שתף קטע נבחר

קצב יאפשר לכנסת לפזר עצמה אם לא יהיו "התחכמויות"

יותר מ-80 ח"כים הצביעו הערב בקריאה טרומית על פיזור הכנסת. החוק יועבר לוועדת הכנסת - בראשות ח"כ רוני בר-און. הערב אמר הנשיא קצב: "אנווט את העניינים באופן שתאריך הבחירות לא יידחה אחרי ה-28 במרס". הבטיח: אם לא יהיהו "משחקים פוליטים" יאפשר לכנסת לפזר את עצמה

הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה טרומית שורה של הצעות חוק לפיזורה ברוב של למעלה מ-80 חברי כנסת. בניגוד למקובל בעבר, יועבר החוק להמשך חקיקה לוועדת הכנסת, שבראשה עומד ח"כ רוני בר-און, ממקורביו של ראש הממשלה.

 

בהצעתו של חבר הכנסת יצחק לוי תמכו 85 ח"כים ו-10 נמנעו. בעד הצעתה של חברת הכנסת גלאון הצביעו 87 ח"כים, חבר כנסת אחד התנגד ו-9 נמנעו. בהצעת החוק של חבר הכנסת ברכה תמכו 83 ח"כים, שניים התנגדו ו-8 נמנעו. בהצעתו של ח"כ מאיר פרוש תמכו 86 ח"כים, לא היו מתנגדים ו-11 נמנעו.

 

בתגובה אמר יו"ר ועדת החוקה, חבר הכנסת מיכאל איתן כי "יש לכנס את ועדת הכנסת באופן מיידי כדי שתעביר את המשך החקיקה לוועדה החוקה, או שיש כאן סגנון חדש לחוקים חדשים". יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, אמר בתגובה: "רק שהעם יבין מי רוצה לעשות פה פיליבסטר".

 

 

נשיא המדינה, משה קצב, אמר הערב: "אני אנווט את העניינים באופן שתאריך הבחירות לא יידחה אחרי ה-28 במרס". קצב את אמר את הדברים לאחר שסיים את סבב ההתייעצויות עם הגורמים השונים. לדבריו, "אדאג שבמהלך תקופת הביניים, המדינה תנהל באופן תקין".

 

היום ערך הנשיא קצב התייעצויות עם חברי הכנסת, כדי להטיל כחוק על אחד מהם להרכיב ממשלה חדשה. לשם כך יוקצו לו שלושה שבועות, עם אופציית הארכה של שבועיים נוספים. במהלך היום נועד קצב עם היועץ המשפטי לממשלה, עם עמיר פרץ ואיתן כבל מהעבודה ועם טומי לפיד משינוי, שהבהיר כי מפלגתו לא תיתן יד להקמת קואליציה אלטרנטיבית, והיא מעוניינת לקיים את הבחירות ב-28 במרס.

 

לאחר סבב התייעצויות עם ראשי הסיעות בכנסת, עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ועם היועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין, כינס קצב את הכתבים והודיע כי אם הכנסת תצליח להגיע להסכמה לפיה הבחירות לא יתקיימו אחרי ה-28 במרס, ותסכים גם כי במהלך תקופת הביניים - עד תאריך הבחירות - לא יהיו "משחקים פוליטים" ולא תהיה בעיה למנות שרים, אזי לא יחתום על הצו המורה על פיזור הכנסת. אם הכנסת לא תגיע להבנות הללו יודיע קצב בזמן הקרוב על פיזור הממשלה.

 

קצב סיפר כי בשיחותיו עם חברי הסיעות הבין שרובם מעוניינים בבחירות ב-28 במרס. הוא ציין כי הבין מהם שלא יקשו על מינוי שרים ולא ימנעו ניהול תקין של המדינה בתקופת הביניים. חששותיו העיקריים הם שהכנסת לא תצליח להגיע למועד מוסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. חולל את המהומה
צילום: איי אף פי
צילום: גיל יוחנן
הנשיא קצב. "אנווט את העניינים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים