שתף קטע נבחר
צילום: רוני רבינוביץ

זרמט (Zermatt)

זהו אחד משלושת יעדי הסקי הטובים באירופה ואתר חובה לגולשים רציניים. למה כולם רוצים לזרמט? מה מושך לכאן כל כך הרבה תיירים? אולי מדרונות הסקי, אולי הסנובורד, או שאולי הטיולים הרגליים או טיולי אופניים. ומעבר לכך, הרי שהמקום ראוי גם ראוי לשמש קן אהבים בירח דבש או בחופשה רומנטית

איך מגיעים בעד ונגד האתר ומסלולים לינה 
אוכל אפרה סקי ילדים למי שלא גולש 
אירועים סיכום 

זרמט (Zermatt) הוא כפר סקי שוויצרי קסום עם הר המטרהורן השולט עליו, נופים נהדרים ואווירה מיוחדת שלא קיימת ברוב עיירות הסקי של צרפת. מעט מקומות יכולים להתחרות בשילוב של מדרונות מצוינים למתקדמים ולבינוניים, שלג אמין, נוף נהדר, קסם אלפיני ומסעדות הרריות עם אוכל מעולה ונופים מהממים.

 

זרמט היא כפר ללא מכוניות. הרבה אנשים מתלוננים שהעגלות והמוניות החשמליות מקלקלות את האווירה השקטה. אחדים מתלוננים על הזמן שלוקח להגיע לפסגת ההר. אחרים אומרים שהאווירה היא יותר של תיירות בינלאומית ויעילות שוויצרית מאשר של כפר הררי מסביר פנים. אבל השרות והסברת הפנים שופרו ללא הכר בשנים האחרונות ויש תחושה נפלאה גם בכפר וגם בהרים.

 

אזור הגלישה נפלא: נרחב, גבוה, עם מסלולים מגוונים ורבים (בעיקר לרמות מתקדמים ובינוניים). הוא מחולק ל- 3 אזורים נפרדים ושונים בצורה מרתקת.

 

לזרמט יש מוניטין בינלאומי, שהיא ראויה לו, כאחד מ- 3 יעדי הסקי הטובים ביותר באירופה. גולשים מסכימים שזרמט היא חובה לגולשים רציניים.

 

לשאלה - כיצד הצליחה זרמט לשמור על אופייה המיוחד בזמן שתרמילאים, טיולים מאורגנים, חברי חוג הסילון וספורטאים אולימפיים עוברים דרך כפר זה, המונה 5,000 תושבים, בכל עונות השנה - אין תשובה חד משמעית.

 

אז למה כולם רוצים לזרמט? מה מושך לכאן כל כך הרבה תיירים? אולי בגלל מדרונות הסקי, אולי בגלל הסנובורד. או שאולי בכלל בגלל הטיולים רגליים שאפשר לעשות במקום או טיולי אופניים. ומעבר לכך, הרי שהמקום ראוי גם ראוי לשמש קן אהבים בירח דבש או בחופשה רומנטית. האוויר הצח, הנוף הנפלא של המטרהורן (שהוא לשוויץ מה שהאייפל לפריס) והאלפים השוויצרים המקיפים אותו מהווים תפאורה מושלמת לירח דבש. הכפר והתפאורה השוויצרים המסורתית משלימים את התמונה. חיי הלילה המגוונים מאפשרים לזוגות ליהנות מארוחת ערב נינוחה במסעדה שקטה או מריקודים כל הלילה. ולמרבה המזל חמקה זרמט ממגפת האוכל המהיר ומהזוהר המעצבן של סנט מוריץ.

 

איך מגיעים

 

שדות תעופה: יש 2 שדות תעופה בינלאומיים בשוויץ שאליהם מגיעות טיסות מישראל: ג'נבה וציריך. מכל אחד מהם אפשר להגיע לזרמט או ברכבת או במכונית.

 

רכבת: הרכבת מאוד נוחה. מערכת הרכבות בשוויץ היא מצוינת, במיוחד כשמגיעים או יוצאים משדדה התעופה. בכל אחד משדות התעופה שהוזכרו יש תחנת רכבת. אפשר לעלות על רכבת תוך שעה מזמן הנחיתה. מ- 2 שדות התעופה, הרכבות לזרמט עוזבות כל שעה. אפשר גם לשלוח את המטען שלכם ברכבת. הבעיה, שהוא לא יגיע יחד עימכם, אלא אחרי כמה שעות. הבחירה בידכם!

 

זמן הנסיעה מג'נבה הוא כ-4 שעות ומציריך 5 שעות. יש לפחות שינוי רכבת אחד או ב- Visp או ב-Brig ואז עולים על רכבת מיוחדת הנוסעת על גלגלי שינים ונקראת BVZ (קיצור Brig-Visp-Zermatt). זמן הנסיעה הוא 80 דקות והיא עולה להרים ולעמק שבה שוכנת זרמט.

ׁ

אם הזמנתם מלון לפני שהגעתם, בד"כ יחכה לכם רכב חשמלי או מזחלת שתביא אתכם לבית המלון שלכם. אבל חייבים לארגן את זה לפני הגעתכם. אם לא סידרתם לכם לינה, בתחנת הרכבת יש רשימה של מלונות, עם חדרים פנויים ומחירים.

 

רכב פרטי: הדרך השניה היא לשכור מכונית ולנהוג. זמן הנסיעה מג'נבה הוא 3.5 עד 4 שעות, ומציריך 4.5 עד 5 שעות. מגיעים עד טאש (Tasch) הנמצאת במרחק 7 ק"מ מזרמט. שם מחנים את המכונית באחד מ-200 מקומות החניה שנמצאים במגרשי החניה הפתוחים או בחניונים המקורים. בעונת החורף כדאי להזמין מקום חניה לפני שמגיעים. את הדרך מטאש ועד זרמט אפשר לנסוע ברכבת או במונית. כדאי לקחת מונית כי זה מונע את כל הטרחה בהעלאת/הורדת המזוודות מהרכבת והובלתם עד ומן הרכבת .

 

חזור למעלה
בעד ונגד

 

יתרונות

 

 • עיירת הרים ישנה מקסימה, אם כי מעט מתפרשת ובלי תנועת מכוניות. מביני דבר אוהבים את העובדה שאין פה מכוניות מונעות בגז.
 • חיי לילה המתאימים לרוב הטעמים. הכפר, שממנו יוצאות כל המעליות, מורכב מרחוב אחד שנקרא Bahnhofstrasse. פה וברחובות הצדדיים שיוצאים ממנו, יש יותר מ- 100 מסעדות ועשרות ברים ומועדונים. סצינת ה"אפרה סקי" קרובה להיות האספקט הכי מפורסם של כל הכפר.
 • מחוברת ל- Cervinia באיטליה.
 • כל 3 ההרים המרכיבים את אזורי הגלישה הם מעל 3,100 מ' ואפשר להגיע אליהם לא ע"י מעלית סקי ממוצעת אלא ע"י גונדולות וחשמליות רבות. יותר מזה, חלק מהמסלולים משתרעים לרוחב של יותר מ- 11 מ'.
 • קשה למצוא אזור סקי עם תקופת חיים יותר ארוכה – אפשר לגלוש פה כל השנה.
 • הנוף היפהפה בודאי רק מוסיף לפופולריות. 28 הרים, כולל המטרהורן המפורסם ומרהיב-העין, המשתרע לגובה 4,000 מ', מקיפים את זרמט. יותר מרשימה אפילו היא העובדה שאלו הן הפסגות הגבוהות ביותר באלפים.
 • בזרמט יש, בתוך מערכת המסלולים המסומנים שלה, יותר שטח שאפשר לגלוש בו מאשר מקומות רבים באירופה וכמעט בכל מקום בארה"ב. יותר מ- 90 אחוז של שטחים אלו הם מעל קו העצים, ורוב החלקים מספקים את רצונם של הגולשים ברמה הבינונית והמתקדמת. שלג אמין בגבהים.
 • פעילות הליקופטר נרחבת.
 • חנויות ברמה.

 

חסרונות

 

 • ההגעה לתחנות המעליות המרכזיות גוררת הליכה ארוכה, אוטובוסים צפופים או נסיעה יקרה במונית.
 • לביה"ס לסקי יש מוניטין עלוב.
 • לא מתאים למתחילים.
 • קישור חד כיווני בין Klein Matterhorn ו- 2 האזורים האחרים.
 • עליה להר ולאזורים השונים יכולה להיות איטית.
 • מוניות חשמליות מעצבנות מפחיתות מהאווירה הרגועה של הכפר החופשי מתנועה. המחיר גבוה, אפילו בסטנדרטים שוויצרים.

 

חזור למעלה
האתר ומסלולים

 

מכיוון שאזורי הסקי של זרמט משתרעים על 3 הרים שגובהם מעל 3,100 מ', יש פה כמות נהדרת של משטחי סקי. ההרים פונים לצפון והם גבוהים למדי, ולכן עונת הסקי פה, שאורכת מסוף נובמבר ועד תחילת מאי, יותר ארוכה מאשר באזורים אחרים באירופה. יש פה גם סקי קיץ, אבל לא כל המעליות והמדרונות פתוחים כל השנה.

יש אפשרויות מצוינות גם לבינוניים וגם למקצוענים. מגוון המסלולים משתרע ממסלולים רחבים מאוד ועד "מוגולס" ו"פודרה" (powder), ומסלולי off-piste. המחסור במסלולים למתחילים הוא אחד מהחסרונות העיקריים של זרמט – יחד עם העובדה שבזמן החגים ובסופי שבוע, התור למעליות יכול להיות ארוך.

 

חיסרון אחר הוא שחלק מהמסלולים למתקדמים לא נפתחים עד ינואר או תחילת פברואר, שאז יש בהם מספיק שלג. למרות זאת, אם אתה גולש רציני, זרמט היא המקום ללכת אליו. ביום טוב, עם שלג טרי, שום דבר לא יכול להתחרות בה.

 

הזמן הטוב לגלוש בזרמט הוא באביב, בחודשים מרץ ואפריל, כאשר הימים חמים יותר וארוכים יותר. בחודשים אלה עדיין יש שלג טרי במשך הלילות והם משולבים עם מזג אוויר חם ושמש זורחת במשך היום.

 

 • פסגה- 3820 מטר, תחתית- 1620 מטר, סה"כ אורך מסלולים- 194 ק"מ.
 • מתי אפשר: 12 בדצמבר 2005 עד 16 באפריל 2006.
 • חלוקת המסלולים לרמות: ירוק- 0%, כחול- 27%, אדום- 47%, שחור- 26%.
 • מספר מעליות: 34
 • שלג מלאכותי: 48 ק"מ.
 •  

  סנובורד

   

  עדיין המסלולים משותפים גם לגולשים וגם לסנובורדים, והנפילה האנכית לא משתנה בגלל שאתה גולש בסנובורד. כתוצאה מכך, הגלישה בסנובורד, בין אתם מצוינים או בינוניים – היא מאוד מלהיבה. כמו בסקי, הזמן הטוב והפחות צפוף הוא במשך תקופת החורף ומחוץ לחגים (סוף נובמבר עד 20 בדצמבר ותחילת ינואר ועד אמצע מרץ) ובמשך אמצע השבוע.

   

  פארק שלג: יש פארק ברמה עולמית (Gravity Park) באזור Klein Matterhorn. הוא כולל kickers, rails, wall ride, box, rainbow, מסלול boarder cross ו- pipe מצוין. פארק חדש ו"חצי-צינור" נמצאים קרוב ל- Riffelberg.

   

  כרטיסים למעליות

   

  מערכת מתוחכמת המשתמשת בכרטיס מגנטי שנושאים בכיס החיצוני של חליפת הסקי מאפשרת להשתמש בכל מערכות המעליות בחופשיות, מבלי להוציא כל פעם את הכרטיס. קימות אפשריות רבות לכרטיסים כולל כרטיסים לנסיעה בודדת, פאסים לצעירים, פסים למבוגרים, ו- multi-day passes.

   

  כל הילדים מתחת לגיל 9 גולשים חופשי. בין 9 ל- 16 אפשר לקנות פאס בחצי מחיר. וכל גברים מעל 65 ונשים מעל 62 מקבלים 25 אחוז הנחה.

   

  אפשר גם לקנות כרטיס לאיטליה Cervinia/Valtournanche. כרטיס זה מאפשר להגיע ל"קליין מטרהורן" מהצד השוויצרי ולצ'רביניה בצד האיטלקי. אפשר גם לקנות פאס איטלקי נוסף. הדבר מוסיף 80 ק"מ של מסלולים ו- 30 מעליות לאלה שקימים בזרמט.

   

  תורים: זרמט שיפרה את מצב המעליות שלה בשנים האחרונות, ובכך פתרה את צווארי הבקבוק העיקריים. ע"מ להגיע בנוחות למעליות פועלת בכפר מערכת אוטובוסים שמסיעה אורחים בכל רחבי הכפר ועד מעליות הסקי. אבל עדיין יש המתלוננים על ההליכה המרובה שצריך לעשות ע"מ להגיע למעליות הסקי עם נעלי הסקי. אבל, משתפרים בהחלט גם בענין הזה.

   

  מבקרים ציינו, שהדבר האהוב עליהם הוא לקחת את הרכבת של 8:00 יחד עם עובדי המעליות והמסעדות, ולצאת לגלישה מיד בפתיחה. מה שמבטיח שעה-שעתיים של מסלולים ריקים מאדם.

   

  הקליין מטרהורן (Klein Matterhorn)

   

  עם גובה של 3,883 מ' נחשב הקליין מטרהורן לנקודה הגבוהה באירופה שאפשר להגיע אליה ברכבל. בחורף, הטמפרטורות יכולות בקלות לרדת עד מינוס 20 מעלות. כדי להגיע לשם צריך לקחת את הרכבל מזרמט ל- Furi (גובה 1,864 מ') ואז ל- Trockener Steg (גובה 2,939 מ') שבו לוקחים רכבל שלישי עד לפסגה. בגלל גובהו הרב צריך לנקוט בצעדי זהירות, במיוחד נשים הרות ואנשים שבריריים הבאים ישר מהמישור. מומלץ להימנע מתנועות פתאומיות ולנשום עמוק. הכי טוב לשהות יום או יומיים בזרמט עצמה, או בסביבתה, כדי להתרגל לגובה לפני שעולים לקליין מטרהורן.

   

  הקרחון (שבו נחפרה מערה בשנת 1999 וקושטה בפסלים) מציע פנורמה של 360° של האלפים השוויצריים, הצרפתים והאיטלקים. 39 פסגות מקיפות את זרמט והם מעל 4,000 מ', במיוחד במזרח המונט רוז (Mont Rose, גובה 4,634 מ', הפסגה הגבוהה בשוויץ), ה- Breithorn (גובה 4,164 מ') ו- Castor ו- Pollux (בגבהים של 4,228 ו- 4,092 בהתאמה). בצפון נמצא ה- Zinalrothorn (גובה 4,221 מ') וה- Weisshorn (גובה 4,505 מ'). לבסוף האלפים האיטלקיים בדרום עם Monte Viso, ה- Gran Paradiso וה- La Grivola.

   

  מתחילים

   

  באזור הסקי יש קרוב ל- 15 מסלולים קלים שמסומנים בכחול במפת המסלולים –מספר נמוך בהשוואה לכמות משטחי הסקי שקימים כאן.

   

  כ- 23 אחוזים מסך כל המדרונות הם מסלולים למתחילים, כשקלים ביותר נמצאים גבוה, על הקרחון באזור "קליין מאטרהורן". יש גם מסלולים למתחילים הממוקמים באזור Gornergrat בהר Stockhorn.

   

  מתחילים צריכים לשים לב שבגלל שזרמט כה גדולה, המסלולים לעיתים קרובות מתחילים כמסלולים למתחילים, אבל הם מתקדמים במהירות לרמה בינונית. יותר מזה, אין מסלולים למתחילים שמחברים את 3 ההרים, אז אם אתה גולש מתחיל שרוצה לגלוש מהר אחד לשני, תתכונן לקצת אתגר.

   

  בזכות מנגנון עשית שלג מלאכותי שקים כאן, רוב מסלולי המתחילים פתוחים עד מרץ. באמצע-סוף אפריל המסלולים הקרובים לכפר (מתחת ל- 2,000 מ') מתחילים להיסגר וכך גם הרבה ממסלולי המתחילים.

  כל מתחיל, עם נסיון של 3-4 שבועות גלישה, יכול להיות מסוגל לעשות את הטיול גבוה ל"קליין מאטרהורן" ולצפות בנופים המרהיבים של המטרהורן האמיתי, לא משנה באיזה זמן של השנה (כולל בקיץ). מאזור זה אפשר גם לגלוש מעבר לגבול לתוך איטליה, לצ'רביניה.

   

  המסלולים לרמה הבינונית מהווים את רוב המסלולים. מסלולים אלה מציעים מגוון רחב של סקי ומראות נוף מדהימים. בזמן הגלישה לאורך המסלולים, שמשתרעים מבינוני רגוע ועד בינוני מתקדם, אפשר לראות גם את המטרהורן וגם את פסגות ההרים בגובה 4,000 מ'.

   

  בערך 44 אחוז מסך כל המסלולים מסווגים כמתאימים לרמה בינונית ואפשר לזהותם כאדומים במפת המסלולים. המגוון הרחב של רמת הסקי הבינונית עושים את זרמט מקום נהדר לגולשים ברמה זו.

  לגולשים הבינוניים יש גם את האופציה של גלישה בכל 3 האזורים ביום אחד, ורוב המסלולים הם ארוכים ומשתרעים על משטחים שונים, מפתוחים ורחבים ולעיתים מיוערים.

   

  לאלה שרוצים להישאר באזור אחד, באזור קליין מטרהורן" נמצא המספר המרוכז ביותר של מסלולים לבינוניים באזור.

   

  לגלישת בוקר מוקדמת, נסו את המסלולים גם מ- Gornergrat ו- Hohtälli ל- Gant. כאשר גולשים באזור Sennegga נסו את מסלול Kumme בן 5 הקילומטרים, או אם אתם רוצים משהו יותר קל, נסו את המסלולים מעל Riffelberg או Gornergrat.

   

  עקב הגובה והמיקום באלפים, זרמט קרובה להיות המקום המושלם לגולשים בינוניים בכל השנה (כולל הקיץ). רוב אזור ה"קליין מאטרהורן" הוא קרחון שנופל אנכית גובה של 1,000 מ', אפילו במשך חודשי הקיץ. בחורף, כמובן, יש אפשריות רבות יותר של מסלולים בינוניים.

   

  לאלה הגולשים שמחפשים כמות גדולה של מסלולים אפשריים, כדאי להגיע בתקופה שאינה תקופת השיא (סוף נובמבר ועד 20 בדצמבר ואחרי החגים בינואר) ובמשך השבוע, מכיוון שההר נוטה להיות צפוף בסופי השבוע ובזמן החגים.

   

  המעבר לצ'רביניה האיטלקית

   

  אופציה מרגשת אחרת אפשרית לכל אחד שגולש בזרמט - טיול יומי מהיר לארץ אחרת. לאותם אנשים שרוצים צלחת גדולה של פסטה לצהריים באיטליה, קפיצה מהירה מעבר לגבול יכולה להעשות ל- Cervinia – אזור סקי באיטליה. כאן אפשר לגלוש במסלולים הישרים והארוכים שההר הזה מאוד מפורסם בהם וגם להנות מחוות גלישה איטלקית מלאת חיים וצעקנית – כמעט הפוכה לזו של שוויץ.

   

  מעבר לטיולים אלה, רוב האנשים שבאים לזרמט לוקחים בחשבון את בידודו של המקום. ברגע שאתם מגיעים לכפר, אתם נתונים לחסדי מה שמציע האזור, אבל לא לדאוג – יש הרבה מה לעשות.

   

  מה"קליין מטרהורן", יורד מסלול אדום עד Plateau Rosa ששם תוכלו לשתות קפה איטלקי מצוין. משם, תוכלו להנות מסקי באזור שטוף שמש של צ'רביניה (Cervinia, גובה 2,555 מ') שבאיטליה, ולהתפעל מהצד השני של המטרהורן. לצהריים מומלץ לקחת את הרכבל של צ'רביניה לאתר הנופש Theodulpass, שמשקיף לקרחון החרוץ מפלים קפואים ומכותר בפסגות עטויות שלג. הבקתה הנעימה Refugio Teodulo הנמצאת בגובה של 3,317 מ' היא בבעלות ה'מועדון האלפיני האיטלקי'. מעבר לנקניקיות הרגילות ולצ'יפס עם קטשופ, תוכלו לטעום כאן את המטבח המזין של עמק אאוסטה: שרקוטרי מסורתי, פולנטה עם פטריות וטירמיסו ביתי. משם חיזרו לזרמט (מרחק של 17 ק"מ) במורד, עם הפרש פנטסטי בגובה (2,300 מ'). יש מראות יפהפיים של האתר מ- Schwarzsee (גובה 2,583), אגם השוכן לרגלי המטרהורן שממנו גם אפשר לצאת למסלולים רגליים נהדרים.

   

  זהירות! בגלל השינויים הדרסטיים בגובה, אנשים שבאים לפה לסקי חייבים להיות זהירים בימים הראשונים בגלל מחלת גבהים (בייחוד הילדים!).

   

  מתקדמים

   

  זרמט ידועה במשטחי הסקי למתקדמים. בגלל מיקומה בצילו של המטרהורן ובאחד מאזורים הכי גבוהים באירופה, יש מספיק משטחים למתקדמים על 3 ההרים שיכולים לעסיקכם לאורך כל החיים, לא כל שכן במשך חופשה אחת. בשעה שבאופן רישמי כמות המשטחים למתקדמים מהווה כ- 33 אחוזים מההר, האיכות של המסלולים האלה ואופציות ה- off-piste גורמים למספר זה לעלות. מסלולים אלה יכולים להימצא ע"י הסימון השחור במפת המסלולים.

   

  לאותם גולשים שמחפשים "מוגולס", המסלולים של National, Gant, Aroleid, ו- Triftj, הממוקמים בהר Stockhorn מציעים אפשרויות נהדרות.

   

  Triftj הוא האתר שבו מתקיימת תחרות המוגולס בסוף השבוע של האיסטר שנקראת “Bump Bash”. התחרות מביאה את גולשי המוגולס הטובים ביותר באירופה למסלול הקשה הזה. בזכות המיקום שלו, בין 3,400 מ' ו- 2,700 מ', השלג על המסלולים האלה עושה תמיד את ה"מוגולס" קלים וסלחניים.

   

  אזור ה- Stockhorn נחשב כאחד מהאזורים הטובים ביותר לגולשים מומחים בזרמט. מסלולים נהדרים אפשר למצוא ביציאה מהגונדולה המובילה ל- Blauherd. 

   

  יש הרבה אזורים נהדרים של off-piste, כמו גם מסלולים מסומנים למומחים שממוקמים בפסגות המעליות של כל הר. למרות שרוב משטחי המומחים ממוקמים מעל קו העצים, במרחבים פתוחים ורחבים, הגולשים המגלים את אזורי ה- off-piste ואת המסלולים הלא רשמיים, צריכים להיות מודעים לנפילות פתאומיות וסלעים שיכולים להופיע פתאום. בגלל סיבה זאת, כל מי שמעוניין בסקי off-piste חייב לקחת מדריך.

   

  לרוע המזל, שלא כמו ב'ואל דיזר' ו'מריבל' שבצרפת, זרמט לא מציעה קבוצות מודרכות יומיות לגלישת off-piste. לכן חיבים לשכור מדריך פרטי (שזה יקר), או שתצטרכו להצטרף לקבוצה גדולה למדי (מועדון הסקי הבריטי מארגן טיול off-piste כל שנה).

   

  יתר על כן, בזכות השטחים על הקרחון ב"קליין מאטרהורן", רמת הסקי למתקדמים יורדת בחודשי הקיץ. ולכן הזמן הטוב שבו אפשר למצוא את מסלולי המומחים בזרמט היא במשך חודש החורף. חשוב גם להגיד שמסלולי המומחים הטובים לא נפתחים בד"כ עד פברואר, בגלל שכיסוי שלג טוב צריך לכסות את הסלעים והצוקים.

   

  Off-piste

   

  הלי-סקי (Heliski) אפשרי באזור המקיף את זרמט. אך שימו לב, חלק מהמקומות שאפשר להגיע אליהם בהליקופטר אפשר גם להגיע אליהם בגלישה off-piste עם מדריך מקומי.

   

  למרות עובדה זו, זרמט היא מרכז הלי-סקי הכי גדול באלפים ומנחת ההליקופטרים בכפר עמוס מאוד בחודשי החורף. יש רק 3 אתרי נחיתה, כך שיש סיכוי שתיפגשו בהרבה קבוצות. המסלולים לא דורשים יכולת סקי מעולה והנוף מדהים, במיוחד במונטה רוזה המפורסם, מעל 4,000 מ', שמביא אתכם עד למטה ל- Furi (גובה 1864 מ').

  שימו לב לעובדה, שמחוץ לגבולות אזורי הסקי לא תיפגשו בפטרול הסקי. זה אומר שכל אחד אחראי לביטחונו שלו.

  חברה אחת שמציעה שרות הלי סקי היא Alpin Center Zermatt. גם חברה בריטית בשם Descent International מציעה להוריד אתכם על הרי מונטה רוזה ואלפהובל (Alphubel).

   

  כמו מסלולים אחרים למתקדמים, מסלולי ההלי-סקי רגישים גם הם לכמות השלג על ההר. הזמנים הטובים לגלוש בהם הם בסוף החורף ובתחילת האביב כאשר השלג עדיין חזק, מזג האוויר חם יותר (סביב האפס), והיום יותר ארוך.

   

  Cross-country

   

  רוב מסלולי הקרוס קאונטרי ממוקמים מתחת לקו העצים, וכך מוגנים הגולשים מרוח ומאלמנטים אחרים. לרוע המזל, מכיוון שמסלולים אלה ממוקמים בחלק התחתון של ההר, ליד הכפר, עונת הקרוס קאונטרי קצרה יותר מאשר עונת הסקי במדרון, אך אפשר כך ליהנות מהמראות המדהימים של האלפים המקיפים ואת המטרהורן, וזוהי דרך נהדרת להתוודע לחיות הבר החורפיות. מסלולים אלה בנויים רק על שלג טבעי שיורד במשך חודשי החורף (נובמבר עד מרץ). במדרונות הגבוהים יש כיסוי שלג עד מאי, אבל מסלולי ה'קרוס קאונטרי' פתוחים בד"כ מסוף דצמבר ועד מרץ.

   

  זרמט מציעה אופציות מוגבלות לגולשי ה'קרוס קאונטרי', עם מעט לולאות ומסלולים שונים. 3 האזורים המצוינים לגלישה הם הלולאה ב- Furi (בת 4 ק"מ), 3 ק"מ מסלול ליד התחנה התחתונה של הגונדולה ל- Furi ו- 12-15 ק"מ מסלול למטה ל- Tasch שלא תמיד יש שם שלג.

   

  יש גם 30 ק"מ של מסלולי הליכה שאפשר לגלוש בהם.

   

  לימוד והדרכה

   

  לצעירים ומבוגרים, שעורי הסקי מחולקים ל- 2 עונות שונות – עונת השיא והעונה הרגילה. בשניהם, שעורי הסקי מחולקים ל- 6 רמות שונות, ממתחילים ועד מתקדמים. בתקופת השיא, השעורים אורכים 3 שעות ביום (10 עד 1 בצהרים). עונת השיא היא השבוע האחרון של דצמבר, השבוע האחרון של פברואר, השבוע הראשון של מרץ, והשבועיים המרכזיים של אפריל.

   

  ההר מציע 2 בתי ספר לסקי וסנובורד: Swiss Ski & Snowboarding School, Stoked Snowboard School.

   

  שעורים פרטיים: אפשר גם לקחת שעורים פרטיים לשעה, שעתיים או שלוש שעות. לגבי סנובורד – שעורים לבני 10 ומעלה אורכים שעתיים ויכולים להילקח ב- 3 תקופות של היום. שעורים פרטיים יכולים להיות בני שעה, שעתיים, שלוש או כל היום.

   

  חזור למעלה
  לינה

   

  בזרמט 13,500 מיטות ו- 118 מלונות. כמעט כולם ממוקמים במרכז ובמרחק הליכה מהמעליות, החנויות והמסעדות. בנוסף, כל מלון משמר את הארכיטקטורה השוויצרית המקסימה והמסורתית ורבים מהם עדיין בבעלות או מנוהלים ע"י משפחות מקומיות. אפשר למצוא פה החל ממלונות מפוארים (3 מלונות של 5 כוכבים) ועד מלונות פשוטים וידידותיים.

   

  מלונות ה- 5 כוכבים הנמצאים בכפר הם Mont Cervin שנחשב לטוב ביותר ו- Grand Hotel Zermatterhof.

  מלון 5 כוכבים חדש יחסית הוא Riffelalp Resort שנמצא ממש על המדרונות בגובה 2,222 מ'. אפשר לגלוש ממנו או אליו, אם כי צריך עדיין להיעזר ברכבת העולה למעלה. במלון 2 אגפים ונוף המטרהורן שנשקף מהמרפסת הוא פשוט מרהיב, בכל שעות היום. החדרים נהדרים, חמים, עם מערכת שמע משוכללת וחדרי אמבטיה מפנקים. את ציוד הסקי אפשר לשכור במקום ואף לקבל שירות מעולה ממרטין, האחראי על חדר הסקי וציוד הסקי. מומלץ: חדרים 107, 207, 307.

   

  מבין מלונות 4 כוכבים מומלצים Albana Real ו- Monte Rosa. מלון Walliserhof ממוקם ברחוב הראשי, ומאוד פופולרי ברמה הבינונית. 

   

  מרבית מהמלונות היקרים ביותר של זרמט הלכו כעיוורים אחרי סינדרום מסקרן – מוטיב העיצוב המטורף: החל מה"וילה האיטלקית" דרך הפונדק ה"ימי בניימי" וכלה בבקתת הארט נובו. זו הסיבה המרכזית לכך שמלון ג'ולן (Romantik Hotel Julen) הוא הקלה גדולה. זהו מלון הסקי הסטנדרטי (4 כוכבים) המלא עד גדותיו בבדי יוקרה ובפרטי יוקרה. כמה מטרים מהמלון הנוף מרהיב. ארוחת הבוקר היא העתק של הארוחה במלון אירופה (בעלי שני המלונות הם אחים). הקומה התחתונה היא הסאונה - ארבע קומות של כמו מערה, המעוטרת בציורים כמו מצריים, וגם חדרי ספא. והנה סוד שוייצרי: ממש אין הכרח לגלוש או לטייל כל היום כדי להיות זכאים לטיפול כזה. הסאונות נחשבות לפעילות אלפינית משל עצמן (27-966-76-00; ארוחת ערב לא כלולה).

   

  ההרגשה במלון 'אירופה' (Europe), מלון 3 כוכבים קטן (45 חדרים) היא של מלון ממש, יותר מאשר ב'בלה ויסטה'. הכל עשוי היטב. אבל לא מקבלים טונות של אופי. הוא ממוקם בעיר – יתרון אם אתם מתכוונים לבקר בכל המסעדות, הברים והחנויות של זרמט. הנוף שנשקף ממנו הוא נהדר, המטרהורן בשיא תפארתו החל מהמדרונות הירוקים ועד הפסגה המושלגת. פלוס רציני היא המרפסת המלאה בצמחים, מקום מצוין לשתות קפה ולתפוס רגעי בוקר של המטרהורן. פלוס גדול יותר היא ארוחת הבוקר: מיץ תפוזים טרי, ביצים לפי הזמנה, שבעה סוגי בשרים קרים, פטה, סלמון, דגני בוקר בלי סוף, פירות טריים וגבינה שוויצרית. האכזבה היחידה היא, שוב, העדר הסאונה. אם כי יש הסכם עם מלון ג'ולן (27-966-27-00; לא כולל ארוחת ערב).

   

  מלון (3 כוכבים) 'בלה ויסטה' (Bella Vista) מציע בדיוק את מה שמשתמע משמו: נוף נהדר של המטרהורן. מלון קטן (46 חדרים). למעשה זהו אחד ממקומות התצפית הטובים בעיר ובמחיר הטוב ביותר בעיר. הנוף המיוחד נובע ממיקומו של המלון במעלה הגבעות, כך שהמבט מתערפל כשמביטים מטה לכיוון הכפר, ורואים את הקערה הירוקה שהיא העמק ואפשר לתת מבט כולל ממרגלות ההר לפסגתו.

   

  בקומה התחתונה ישנה ספריה עם לוחות שחמט, אינטרנט, פסנתר ומקרן שקופיות שבו הבעלים, פרנץ גוצנברגר, משתמש כדי ללוות את הרצאותיו על האזור. הוא גם מדריך את האורחים בטיולים בהרים או פשוט לוקח אותם לגלוש (לרוב צריך לשכור מדריך בשביל זה, אבל הוא עושה את זה סתם כך). בארוחת הבוקר הוא משקיע את המאמץ הקטן הנוסף, החל מ-35 סוגי תה, ועד לקרואסונים עשויים ביד וטריים.

   

  כמובן שישנם גם כמה חסרונות. המיקום הגבוה משמעו גם טיפוס נוסף אחרי יום שלם בהרים. כמו כן, אין סאונה או בריכה. כמו מרבית המלונות במחיר זה ישנו הסדר עם המלון השכן לגבי השימוש בבריכה. אבל חוץ מזה, ה'בלה ויסטה' מבודד למדי. (27-966-28-10; ארוחת ערב לא כלולה במחיר).

   

  ואם אתם רוצים ללון ב- Chalet מקומי תוכלו לעשות זאת ב- Chalet Zen של החברה הבריטית Descent Internationaln. טל' 44-20-7384-3854.

   

  חזור למעלה
  אוכל

   

  מסעדות הרים

   

  פגשנו פעם מישהו שאמר לנו שהוא מגיע לפה כבר 20 שנה רק בגלל מסעדות ההרים. המבחר ענק, ברובם אוכל מעולה ורובן יושבות מול נוף כביר. בלתי אפשר לעשות רשימה של כל אלה הראויות לביקור – ולכן אל תגבילו את עצמכם רק לאלה שברשימה. אל תשכחו להזמין מקום בבוקר.

   

  הכי מומלצים: Adler (ב- Findeln), מסעדת Alm ב- Furi, מסעדת Alphitta ב- Riffelalp, מסעדת Blatten (ב- Furi), מסעדת Findlerhof, מסעדת Fluhalp ומסעדת Gandegghutte (מעל Trockener Steg עם נוף מושלם). בתחנת Trockener Steg יש מסעדת שרות עצמי אך המומלץ ביותר לאכול פה הוא הפיצה שעשויה בתנור עצים.

   

  מסעדות בעיירה

   

  סצינת האוכל בכפר מצוינת, עם 38 מסעדות על המדרונות, 100 מסעדות בכפר, ועשרות ברים ומועדוני לילה. כאן תמצאו את כל סוגי האוכל: ממנות מסורתיות של אזור Valais בשוויץ שחייבים לנסות שכוללות את הדברים המיוחדים לאזור כמו אספרגוס, ראקלט, פונדו, גבינות, נקניקים, בשרים מיובשים ולחמים מעולים ועד מטבח סיני, צרפתי, איטלקי, יפני, ותאי. מאוכל לא רשמי של פאב למסעדות אלגנטיות, תמצאו משהו שמתאים לכל תקציב. רוב המסעדות מציגות בחוץ תפריט המתורגם לאנגלית.

   

  רוב המסעדות בכפר ממוקמות ברחוב הראשי, שנקרא Bahnhofstrasse. לרוב המלונות יש מסעדה שפתוחה לציבור.

   

  איכות גבוהה ומחיר יקר, תמצאו ב- Le Mazot ב- Zum Steg המציעה חבילה שלמה של אווירה נהדרת, עיצוב מיוחד, ואוכל מצוין (ביחוד כבש). מסעדות אחרות המומלצות מאוד הן Chez Heini, שמי שמתגעגע לשירה בציבור ימצא אותה שם ומסעדת Le Gitan שבמלון Darioli.

   

  למאכלים מקומיים ומוסיקה שוויצרית חיה נסו את Whymper Stübe המצוי במרתף של המלון הכי עתיק באתר (Monte Rosa המפורסם, שבו ווימפר וחבריו שהו) ושם עושים את אחד מהפונדו הכי טובים באזור (מוגש עם אגסים או פטריות!) כמו גם מאכלים אחרים מיוחדים לאזור וואלה (Valais) כולל הרקלט המפורסם, שכאן משתמשים עם הגבינות האזוריות הרכות.

   

  גם ב- Schwyzer Stübli שבמלון Schweizerhof יש פונדו גבינה נהדר. כדאי לנסות גם את Chi-Ba-Bou שממוקמת במלון אמבסדור וידועה בפונדו שלה.

   

  מסעדות מומלצות אחרות הם: Julen ו- Schaferstubli שבמלון Julen והגריל-רום Stockhorn. מסעדה טובה עם מחירים סבירים היא Waldhaus (כתובת: Winkelmatten, טל' 027-967-14-50).

   

  אם אתם מחפשים פיצה, לכו ל- Tony’s Grotta (כתובת: Haus St. Theodul) או ל- North Wall (ממוקמת במלון Rhodania). מסעדה יפנית מומלצת היא Myoko שב- Seilerhaus ואם חשקה נפשכם בסיני לכו ל- Fuji of Zermatt שבמלון Albana Real.

   

  לסיום, אל תשכחו על האפשרויות הרבות המצויות על המדרונות שאפשר להגיע אליה עם מעליות הכסא האחרונות.

   

  בתי קפה

   

  יש 8 בתי קפה בכפר שבהם אפשר ליהנות מספל קפה שוויצרי יחד עם נוף מקומי וההרים. 4 מתוכם ממוקמים ברחוב הראשי ואלה הטובים ביותר להתרגעות בשעה שחווים את הטוב ביותר שזרמט יכולה להציע. 4 בתי קפה אלה הם: Crêperie (שיש שם קרפים נהדרים של שוקולד), Tea-Room Darioli, Café-Conditorei Zellner ו- Tea-Room Hornli.

   

  חזור למעלה
  אפרה סקי

   

  אי אפשר להביס את סצינת האפרה-סקי בזרמט. בעצם, למרות הנופים הנהדרים ומשטחי הסקי הענקיים, גולשי הסקי אומרים שהאפרה-סקי הוא החלק הטוב ביותר בחווית זרמט.

   

  עם 9 מועדוני לילה ו- 35 ברים הפתוחים עד 3 בלילה, חיי הלילה בזרמט הם גם מגוונים וגם מלאי-חיים. יש משהו לכל אחד עם שילוב טוב של תיחכום ובידור לא פורמלי. כל סוג של חיי לילה אפשר למצוא כאן החל ממועדוני ג'אז ועד דיסקוטקים, ופאבים שקטים. זיכרו, לא חשוב לאיפה החלטתם ללכת – התענוג יכול להיות יקר.

   

   

  אחת הדרכים הפופולריות ביותר לגמור יום קשה של גלישה הוא לעצור באחת מבקתות ההרים שעל המדרונות, שתמיד אפשר למצוא שם בירה קרה. אם אתם באים מכיוון ה"קליין מטרהורן", יש המון בקתות לעצור אחרי שעברתם את Furi כמו Zum See, שם תוכלו למצוא טארט פירות נהדרת ואוכל מצוין. בצד השני של ההר, ליד Sunnegga, עיצרו ב- Olympia Stübli (טל' 027-967-24-07 ב- Riedweg) שכמעט תמיד יש שם מוזיקה חיה או ב- Othmar’s Hutte (טל' 027-967-17-61 ב- Ried) הפופולרי.

   

  כשאתם בכפר, יש הרבה מקומות שאפשר למצוא שם משקה לילי או להגיע ישר אחרי הסקי. המבחר האינסופי לאורך הרחוב הראשי מציע מבחר רב של סוגים וחופש אישי. גם Paperla וגם Elsie’s Bar הם 2 מהמקומות היותר פופולריים (וצפופים) שפתוחים מוקדם ונסגרים מאוחר.

   

  Hotel Post היא נקודה פופולרית לארוחת ערב, ריקודים וג'אז. אם אתם מחפשים רק ג'אז, Pink Elephant הוא פיאנו/ג'אז בר פופולרי אם כי יקר.

   

  אם אתם מחפשים לילה של ריקודים, יש המון ברים ודיסקו שמתאימים לצרכים שלכם כמו Pollux ו- Alex. אתרי ריקודים פופולריים אחרים הם Moby Dick's Dancing Pub או Le Broken – דיסקו-בר.

   

  ללילות של מוסיקה חיה נסו את Dancing Simi, ששם מבוצעים בקביעות מוזיקה חיה ופולקלור. אם אתם במצב רוח לנוח בבר שקט ונוח נסו את David’s Boathouse או את Hexenbar.

   

  Vernissage הוא בר מטופח ובעל אווירה, דיסקו ובעיקר אולם קולנוע שעוצב ע"י ארכיטקט מקומי היינז ג'וליין. טל' 27-967-6636. Papperla Pub - מקום להסתכל על אנשים ולהתחכך אחד בשני לצלילי יורו-דיסקו. טל' 27-967-4040.  נראה שיש רשימה אינסופית של אתרים שונים לבלות את הלילה, אבל מקומות כמו Pipe Bar, T-bar, Grampie's, ו- Papparello's הם בראש הרשימה של המקומות הנהדרים.

   

  למבוגרים בינינו: תרגישו טוב ב- Stars Piano Bar שבמלון Zermatterhof Grand Hotel. טל' 27-966-6600. 

   

  חזור למעלה
  ילדים

   

  אפשר למצוא שירותי שמרטפות טובים במקומות שונים בכפר. בכלל, זרמט היא באופן טבעי כפר אוהב-ילדים, במיוחד מכיוון שאין כאן מכוניות. הרחוב הראשי היחיד רחב ופתוח ומלא בחנויות, והורים לא צריכים לדאוג לילדיהם שיסתובבו ברחובות החופשיים מתנועה. אבל, בחורף הרחובות יכולים להיות מכוסי קרח מה שיכול להיות מקור לדאגה.

   

  גם, זמן הנסיעה הארוך לכפר (5 שעות מציריך ו- 4 שעות מג'נבה) ושינויי הרכבות לאורך הדרך יכולים להיות מעייפים, במיוחד לילדים.

   

  לטיפול בילדים במשך היום, מלונות ניקולטה (Nicoletta) ו- Ginabelle, מציעים פעוטונים טובים גם לאנשים שלא שוהים במלון. Kinderparadeis הוא מעון יום לילדים בני שנתיים ויותר. כאן יש מגרש משחקים פנימי, ששם הורים יכולים להשאיר את ילדיהם ליום. מדריכים הדוברים בשפות רבות ממלאים את הימים עם פעילויות מלהיבות לילדים. צהרים וארוחות קלות מסופקות.

   

  לילדים בגילאים 4 עד 6 הרוצים לעשות סקי בחלק מהיום, אבל עדיין צעירים מדי לגלישה של יום שלם, או אפילו לשעורים של חצי יום, ביה"ס לסקי של זרמט מפעיל מעון יום הקרוי Snowli-Club Riffelberg (כולל ארוחת צהרים). הוא מתחיל משעה 9:15 ועד 4 אחה"צ כל יום. פעמיים במשך היום, המשגיחים מוציאים את הילדים החוצה למדרונות למשחקים ושיעורים בני שעתיים בפארק השלג של הילדים.

   

  לילדים בני 6 ועד 12, יש שיעורים כל היום המתחילים בשעה 9:15 בבוקר ונמשכים עד 4 אחה"צ (כולל ארוחת צהרים). את כל השיעורים צריך לארגן לפני פתיחת השיעורים.

   

  כל הילדים מתחת לגיל 9 גולשים חופשי, גילאי 9 ו- 16 יכולים לקנות 'פס' בחצי מעלות מחירו למבוגר. רוב חנויות הסקי והסנובורד גם הן מציעות מחירים מופחתים לילדים.  

   

  חזור למעלה
  למי שלא גולש

   

  לאותם אנשים שלא גולשים או שהחליטו לקחת יום חופש, ואשר רוצים להנות מהמראות המדהימים של האלפים המקיפים ואת המטרהורן - הפעילות הכי אטרקטיבית היא ההליכה במערכת המסלולים באורך של 30 ק"מ שמתפתלת כנחש בחלק התחתון של ההר. בנוסף, מכיוון שמסלולים אלה הם בחלק התחתון של ההר, זוהי דרך נהדרת להתוודע לחיות הבר החורפיות. אפשר סתם ללכת בשלג או להשתמש בנעלי שלג מיוחדות - snowshoe.

   

  לאורך מערכת מסלולים זאת, אפשר ללכת מהכפר ואליו בנקודות שונות לאורך הדרך, ואפשר גם לעצור באחד מבקתות ההרים לשוקו חם או למשהו קטן לאכול. רבות ממסעדות אלו הם המסעדות שבהם עוצרים גם הגולשים, ומהווה נקודות מפגש גם לגולשים וגם לאלה שלא.

   

  לאלה שרוצים לצאת להליכה נמרצת יותר שמרחיקה אתכם מהנוחות של בסיס ההר, אפשר לשכור מדריכים מקומיים. Alpin Center Zermatt הוא המקום שבו תוכלו להזמין טיול הליכה מקיף.

   

  גם למי שלא גולש, יש מספיק מה לעשות בזרמט. מלבד ההליכה ברגל, החנויות ופעילות האפרה-סקי יש כאן אטרקציות מקומיות נוספות: בית הקברות של מטפסי ההרים, שם תמצאו את מצבות חברי המשלחת של ווימפר (מכובשי המטרהורן) ואחרים שניסו להגיע לפסגות.

   

  מאוד מעניין הוא המוזיאון האלפיני, שיש בו תצוגה של מסמכים היסטוריים הקשורים לטיפוס הרים וגם מוזיאון 'רדיו-מטרהורן' שהיה פעם תחנת הרדיו הכי פופולרית באזור דובר הגרמנית של שווייץ. יש פה גם קזינו שנמצא ברחוב הראשי וכמובן אפשר לצאת לטיול בהליקופטר מסביב למטרהורן.

   

  טיולים: בזכות המיקום שלו עמוק באלפים השוויצרים והאיסור על כלי רכב מוטוריים, יש מעט טיולים יומיים לאזור מחוץ לסביבת ההרים המיידית של זרמט. למזלנו יש פה כ"כ הרבה מה לעשות שבאמת לא נזקקים לאטרקציות נוספות.

   

  גם בקיץ וגם בחורף, Air Zermatt מציע נסיעות הליקופטר עוצרות נשימה מסביב למטרהורן ולפסגות ההרים שמסביב (מינימום של 4 איש). טל' 027-966-8686.

   

  קניות: הרחוב הראשי היחידי בכפר, הבאנהופשטראסה, נהדר לקניות. פה וברחובות הצדדיים היוצאים ממנו, תמצאו רוב גדול של חנויות מעניינות. זהו מקום גדול להעביר את הזמן ולבזבז כסף. יש 316 חנויות שבהם אפשר לקנות מזכרות שוויצריות סטנדרטיות כמו שעונים, אולרים, בגדים, קופסאות מוסיקה ושעוני קוקייה. יש גם מגוון רחב של חנויות אופנה ובוטיקים של שעונים ותכשיטים. יש בכפר גם מבחר גדול של גלריות לאמנות שמתאימות לכל הטעמים. למשל, יש פה מסורת מקומית של מסיכות עץ מגולפות שפעם השתמשו בהם לייצג "רוחות הרים" ועכשיו הם נמכרות במספר חנויות. אפשר גם לקחת סיור מאורגן לאחת החנויות העתיקות בכפר כדי ללמוד את אמנות יצירת המגפיים המשמשות לטיפוס הרים. בלי ספק, זרמט היא מקום לקניות כל השנה... אם יש לכם כסף לבזבז.

   

  ספא: 7 בריכות שחיה פנימיות, בריכת שחיה של מי-מלח, 17 סאונות ומספר מרכזי כושר. רוב מקומות אלה ממוקמים במלונות המפוזרים בכפר ורובם פתוחים לקהל הרחב. בתי המלון הטובים ביותר לבריכות ו/או סאונות הם Apparthotel, Pirmin Zurbriggen, Eden או Rex, כולם מלונות 4 כוכבים. וגם Albatros או Antika מתאימים (3 כוכבים).

   

  טיפוס בקרח: המקום העיקרי לטיפוס בקרח הוא ה- Artificial Ice Tower שממוקם במרכז הכפר. זהו גם המקום הקל והבטוח ביותר לטפס בקרח במשך חודשי החורף.

   

  אם אתם מחפשים טיול טיפוס מאורגן, ספקים מקומיים כמו Alpine Center Zermatt מציעים טיולים מודרכים במשך החורף והקיץ. הטיולים הם לכל הרמות והם אורכים 4-8 שעות. בטיולים אלה מגיעים למקומות כמו Breithorn (גובה 4,164 מ') , Lyskamm (גובה 4,527 מ'), Südlenz (גובה 4,294 מ') ו- Hohberghorn (גובה 4,219 מ').

   

  מזחלות שלג, החלקה על קרח והוקי קרח: יש פה מסלול מזחלות שממוקם במחצית הדרך העולה אל Gornergrat. זוהי אופציה נהדרת לאלה שגלשו יותר מדי או לאלה שלא גלשו כלל. מהרכבת לשם תוכלו לחזות במראות נהדרים של ההרים מסביב וכמובן במטרהורן. אפשר לשכור מזחלות במחיר של 7 פרנקים ליום.

   

  בכפר יש 2 רחבות קרח טבעיות ואחת מלאכותית. כולן פתוחות במשך כל החורף. בכל 3 רחבות אלה אפשר להחליק על הקרח וגם לשחק בהוקי קרח. במקום גם בי"ס להוקי קרח שמארח טורנירים חודשיים של קבוצות גיל שונות המשתרעות מגיל 10 ועד מבוגרים. אפשר לשכור נעלי החלקה ברוב חנויות השכרת הציוד תמורת 8 פרנקים. רחבת הקרח המלאכותית פתוחה מאוקטובר ועד מאי.

   

  יש גם צרור פעילויות אחרות באזור: 8 רחבות קרלינג (curling rinks) באולם אחד, 3 רחבות החלקה על הקרח ונסיעות במזחלות. להרפתקנים יש פאראגליידינג (paragliding) ואופניים (כן, גם בחורף).

   

  בתי קולנוע: יש 2 בתי קולנוע בכפר שמציגים סרטים כל השנה. במקומות אלה, מוקרנים לעיתים קרובות סרטים באורך 20 דקות כמו "החי והצומח בזרמט". כמו כן, בכל יולי, יש בזרמט Zermatt Mountain Film Festival – פסטיבל קולנוע המוקדש ל- 100 שנה של טיפוס הרים.

   

  אמנויות הבמה: לפחות פעמיים בחודש יש קונצרטים בזרמט. רוב הקונצרטים הם של מוסיקה קלאסית המנוגנת ב- Obere Matten הממוקם במרכז הכפר. יש גם קונצרטים של פולקלור בערבים. מעבר להופעות המאורגנות ע"י הכפר, יש גם הופעות של להקות ופולקלור מסורתי בחלק מהברים ואפילו ברחובות.

   

  חזור למעלה
  אירועים

   

  כמקום שפועל כל השנה, זרמט מציעה ארועים שבועיים כמו גם מספר פסטיבלים וקונצרטים שנתיים.

   

  בעונת החגים המתחילה בדצמבר 23 עד 1 בינואר יש חגיגה גדולה שכוללת קישוט הכפר וזיקוקין בערב השנה החדשה.

   

  בכל שנה בסוף אפריל, יש פה את Triftji Bump Bash – תחרות 'מוגולס' שמושכת חלק מגולשי המוגולס הטובים באירופה בתחום. יש קטגוריות שונות לכל הרמות והגילאים.

   

  חזור למעלה
  סיכום

  מחירים: 

   

  • Lift Pass: מבוגר: 326 פרנקים שוויצריים ל- 6 ימים. ילד: 163 פרנקים שוויצריים ל- 6 ימים.
  • אוכל ושתייה: קפה- 4-5 פרנק, בקבוק יין הבית- 30-40 פרנק, בירה קטנה- 5-7 פרנק, שתייה קלה- 5-6 פרנק, מנת היום- 20-28 פרנק.

   

  ציונים:

   

  • עלות: די גבוהה
  • איכות השלג: 4
  • מסלולים למקצוענים: 5
  • מסלולים לבינוניים: 4
  • מסלולים למתחילים: 1
  • נוחות: 1
  • תורים: 3
  • מסעדות הרים: 5
  • מראה כללי של האתר: 5
  • קסם כללי של הכפר: 5
  • Off slope: ציון 4

   

  קישורים:

   

  • אתר: www.zermatt.ch
  • טלפון: 41-27-9668100
  • דוא"ל: zermatt@wallis.ch 

   

  חזור למעלה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר "מגלים" לחצו על התמונה
  משקיפים על המאטרהורן
  צילום: תומס אנדמטן
  נופשים בשלג
  צילום: קורט מולר
  מתחממים בשמש
  צילום: כריסטוף סונדרגר
  כיף עם הילדים
  צילום: אוליבר ריץ
  תופסים צבע
  צילום: גרהרד קרישקר
  הולכים בדרך
  צילום: תומס אנדמטן
  מומלצים