שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ליום האיידס: הקונדום - היסטוריה של 3,000 שנה

  יש קוקטיילים, בלי סוף תרופות, ואפילו חיסונים אפשריים - אבל את כבודו של הקונדום כמגן מפני מחלת האיידס אף אחד לא ייקח. ולחשוב שהוא קיים עמנו כבר 3,000 שנה. ההיסטוריה של הקונדום - ליום האיידס הבינלאומי החל היום

  קצת קשה להאמין שהקונדום הראשון הומצא כבר לפני 3,000 שנה. מאז ועד היום, לא נמצא טריק מוצלח יותר שמונע לא רק הריונות לא רצויים, אלא ובעיקר - מחלות מין ואיידס. יצרנית הקונדומים, חברת R3, טוענת כי עוד בתקופת הפרעונים, לפני יותר מ- 3,000 שנים, היו הקונדומים בשימוש. עדויות ראשונות לכך נמצאו בדמות אב טיפוס של הקונדום שעשוי היה מפשתן.

   

  קצת מאוחר יותר, השתמשו הרומאים בעור, שלפוחית שתן ומעי של עיזים כבסיס לקונדום. למעשה, עד היום ניתן למצוא קונדומים העשויים מאיברים של עיזים. עם המהפכה התעשייתית וגילוי הגומי הומצא לראשונה הקונדום הסינטטי ב-1844 שהיה מיועד לשימוש רב פעמי. מסתבר, שהקונדום היה חלק מהפק"ל של חיילי אירופה בשתי מלחמות העולם, על מנת שהבנים לא יחזרו לביתם ויפיצו מחלות מין.

   

   

  בשנות השלושים החל השימוש בקונדומים מלטקס, החומר ממנו הם עשויים עד עצם היום הזה. ב-1935 יוצרו מיליון וחצי קונדומים ליום רק בארה"ב. בשנות השישים, בעקבות המהפכה המינית וגילוי הגלולה למניעת היריון, פינה הקונדום את מקומו לטובת הגלולה, אך משנות השמונים חזר לקדמת הבימה, בעיקר בעקבות גילוי מחלת האיידס.

   

  מקור השם הוא נושא שנוי במחלוקת. יש הטוענים כי ד"ר קונדום, שהיה רופאו של מלך אנגליה, צ'ארלס השני, בשנת 1640 המציא עבורו את הקונדום, כדי למנוע את הצפת הממלכה בילידיו של המלך. אחרים טוענים כי הוא

  בא מהמילה הלטינית Condus, שמשמעה כלי קיבול. הצרפתים, באופן לא מפתיע, מנסים גם הם לתפוס בעלות על ההמצאה. לדברם הומצא הקונדום בעיר "קונדום". מידי שנה נערכות בעיר תערוכות בנושא, וכיום ראש העיר חושב להקים בעיר את מוזיאון הקונדום.

   

  לפני מספר חודשים הציגה אזרחית דרום-אפריקנית המצאה חדשה שעשויה להקשות את החיים על האנסים הרבים במדינה: היא פיתחה קונדום - רייפקס שמו, שמוכנס לנרתיק האישה, ונצמד בכוח לאיבר מין לא רצוי שחודר פנימה. הסרת הקונדום תתאפשר רק בעזרת ניתוח בבית החולים, מה שיאפשר למשטרה לתפוס את האנס.

   

  סקר חדש שנערך ע"י חוקרי אוניברסיטת אלבמה בארה"ב מגלה כי שיעור גבוה מהגברים לא יודע כיצד להשתמש בקונדום. רבים מהם נדבקו במחלות מין, משום שהקונדום נקרע או נפל. יותר מ-15 אחוז מהמשתתפים במחקר לקו במחלות המין זיבה או כלמידיה. גברים שאמרו כי הקונדום נקרע בחודש שלפני המחקר היו בסיכון גבוה ב-90 אחוז ויותר ללקות בזיבה. 

   

  על פי סקר שנערך השנה, אמרו 65 אחוז מהגברים ו- 53 אחוז מהנשים כי הם מחזיקים קונדום בארנקם האישי ומקפידים לשמור על מין בטוח. 31% אמרו שהם מעדיפים את הקונדום הרגיל והקלאסי, 15 אחוז מהגברים ו-9 אחוז מהנשים מעדיפים קונדומים צבעוניים בטעמים, ורק 2 אחוז מהנשים מעדיפות את הקונדום המחוספס.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  קונדומים. קימים עוד מתקופת הפרעונים
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים