שתף קטע נבחר

שרון: החיים בליכוד הפכו בלתי נסבלים

"התקווה לא קיימת יותר בליכוד", אמר אתמול ראש הממשלה, אריאל שרון, במסיבת עיתונאים ראשונה מביתו הפוליטי החדש. "לאחר לבטים רבים החלטתי לעזוב את הליכוד במתכונתו הנוכחית ולתת תקווה לעם ישראל". לדבריו, "הישארות בליכוד משמעותה בזבוז זמן ומאבקים פוליטיים". באשר למצע המדיני הבהיר כי "בדיון על גבולות היישובים לא יוכלו להישאר". על פרס אמר: "יש לי הרגשה שהוא קצת מאס בחיים הפוליטיים". ומה יהיה שם המפלגה החדשה? אולי "קדימה"

ראש הממשלה יוצא לדרך חדשה: ראש הממשלה, אריאל שרון, כינס אמש (יום ב') מסיבת עיתונאים ראשונה מביתו הפוליטי החדש. "החיים בליכוד הפכו בלתי נסבלים", אמר שרון בגילוי לב. "לאחר לבטים רבים החלטתי לעזוב את הליכוד במתכונתו הנוכחית, ולתת תקווה לעם ישראל". 

 

 

שרון יוצא לדרך חדשה. צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה הסביר: "הליכוד במתכונתו הנוכחית לא יכול להוביל את ישראל למטרותיה הלאומיות. אני הקמתי את הליכוד כדי לשרת רעיון לאומי ולתת תקווה לעם ישראל. לצערי זה לא קיים שם יותר. אם הייתי נשאר בליכוד, הייתי קרוב לוודאי מנצח בפריימריז ומוביל את הליכוד לניצחון בבחירות. זה היה מהלך בטוח יותר מבחינה אישית, אך זו לא הדרך לשרת את מדינת ישראל. הישארות בליכוד משמעותה בזבוז זמן במאבקים פוליטיים במקום בפעולות למען המדינה. אני מעדיף את טובת המדינה על פני האינטרס האישי הנוח והקל. אזרחי ישראל נתנו בי את אמונם, הם לא בחרו אותי כדי לחמם את הכיסא.

 

לכן סיכם שרון: "היום בבוקר נפגשתי עם נשיא המדינה וביקשתי את אישורו לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות מהר ככל האפשר. לאחר מכן התחלתי יחד עם חברי שגילו אומץ רב ואחריות לאומית, בהקמת תנועה לאומית ליברלית חדשה בישראל".  

 

"פרס? ייתכן שמאס בחיים הפוליטים"

 

על עמיתו לממשלה, שמעון פרס, אמר שרון: "אינני יודע אם הוא רוצה להיות בחיים פוליטיים. אני לא בטוח, אני יודע אבל שיש לו עוד תכניות מאוד מאוד מעניינות. הוא הציג אותן לפני - עיסוק בפתרון של בעיות כלכליות שבהן תהיה מעורבת כמובן ישראל, ירדן והפלסטינים. הוא מאוד מתעניין בתהליך הזה.

 

"אם הוא היה רוצה להצטרף... משום מה יש לי הרגשה שהוא  מאס בחיים הפוליטיים, אולי מניסיונו, מניסיונותיו. אבל יש לו לדעתי יכולות רבות לתרום. בכל מקרה, הוא הציג בפני את תכניותיו ואני חושב שהדבר הזה מאוד מאוד מעניין, כולל נושא הפיתוח בערבה וטיפול בנושא ים המלח ובמים המדלדלים של ים המלח. אני בטוח שהוא יכול לתרום רבות לנושא הזה".

 

ראש הממשלה פרש במסיבת העיתונאים את עקרונותיה של מפלגתו החדשה. "שתי משימות גדולות לפנינו. הראשונה - להניח את היסודות להסדר שלום שבו נקבע את גבולות הקבע של המדינה תוך התעקשות על פירוק ארגוני הטרור. זו לא תכנית חדשה. אני מדבר על מפת הדרכים. ההתנתקות נתנה לנו הזדמנות היסטורית ואני לא מתכוון לתת למישהו להחמיץ אותה. המשימה השנייה היא לעשות סדר בבית פנימה ולטפל בנחישות בעוני, בפערי ההשכלה, בפשע ובאלימות. את זה לא עושים בסיסמאות ובהבטחות ריקות מתוכן. את זה עושים רק במעשים. התחלתי בכך ואני יכול רק להשלים זאת".

 

"חלק מהיישובים לא יוכלו להישאר בשומרון"

 

"לאיזה יעד היסטורי אתה חותר ביהודה ושומרון?" נשאל שרון. "האם תפנה עוד התנחלויות?". על כך ענה ראש הממשלה: "חזרתי ואמרתי זאת פעמים רבות. אני מתכוון לתכנית מפת הדרכים על כל חלקיה, כפי שהיא קיימת. אינני מתכוון לבצע איזשהי תוכנית אחרת. חזרתי ואמרתי את הדבר הזה פעמים רבות מאוד. זאת התכנית אין תוכנית של התנתקות נוספת. זה היה מהלך חד פעמי שנועד לאפשר את המשך התהליך המדיני לפי מפת הדרכים". 

 

שרון אמר כי "לפי תוכנית מפת הדרכים יש לנו כמובן את גושי ההתיישבות הגדולים שהם יישארו תמיד בידי מדינת ישראל. לעומת זאת, כשנגיע לשלב האחרון של מפת הדרכים, בדיון על גבולות הקבע של מדינת ישראל, יש להניח שחלק מהיישובים לא יוכלו להישאר שם".

 

עם זאת הדגיש: "כרגע אין שום תוכנית של פינוי נוסף. מפת הדרכים הדבר האולי חשוב בה שביצועה איננו מוגבל בזמן. ביצועה או המשך ההתקדמות שלה מותנית בכך שלא עוברים משלב לשלב בטרם הושלם במלואו אותו חלק - על פי קצב ההתקדמות. לכן אני חושב שהנושא הזה הוא תלוי בראש ובראשונה באיזו מידה הפלסטינים ימלאו את חלקם בנושא הזה, כך שלא הזמן הוא הקובע כאן אלא הביצוע המושלם, וכפי שאני אומר לא עוברים משלב לשלב לפני ביצוע מלא של השלב שקדם לו". 

 

ח"כ קרא: קורא לשרי הליכוד להתפטר

 

במהלך היום נפוצו שמועות אודות שמה החדש של מפלגת שרון. מרבית השמויות דיברו על השם "אחריות לאומית", אולם השם עורר התנגדותם של חלק מיועצי הממשלה. אפילו שרון, במסיבת העיתונאים, הודה כי השם נבחר בחופזה על רקע החלטתו לפרוש מהליכוד. בשעות האחרונות נראה כי מתגבשת הסכמה סביב שם אחר - "קדימה". שרון הזכיר אותו השם בדבריו במסיבת העיתונאים.

 

אחד מיועציו הקרובים של שרון העריך אמש בשיחה עם ynet כי "בסופו של דבר, המפלגה של שרון והעבודה יקבלו בערך את אותה כמות מנדטים, עם יתרון של כמה מנדטים לכאן או לשם. לראש הממשלה, עם זאת, לא תהיה בעיה להרכיב קואליציה אחרי הבחירות הבאות".

 

ובליכוד, כמה צעירים כבר הורידו את תמונותיו של ראש הממשלה, אריאל שרון, מקירות חדרי המזכירות של סיעת הליכוד בכנסת במהלך טקס מאולתר. עדיין לא ברור מי עומד מאחורי הפעולה. אולם, גורמים בסיעת הליכוד אומרים כי מדובר בפעילי התנועה.  

 

חבר הכנסת איוב קרא דרש הערב משרי הליכוד להתפטר מהממשלה כ"אקט מחאה על התנהלותו הפוליטית של שרון". קרא התייחס לנאומו של ראש הממשלה, אריאל שרון, וקרא לו "לקחת אחריות על הכשל החברתי והזנחת מפוני גוש קטיף".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, צבי הנדל, אמר כי "שיקוליו של שרון הם אך ורק טובתו האישית, טובת משפחתו. לקרוא למפלגתו החדשה 'אחריות לאומית' זו בדיחה עצובה". לדבריו, "האיש הזה מסוכן. הוא סיבך אותנו בלבנון, כמעט דירדר את ישראל למלחמת אחים. אין לי ספק שעם ישראל ישים סוף למפץ המסוכן הזה בקלפי". 

 

כזכור, בצהריים התכנסה לראשונה בלשכת רה"מ בירושלים "סיעת שרון", המתפלגת מהליכוד. במקביל כונסה סיעת הליכוד לישיבה נפרדת . ועכשיו זה רשמי: אריאל שרון שלח איגרת ליו"ר המרכז, השר צחי הנגבי, ובה הודיע על פרישתו מן הליכוד. לחבריו החדשים-ישנים אמר: "אני שמח שאתם פה, אנחנו מתחילים בדרך חדשה וצריך להיערך לעתיד. תודה על האומץ שהפגנתם".

 

 בינתיים חברים במפלגה החדשה השרים אהוד אולמרט, ציפי לבני, מאיר שטרית, גדעון עזרא ואברהם הירשזון וכן חברי הכנסת עמרי שרון, מרינה סולודקין, זאב בוים, יעקב אדרי, רוני בר-און, מגלי והבה, אלי אפללו ורוחמה אברהם. יחד עם אריאל שרון, שהחתים את החברים החדשים על מסמך בעניין פרישתם, מונה המפלגה החדשה בינתיים 14 ח"כים מהליכוד - המאפשרות לשרון את יחידת מימון המפלגות.  

 

אלי אפללו, שהצטרף לשרון לאחר לבטים קשים, הוזכר כמועמד אפשרי לתפקיד שר התמ"ת, ואילו רוחמה אברהם - לפנים. השר שאול מופז החליט להישאר בליכוד.

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון במסיבת העיתונאים. בזבוז זמן בליכוד
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
"הליכוד ללא תקווה". נתניהו
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
אולי שמעון מאס בפוליטיקה? שרון ופרס
צילום: איי אף פי
מומלצים