שתף קטע נבחר

בוצע ניסוי מוצלח במערכת החץ

מערכת הביטחון ערכה ב-10:28 במרכז הארץ ניסוי למערכת הטילים נגד טילים. מטוס חיל-האוויר שיגר טיל שדימה טיל אויב, המכ"מ של מערכת החץ זיהה אותו, טיל חץ שוגר לעבר "טיל האויב", ננעל עליו באמצעות החיישן האלקטרואופטי ופגע בו. הניסוי הנוכחי הוא התשיעי במספר של מערכת הנשק, בה הושקעו עד כה 2.4 מיליארד דולר וניסוי הטיסה ה-14 של המיירט "חץ 2". שר הביטחון: "אזרחי ישראל ראו כי יש להם על מי לסמוך"

מערכת הביטחון ערכה הבוקר (יום ו') ניסוי במערכת החץ - פרוייקט ההגנה המתקדם בפני טילים בליסטיים. הניסוי, שנערך במרכז הארץ, עבר בהצלחה. במהלך הניסוי יירט החץ טיל שדימה טיל אויב המשוגר לעבר ישראל. מדובר באחד הניסויים המורכבים ביותר שביצעה המערכת עד כה.

 

 


הניסוי הבוקר. באדיבות התעשייה האווירית

 

הניסוי נערך ב-10:28 ונועד לבחון כיצד מתמודדת המערכת עם אחד מהתרחישים הקיצוניים המורכבים ביותר. בניסוי עמד ה"חץ" מול טיל אוייב בו שולבו אלמנטים של טווח גובה משמעותי ויכולת תמרון טובה.

 

הניסוי אמנם תוכנן זמן רב מראש ואינו קשור להתפתחויות האחרונות באיראן, אבל במערכת הביטחון מודים שמדינת ישראל אינה יכולה לקפוא על שמריה וחייבת כל העת להמשיך לשכלל ולפתח את הפרוייקט. "אנו נמצאים בתהליך מתמיד של פיתוח המערכת על פי התפתחות האיומים באזורנו", אמר גורם ביטחוני בכיר, "יש לנו את האיום האיראני, אך גם את האיום הסורי, יש להם כמות משמעותית של טילי "סקאד" מדגם D המשופר וזה מחייב אותנו להמשיך כל העת ולשפר את המערכת לקראת העתיד".

 

בניסוי שולבה גם מערכת ה"פטריוט" שקיבלה נתונים על ה"איום" ושימשה כשכבת הגנה נוספת במקרה של כשלון ה"חץ".

 

כך פעל הניסוי

 

הניסוי הנוכחי הוא התשיעי במספר של מערכת הנשק וניסוי הטיסה ה-14 של המיירט "חץ 2".

 

וכך פעל הניסוי: מטוס של חיל האוויר שיגר את טיל האויב ("אנקור שחור"), לאחר שיגור המטרה, נכנסו כל המערכות לתרחיש מבצעי. המכ"מ ("אורן ירוק"), המשמש להתראה וגילוי, זיהה את המטרה והעביר את הנתונים אל מרכז ניהול היירוטים הנקרא "אתרוג זהב", שם נערך חישוב תכנית ההכנה כנגד האיום.

 

המידע המשיך לזרום אל עבר מרכז בקרת המשגרים ("אגוז חום") וכן אל עבר המשגר, שהפעיל את מיירט הניסוי. המיירט החל בתנועה לעבר המטרה, הוא זיהה אותה באמצעות החיישן האלקטרואופטי ופגע בה.

 

הניסוי שנערך היום הוא במסגרת "בלוק" מספר 3, שאמור להימסר לידי צה"ל ככל הנראה כבר ברבעון הראשון של שנת 2006. ה"בלוק" הוא למעשה המוח של המערכת, כל בלוק חדש "חכם" יותר מקודמו זאת בעקבות עידכוני תוכנה שנעשים בו.

 

מופז: מדינת ישראל סומכת קודם כל על עצמה   

 

שר הביטחון, שאול מופז, בירך בצהריים על הצלחת ניסוי החץ: "זהו הישג אדיר שמוכיח את עוצמתה ועצמאותה של מדינת ישראל. הניסוי חוזר ומדגיש היום את העיקרון על פיו מדינת ישראל סומכת קודם כל על עצמה בכל הנוגע על שמירת ביטחון אזרחיה, הצלחת הניסוי מוכיח כי ישראל נמצאת בקדמת הטכנולוגיה בכל הקשור לייצור מערכות נשק מתקדם והינה אחת מתעשיות הביטחוניות המתקדמות בעולם. אזרחי ישראל ראו היום כי יש מי ששוקד על ביטחונם יומם וליל ויש להם על מי לסמוך".

 

סגן שר הביטחון זאב בוים אמר כי "הניסוי הנוכחי מוכח פעם נוספת כי ישראל יודעת ותדע להגן על עצמה גם בעידן הנוכחי, בו נשמעים איומים ונעשים מאמצים על ידי מדינות שונות להציג יכולות שיגור ארוכות טווח".

 

מנכ"ל משרד הביטחון, יעקב תורן הביע את שביעות רצונו ואמר כי "מערכת הביטחון – משרד הביטחון, התעשיות הביטחוניות וצה"ל הוכיחו פעם נוספת את תרומתם הטכנולוגית לביטחון הלאומי של ישראל" והודה לכל האנשים "השותפים לפרויקט הביטחוני החשוב".

 

העלות: כ-2.4 מיליארד דולר עד היום

 

פרוייקט ה"חץ" נחנך בשנת 1988 והושקעו בו עד כה 2.4 מיליארד דולר, למעלה ממחצית מהסכום מקורו בארצות הברית הנחשבת לשותפה מלאה בפרוייקט. כבר בתחילת שנות ה-90' נערכו הניסויים הראשונים של המערכת, היא עודכנה פעמים רבות ובשנת 2000 הפכה למבצעית והועברה ליחידת "חרב מגן" של מערך הנ"מ בצה"ל.

 

בשנת 2004 בוצעו שני ניסויים חשובים במערכת בהפרש של שבועות ספורים. הראשון, נערך בשדה הניסויים בקליפורניה שבארצות הברית, ובמהלכו הצליח ה"חץ" להשמיד את המטרה - טיל סקאד. בניסוי השני, שוגרה מטרה ממטוס, אולם השוני בין ניסוי זה לקודמו הוא בכך שהפעם היה מדובר במטרה נפרדת, קרי לאחר השיגור אירעה הפרדה בין המנוע (שאינו מהווה איום) לבין הגוף החודר (האיום אותו יש להשמיד). המערכת פעלה בצורה משכנעת לאורך רוב שלבי הניסוי, לרבות זיהוי הגוף החודר, אולם לא השמידה אותו.

 

במערכת הביטחון ציינו אז כי בניסוי שהיה בעל אופי פיתוחי הושגו "באופן מרשים ביותר היעדים המערכתיים והעבודה שהמשימה לא הושלמה אינה פוגעת במבצעיות של המערכת". מתחקיר הניסוי עלה כי המטרה לא הושמדה בעקבות תקלה בתת מערכת אלקטרונית. מערכת ישנה זו הוחלפה בינתיים בחדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות  תעשיה אווירית
החץ בפעולה הבוקר
באדיבות תעשיה אווירית
מפת השיגור
צילום: אלי אלגרט
מופז. "יש על מי לסמוך"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים