב ומיוחד :

 

בלשכת רה"מ סיפרו על אווירה טובה בפגישה. הנוכחים בירכו את שרון על המהלך שביצע, וציינו כי היה זה הצעד הנכון. שרון קבע כי מדי שבוע תכונס סיעת "אחריות לאומית", ולכל אחד מהחברים תינתן ההזדמנות להביע את דעתו ועמדותיו. מצע המפלגה, אמר, יתבסס על "מפת הדרכים" תוך מאבק בטרור. "אינני רואה התנתקות נוספת באופק", הבהיר שרון, והוסיף שמפלגתו תחתור לשינוי שיטת הממשל בישראל כדי לייצב את המערכת הפוליטית.

 

בנימה אישית, פנה שרון לשרים ולח"כים והודה להם על ההימור שנטלו: "אני שמח לראות אתכם ואני רוצה להודות על האומץ שהפגנתם. זוהי החלטה לא קלה ואני מאוד מעריך שלקחתם את זה עליכם. אנו עומדים בפני מערכת בחירות קשה. אין ספק שמטבע הדברים, ודאי יהיו תקלות והשאיפה היא שנעבוד יחד". 

 

בישיבה הוחלט כי השרה ציפי לבני תהיה אחראית על נושא שינוי שיטת הממשל. אולמרט ירכז את המצע החברתי וסולודקין תהיה אחראית על נושא העולים. "התרשמתי שזה הולך בכיוון הנכון. אני מזמן חושבת שצריך להקים מפלגת מרכז לאומית וכעת הציבור בשל לכך", אמרה סולודקין ל-ynet. בקרוב יוקמו ויאוישו המטות.  

 

קרב מאסף בכנסת

 

כבר במהלך הלילה נכנסה המערכת הפוליטית לתזזית, עת נודע כי ראש הממשלה גמר אומר בלבו לפרוש מן הליכוד ולצאת לדרך חדשה. הבוקר, בעוד הצעת החוק לפיזור הכנסת כבר מתגלגלת ביוזמת סיעות האופוזיציה, החליט שרון ליטול את המושכות לידיו - והלך אצל הנשיא. הוא ביקש את אישורו להתפטר ולפזר את הכנסת. משה קצב הסכים שיש ללכת לבחירות מהר ככל האפשר, ופתח בהליכים הקבועים בחוק בדרך לשם.

 

וגם בעבודה לא שקט: חיים רמון כבר הודיע על פרישתו, לקראת חבירה למפלגת המפץ, וגם שמעון פרס לא אמר את מילתו האחרונה. חרושת שמועות נפוצה סביב עתידה של דליה איציק.   

 

בינתיים, הנשיא קצב עורך התייעצויות עם חברי הכנסת, כדי להטיל כחוק על אחד מהם להרכיב ממשלה חדשה. לשם

כך יוקצו לו שלושה שבועות, עם אופציית הארכה של שבועיים נוספים. במהלך היום נועד קצב עם היועץ המשפטי לממשלה, עם עמיר פרץ ואיתן כבל מהעבודה ועם טומי לפיד משינוי, שהבהיר כי מפלגתו לא תיתן יד להקמת קואליציה אלטרנטיבית, והיא מעוניינת לקיים את הבחירות ב-28 במרס.    

 

בקרב שרידי הליכוד יש מי שסבור, כמו עוזי לנדאו ויו"ר הסיעה גדעון סער, שניתן יהיה להגיע לממשלת ימין-חרדים. אם יצליחו להוריד מניין הפורשים לעשרה, סבורים אלה, יוכלו להשיג גוש ימני של 50 - ואז ישיגו את תמיכת הסיעות החרדיות. לפי שעה, גם בשינוי וגם בש"ס מבהירים שפניהם לבחירות. 

 

בכנסת מתגבש מהלך שנועד ליטול שוב את היוזמה ולהתפזר דרך הצעת החוק של האופוזיציה עוד לפני שייכנס לתוקף צו הנשיא. בדרך זו, נוסף על קרב היוקרה, ייתכן שיצליחו הח"כים למנוע מצב בו ראש הממשלה רשאי למנות ולפטר שרים כרצונו - זכות ממנה ייהנה אם תפוזר הכנסת במסגרת צו הנשיא. ואולם מבדיקה ראשונית של משפטנים ואנשי אקדמיה עולה כי בכל מקרה יוכל שרון למנות ולפטר שרים עד למועד הבחירות, במסגרת סעיף ממשלת המעבר בחוק.           

 


פורסם לראשונה 21/11/2005 12:30

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
שרת הפנים המיועדת? שרון ואברהם
צילום: דן בלילטי
דרשה תיק? גבריאלי
צילום: אלכס קולומויסקי
לעקוף את הצו: סער
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים