שתף קטע נבחר

הישג להוליווד: ביטורנט.קום יפסיק לקשר לקבצים פיראטים

מפתח פרוטוקול שיתוף הקבצים הפופולרי חתם על עיסקה עם אולפני הסרטים במסגרתה יוסרו מהאתר הרשמי של ביטורנט הפניות להורדת סרטים שהועלו לרשת באופן פיראטי. האם גם BitTorrent תהפוך להיסטוריה?

הוליווד הגיעה אתמול (ג') להסכם עם יוצר BitTorrent, תוכנת שיתוף הקבצים הפופולרית, אשר מטרתו המוצהרת היא להפחית את שיעור הפיראטיות באינטרנט.

 

במסגרת ההסכם, מתחייב בראם כהן בן ה-30 להסיר ממנוע החיפוש באתר הרשמי של ביטורנט - BitTorrent.com - קישורים להורדת גירסאות בלתי חוקיות של סרטים פופולריים, המקלים על גולשים שמחפשים עותקים פיראטיים של סרטי קולנוע.

 

כהן נדרש להסיר מן האתר קישורים המובילים לתכנים שנמצאים בבעלות שבעה אולפני סרטים הוליוודיים גדולים, שחברים באיגוד אולפני הסרטים בארה"ב (MPAA).

 

"חברת BitTorrent מתנגדת לשימוש בטכנולוגיה שלה על מנת להפיץ סרטים ללא רשיון לעשות כן", מסר כהן בהודעה לעיתונות. "כיוון שכך, אנו שמחים לעבוד בשיתוף עם תעשיית הקולנוע על מנת להסיר תוכן בלתי חוקי ממנוע החיפוש של אתר BitTorrent.com"

 

"החברה מציבה דוגמה ראויה לחיקוי לאתרים אחרים", הכריז מנכ"ל MPPA, דן גליקמן.

 

לא ימנע המשך הפיראטיות

 

ההסכם שחתמו כהן ו-MPAA לא ימנע מגולשים נחושים בדעתם למצוא סרטים או תכנים אחרים להורדה, באמצעות תוכנות או אתרי אינטרנט אחרים הפועלים ברשת שיתוף הקבצים, אך הוא בהחלט מערים קשיים בפני המשתמשים, ומונע מהם להיעזר במנוע החיפוש, שהקל עליהם לאתר תכנים פיראטיים ברשת שיתוף הקבצים המורכבת.

 

ההסכם בין היריבים לשעבר מייצג את מאמצי תעשיית הקולנוע ללחום בהורדה בלתי חוקית של סרטים. כהן עשוי לצאת נשכר מהפגנת "הרגישות" כלפי בעיות הפיראטיות של הוליווד: המהלך האחרון הופך אותו למועמד מועדף על האולפנים בכל הנוגע לעסקאות עתידיות שקשורות להורדת סרטים.

 

כהן גילה בספטמבר שהחברה שלו גייסה 8.75 מיליון דולר במסגרת קרן הון סיכון, על מנת לפתח כלי הפצה מסחריים שישמשו חברות מדיה.

 

טוב לגולשים - רע לתעשיה

 

טכנולוגיית BitTorrent החלוצית של כהן - שמשרתת כ-45 מיליון גולשים ברחבי העולם - שונה מתוכנות שיתוף אחרות: היא אינה מורידה למחשב את הסרט, השיר או התוכנה עצמם, אלא רק קובץ קטן בשם torrent, שגודלו כמה עשרות קילובייטים.

 

בקבצים אלה, המאוחסנים על שרת (טראקר), משולבת חתימת הקובץ הגדול המקורי וכתובות המחשבים בהם הוא מאוחסן. תוכנות שיתוף קבצים שתומכות בביטורנט מסוגלות לגשת למחשב בו הוא שמור "ולשדך" בינו לבין מחשבי הגולשים המעוניינים להוריד אותו. 

 

ההורדה עצמה מתבצעת בשלבים: הקובץ המקורי מחולק למספר חלקים, ואז מוצע בו זמנית לכל הגולשים שביקשו להורידו. לאחר שהסתיימה ההורדה, התוכנה מחברת בחזרה את החלקים לכדי קובץ יחיד, שבו ניתן לצפות במחשב. זמני ההורדה המהירים של הרשת הפכו את ביטורנט לאחת משתי רשתות השיתוף הפופולריות, לצד eDonkey2000 (הידועה יותר בשם אחת מתוכנות הלקוח של הרשת, eMule).

 

טבעה המבוזר של הרשת מייעל אמנם את תהליך ההורדה, אולם במקביל, מהווה גורם לתסכול בקרב תעשיית הבידור, שעושה מאמצים לאתר ולזהות את הפיראטים על מנת לתבוע אותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים