שתף קטע נבחר

חייל "צעיר" הרג 4 מחבלים ברג'ר - ומנע חטיפה

הצנחן דוד מרקוביץ', רק שמונה חודשים בצה"ל, הוקפץ אתמול עם חבריו למארב בכפר, כשלפתע נתקל ביחידה מובחרת של החיזבאללה על רכבי שטח ואופנועים - שביקשה לחטוף חייל. המג"ד ל-ynet: "הוא ביצע ירי מדוייק, בקור רוח. הסיט את הנשק ופגע בכולם. התקשרתי אליו פשוט כדי לומר לו כמה אני גאה בו". קצין בכיר: "ההתקפה המאסיבית על גבול הצפון לא היתה מתוכננת ונבעה מהכישלון לחטוף חייל"

דקות ארוכות ניסה הלילה סגן-אלוף יניב אללוף, מפקד גדוד 202 של הצנחנים, להתקשר לחייל אחד מפלוגת המסלול של הגדוד, דוד מרקוביץ, קלע במקצועו, שהתגייס לצה"ל רק לפני שמונה חודשים, ואתמול אחר הצהריים, באומץ לב ובקור רוח הרג את ארבעת מחבלי החיזבאללה שניסו לחטוף חייל בכפר רג'ר. "ניסיתי להשיג אותו בטלפון, אבל הקו כל הזמן התנתק, פשוט רציתי לומר לו כמה אני גאה בו, שבדיוק ככה אני מצפה שחייל בחטיבת הצנחנים יפעל, שפשוט כל הכבוד שלו", אמר המג"ד ל-ynet.

 

מרקוביץ התגייס לצה"ל במסגרת מסלול בני ישיבות ההסדר בגיוס מרץ 2005. הוא מתגורר במושב גמזו, ובשבוע הבא יחגוג את יום הולדתו ה-21. 

 


אופנועי החיזבאללה. צילום: דובר צה"ל

 

הכל החל אתמול מעט לאחר השעה 15:00 בצהריים. מארב של חיילי מגדוד 202 של הצנחנים נמצא סמוך למחסום בכפר רג'ר, ברקע נשמעים קולות ירי ופיצוצים.

 

על מה שאירע לאחר מכן, מספר ל-ynet, המג"ד סא"ל אללוף: "החיילים הבחינו בארבעה מחבלים לבושים שחור, חוד החנית של החוליה, נעים בצורה מסודרת, מאחוריה המתינו רכבי שטח ואופנועים, מעין סיוע לוגיסטי למבצע החטיפה. החוליה שנשאה טיל נ"ט מוכן לשיגור, התקרבה לכוח עד למרחק 40 מטר. המארב הזה אולי קצת הפתיע את אנשי החיזבאללה. הם בקושי הספיקו להרים את הנשק ואז החיילים פתחו לעברם באש. הקלע דוד מרקוביץ, ביצע ירי מדוייק, בקור רוח, ירה, הסיט את הנשק, פגע בכולם, גם הטיל שהיה בידם התפוצץ, שלושה נהרגו מייד, הרביעי נפל - החל לזחול ומת זמן קצר לאחר מכן".

 

מפקד הפלוגה והקשר נפגעו, החיילים הצליחו למנוע חטיפה

 

הירי המדויק של הקלע שהתגייס לצה"ל רק לפני שמונה חודשים שינה למעשה את כל התוכנית של חוליית החיזבאללה. סא"ל אללוף מספר כי הארבעה היו חמושים מכף רגל ועד ראש, ואם היו מגיעים לקרבת החיילים, מכאן ועד חטיפה של אחד מהם, העברתו לרכבים שהמתינו מאחור ומשם עמוק ללבנון – הדרך הייתה קצרה. "הפעילות של החיילים הייתה יוצאת מן הכלל, לאחר שהמחבלים נהרגו נורתה אש מכל הכיוונים, נפלו פצצות מרגמה. מפקד הפלוגה שהגיע מהמוצב הסמוך והקשר שלו נפצעו, והאש נמשכה ואנחנו היינו עדיין באותה כוננות".

 

זמן קצר לאחר שהופיעו המחבלים, הגיע לאזור גם מפקד גדוד 13 של גולני, סא"ל רפי מילוא, והשתתף אף הוא בלחימה.

 

 


חיילים באזור התקרית. צילום: אביהו שפירא

 

סא"ל אללוף מספר כי מרקוביץ וחבריו "עלו" לגדוד רק לפני חודש והוצבו באזור הרגיש שבגבול הצפון. "אין ספק שזה הישג מדהים לחייל שזה המקצוע שלו, אבל לכולם שם פעלו באופן יוצא מן הכלל ומנעו את הפיגוע שהחיזבאללה כה רצו בו, הם היו ערוכים היטב וביצעו את מה שמצפים מהם על הצד הטוב ביותר", אמר.  

 

קצין בכיר בצה"ל אמר ל-ynet כי על פי ההערכה ההתקפה המאסיבית של החיזבאללה שכללה גם ירי לעבר גבול הצפון לא הייתה מתוכננת ונבעה מכישלון התכנית לחטיפת חייל, "הכישלון הכניס אותם ללחץ - הרצון לחלץ את הגופות - להשיג הישג ולא הקטן ביותר נוכח כישלון החטיפה", הסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: גלעד קוולרצ'יק
גיבור היום: רב"ט מרקוביץ'
צילום רפרודוקציה: גלעד קוולרצ'יק
צילום: דובר צה"ל
גופות המחבלים
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
כלי הנשק של לוחמי החיזבאללה. "הם היו ערוכים היטב"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים